GENEL HABERLER

ÂH Ü ZÂR
.

 

Bir yârin elinde âh ü zâr içindeyim. 
Bilmem etrafımda açan çiçek midir, esen yel midir, doğan güneş midir?
Bana şifa olmayan dert değildir de nedir?
Nur olmayan karanlık değil de nedir?
Kahır içindeyim.
Yastayım.
Kim adını dahi andığında ağlayabilir ki? Sesini duyduğunda aklını zayi eyleyebilir ki? Seni gördüğünde yüreğini söküp göğüs kafesinde etrafa atabilir ki? Leyla kar kuru bir kız idi lakin Kays onu mecnun gibi sevdi. Bu yüzden adı Mecnun oldu. Aşka düşmüş, aşkla hemhal olmuş... Ey Mecnun, sevdiğin kadın bu mu? Uğruna çöle düştüğün... Derdiyle dağ bayır dolaştığın... Dile düştüğün... Sen Leyla ol ben Mecnun olmazsam öleyim. Sen çöl ol, ben o çölün herhangi bir kum tanesi olurum. Sen Leyla gibi kara kuru bir kız ol ben gözlerimi senden ayırırsam kör olmazsam ne olayım. Anla büyüklüğünü sevdamın.
Sevgili senin adını âh ü zâr koysam!
Ah edip inlesem.
İçimi ifşa eylesem sırrımı faş etsem.
Göz çıkarsam kaş yapayım derken...
Kalmanı isterken git desem.
Gülmek isterken ağlasam. 
Offff!
Yusuf kuyuya düştü; her zeminin elbet vardır bir zirvesi. Her karanlığın illa ki olacak aydınlığı. Darlığın genişliği, azlığın çokluğu...Sensizlik elbet seni getirecek bana. Yokluğun varlığını... Züleyha kuyudan çıkan Yusuf'a vuruldu, zindandan saraya konuldu Yusuf. Sen Yusuf ola bana ben Züleyha bakışlı olurum sana. Kaybederken kazandı Yusuf, güzelliğin kendisi, Yusuf'u gören gözler başka kimi özleyebilir ki? Seni gören gözlerim başkasına nasıl bakar ki? Hem baksa neyi görebilir ki? Yakup hasretinden Yusuf'un, ağlaya ağlaya gözlerinden oldu. Bir an görmesem seni kör olurum. Duymasam sağır... Sen Yusuf ol bana ben Yakup'un olurum.
Her yanım âh ü zâr içindedir. Kolum kanadım kırıktır. Takatsizim. Mendebur bir yalnızlığın oyuncağıyım. İzbandut bir sensizliğin sac ayağıyım. Kelepir bir sevdanın her iki cihanda takipçisiyim.
Bir gün gözlerini dikti gözlerimin içine elektriğe kapılmış gibi çarpıldım ona. Tüylerim diken diken oldu, aklım tarumar... Her yanım âh ü zâr oldu. 
- Gözlerin! dedim.
- Evet. dedi 'gözlerim.'
- Üzerime doğrultulmuş bir tabancadır. dedim. 
- Sana kıyamam, seni vurmam, korkma sakın! dedi.
- Kıyma ya da vurma diyen kim? Canımı al, gözlerin celladım olsun. Canımı al, gözlerin Azrail'im olsun tek. 
Ne kadar hüzünlüsün? Bir ağacın sararan yaprağısın, bir çiçeğin ölgün hali... Bir gülüşün acılısı... Bir doğumun sancılısı... Hüznün tavan yaptığı andayım. Sormayın daha ne yandayım? Hüznün tarafındayım. Hüznün ta kendisiyim.
Âh ü zâr! 
Adresimdir.
Hüviyetim...
Asaletimdir.
Maneviyatım...
Toplasın gelsin kaderim bütün kederlerini. Büyük bir zevkle yaşamazsam ne olayım? Rabbin bana sunduğu zehirdedir abı hayat! Acıda saklıdır gülüş, ölümde saklıdır diriliş. Gidiştedir kavuşmak... Ah'ımdan başka neyim var? Gözyaşından gayri kaybedecek nem kaldı? 
Aşinayım yakışına canımı, cehennem ol kül eyle beni.
Fidan ol, gül eyle beni.
Figan ol, bülbül say beni. 
Âh ü zâr, bu dünyada ne de acı var, ne de kahır var. 
Hüzünden başka ne var bu dünyada âh ü zâr?

 

 

kaptan

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları