GENEL HABERLER

GERİ KALMIŞ TOPLUMLAR DİN TÜCCARLARININ HAKİM OLDUĞU TOPLUMLARDIR
.

    Dinin daima kutsal ve dokunulmaz kabul edilmesi, dini sembollerin de bu çerçevede değerlendirilmesi hususu tarihi ve değiştirilemez katı bir olgu olagelmiştir. Buna karşı söylenecek sözümüz olamaz. Yalnız söylemek istediğim bir şey var ki bu da tarihte de şimdiki zamanda da geçerliliğini muhafaza etmektedir.

    Din ve dinsel konuların ibadet alanının dışında yoğun bir şekilde kullanılması toplumları katı ve acımasız din tüccarlarının pençesine düşürmüş, bireyler bu şekilde sömürülmüştür. En vahşi cinayetler din adına yapılmış, en geri kalan toplumlar din tüccarlarının hakim olduğu toplumlar olmuştur.

     Halbuki ilim ve irfan sahibi gerçek müminler, din ve dinsel temaların bu kadar hoyratça kullanılmasına hep karşı çıkmışlardır. Zira bu hoyratlık dine karşı olan en samimi duygulara da zarar vermiştir.

   Bu sebeple özellikle demokratik ülkelerde siyasi yaşamı ve kurallarını din ve dinsel temalardan uzak tutarak gerçekçi, bilimsel ve özellikli yöntem ve temalar üzerine kurmak ilkesi daha başarılı ve çağdaş toplumlar yaratmanın temeli olduğu görülmüştür. Nitekim gelişmiş ülkelerin hepsinde durum bu meydandadır..

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları