GENEL HABERLER

HALKBANK GENEL MÜDÜR YARDIMCISINDAN ESKİ GENEL MÜDÜRE RÜŞVET ALDI İDDİASI

30-11-2017
HALKBANK GENEL MÜDÜR YARDIMCISINDAN ESKİ GENEL MÜDÜRE RÜŞVET ALDI İDDİASI ORTALIĞI KARIŞTIRDI

.
Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun haberine göre Halkbank Genel Müdür yardımcısı Hakan Atilla'nın yargılandığı davada, Atilla'nın avukatları Halkbank'ın eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'ı suçladı. Atilla'nın avukatları, Süleyman Aslan'ın Zarrab'tan aldığı rüşvetle alçakça cebini doldurduğunu belirtti.
    Reza Zarrab davasında New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde 21 aydır devam eden yargı sürecinde davanın asıldan görüleceği jürili duruşmalar Salı sabahı başladı.
Zarrab'ın, “kendi isteğiyle ve hiç bir baskı olmadan suçlamaları kabul ettiği” yazılı belgedeki gizlilik kararı kaldırıldı. Sarraf’ın hakkındaki suçlamaları kabul ettiği belgeyi 26 Ekim günü imzaladığı ortaya çıktı.
Sistemde yer alan belgeye göre Zarrab, kendine yöneltilen suçlamaları kabul ettiğini ifade ettikten sonra imzalıyor. Belgede, Zarrab kendisine isnat edilen tüm suçlamaları kabul ettiğini belirterek bu kararı hiçbir zorlama ve baskı olmadan kendi isteğiyle yaptığını ifade ediyor.
Savcılık ise Atilla’yı tüm bu ağın başındaki adam olarak gösterdi. Savunma itiraz edip bu işi Zarrab’ın yaptığını söyledi.
“ZARRAB DAVADA ANAHTAR BİR TANIK”
Savcı Yardımcısı Denton, 2011 yılından beri İran’a uygulanan ambargonun delinmesiyle ABD’nin güvenliğinin tehdit edildiğini öne sürdü. Hakim Berman, Zarrab’ın mahkemede tanık olarak dileneceğini belirtti. Zarrab'ın hakkındaki suçlamaları kabul ettiği belirtildi.
BHARARA: "ZARRAB SUÇLAMALARI KABUL ETTİ ÇÜNKÜ HAKKINDA YAPILAN SUÇLAMALAR DOĞRU"
ABD’de Zarrab davası soruşturmasını başlatan eski New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara savcılıkla uzlaşan Zarrab’ın tanık olarak ifade vereceği yönündeki haberi sosyal medya hesabından paylaştı. Bharara, Twitter hesabından paylaştığı haberle ilgili yaptığı yorumda, “Zarrab’ın döndüğünü savcılıkla işbirliği yaparak tanık olduğunu belirtti.
Bharara, mesajında, “Zarrab kendisiyle ilgili suçlamalara karşı her türlü şekilde mücadele etme hakkına sahiptir. Kendisine avukatlardan oluşan bir adeta rüya takım kurdu. Suçlamaları kabul etti çünkü hakkında yapılan suçlamalar doğru” dedi.
BİR TEK HALK BANKASI GENEL MÜDÜR YARDIMCISI YARGILANACAK
Dün, jüri adaylarına hitaben konuşan Berman, “Jürisi olacağınız davada bir tek Mehmet Hakan Atilla yargılanacaktır” diye konuştu. Hâkim Berman, Atilla’nın ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delmek, Amerikan kurumlarını aldatma, kara para aklamakla ilgili suçlamaların yer aldığı altı suç maddesini okudu.
Berman, adaylara savcılarla veya savunma avukatlarıyla daha önce kişisel veya iş ilişkileri olup olmadığını sordu.
Jüri adaylarına sunulan listede ise davayla ilişkili olma ihtimali olan onlarca kişi ve çok sayıda şirketin adlarının yer aldığı uzun bir liste sunuldu. Jüri adaylarının bu liste de yer alan kişilerle irtibatı olduğu taktirde görevlendirilmeyecekleri belirtildi.
ATİLLA AYAKKABI KUTULARINI KABUL ETTİ
Öte yandan DHA’nın haberine göre Atilla'nın avukatlarından Victor Rocco ise, asıl suçu işleyen kişilerin Reza Zarrab ve Halkbank eski Genel Müdür Süleyman Aslan olduğunu, Atilla'nın kimseden rüşvet almadığını, kimseye rüşvet vermediğini, banka çalışanı olarak yalnızca görevini yaptığını söyledi.
    SÜLEYMAN ASLAN CEBİNİ RÜŞVETLERLE DOLDURDU 
Rocco, Süleyman Aslan'ın Zarrab'dan aldığı rüşvetlerle cebini doldurduğunu belirtti. Zarrab'ın Türkiye'de rüşvet ağı kurduğunun bilindiğini, rüşvet verdiği kişiler arasında üst düzey yetkililerin de olduğunu savunan Rocco, “Yüksek makamlara ayakkabı kutularında rüşvet yollayan Atilla değil Zarrab'tı. Sanık sandalyesinde oturması gereken Reza Zarrab az ceza alma ya da hiç ceza almama umuduyla savcılıkla anlaştı. Savcılık Zarrab'ın sırtını sıvazlıyor diye konuştu.
 
Zarrab ile Atilla arasında özel bir dostluk bulunmadığını, 16 ay içinde yalnızca 6 telefon görüşmesi yaptığını anlatan Rocco, Zarrab ile Aslan arasında ise 32 telefon görüşmesi ve yüzlerce sayfalık telefon mesajlaşması bulunduğunu söyledi. Duruşmada, Atilla'yı New York JFK Havalimanı'ndan çıkarken gözaltına alan FBI ajanı da tanık olarak dinlendi.
ZARRAB’IN CEZA ALMAMASI MUCİZE OLUR
Bu arada New York Barosu avukatlarından Cahit Akbulut da Zarrab’ın duruşmalara katılmamasının ceza almayacağı ya da beraat ettiği anlamına gelmediğini söyledi. Akbulut, “Zarrab uzlaşmış olsa bile savcılıkla yaptığı anlaşmaya göre bir ceza indirimi alacaktır. Eğer itirafçı olduysa tanık sıfatı da taşımış olsa bu davadan ceza almadan kurtulması mucize olur. Sarraf jürili duruşmalara savcılıkla uzlaştığı için katılmayacak. Bu yüzden bu duruşmalarda sanık olarak adı geçmiyor. Tanık sanık da olabilir. Tanık sanık olması onun ceza almayacağı anlamına gelmez. Kanımca hala ceza alma ihtimali oldukça yüksek” diye konuştu.
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları