GENEL HABERLER

Genel Kurul'da Kamer Genç gerginliği

23-01-2014
TBMM Genel Kurulu’nda yapılan HSYK Kanun Teklifi görüşmelerinde “Tam dinsiz olmuşsunuz” ifadelerini kullanan Kamer Genç’e tepki gösteren Bozdağ, “Bunun hesabını mahkemede soracağım” dedi.

.

HSYK Kanun Teklifi görüşmelerinin yapıldığı Genel Kurul’da konuşan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’ya yönelik “Tam dinsiz olmuşsunuz” ifadeleri üzerine söz alan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Sayın Genç’i herkes tanıyor, Ahmet İyimaya’yı da, Bekir Bozdağ’ı da tanıyor. Ben eminim ki bunu duyanlar buna dair akıllarına pek çok atasözü gelmiştir ama ben o atasözlerinin hiçbirisini söylemek istemem. Benim dinimi, imanımı tartmaya Kamer Genç’in kıratı yetmez. Hiçbirisi bunu tartamaz. Ben Sayın İyimaya’nın da dinin ve imanının Kamer Genç tarafından tartılabileceğine inanmıyorum. Bütün bunları milletimiz değerlendiriyor, benim dilime pek çok laf geliyor ama ben bunların hiçbirisini burada ifade etmek istemem. İnsanları itham ederken herkes diline hakim olsun, doğru şeyler söylesin. Edebi ile üslubu ile güzelliği ile burada tartışılması lazım. Ben şimdi kalkıp size başka laflar elbette söyleyebilirim ama benim edebim, adabım, ahlakım, yetişme tarzım buna izin vermez. Ben hiç kimsenin imanının dininin burada tartışılmasını ve sorgulanmasını doğru bulmam. Bunun da hesabını mahkemede soracağım” diye konuştu.

“MİLLETVEKİLİNİN ANLAMLARI DİLE DÖKERKEN ÜSLUBUNA SAHİP OLMASI LAZIMDIR”
Bakan Bozdağ’ın ardından söz alan Ahmet İyimaya, “Biz sadece kimlik ve kişilik değiliz, büyük milletin tarihi değerleri ile günümüzün değerleri ile ve gelecekteki beklentileri ile temsilcileriyiz. Dil beynin komutandan kurtulmuş canlı bir sözlük değildir. Milletvekilinin anlamları dile dökerken vasat bir insanın asgari üslubuna sahip olması lazımdır. Ahmet İyimaya olarak kendimi yüksek kurula tarif etmek, tanıtmak gibi bir ihtiyaç içinde değilim. Beni de küçük sözcüklerle ve manalarla herhangi bir arkadaşın tarif etmesi mümkün değil. En az onların inançsızlığı kadar veya inancı kadar benim inancımda değerlidir, benim inancıma beklediğim saygıyı, onların inançsızlığına da saygı duyabilirim. Kamer bey ile ben yıllarca siyaset yaptım ama kişiselleştirme yapmadım” şeklinde konuştu.

GENEL KURUL’DA KADIN MİLLETVEKİLLERİ TARTIŞMASI

AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır, “CHP’nin bazı kadın milletvekilleri şiirsel konuşsalar da içerik olarak, üslup olarak maalesef son derece saygısızlar” dedi.

HSYK Yasa Teklifi’nin görüşmelerinin yapıldığı TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın Bekir Bozdağ’a dönerek, “Bugün itibariyle siz bu metin ile aslında yargıya el koyuyorsunuz. Sizin yaşınız yeter mi bilmem ama darbeciler de bir zamanlar yargıya el koymuştu, siz hatırlıyor musunuz? Ben hatırlıyorum” demesi salonda gülüşmelere neden oldu.

Emine Ülker Tarhan, konuşması esnasında AK Partili Mehmet Metiner’e dönerek, “Sen sus, çünkü hukuk bilmiyorsun, hiçbir şekilde konuşma, hakkın yok buna” ifadelerini kullandı.
“Darbe yaygarası ile darbe yaptınız. Ne deyim ben size yahu, ne deyim, şimdi bir farkınız var mı sizin darbecilerden?” ifadelerini kullanan Emine Ülker Tarhan, demokrasilerde evlatlıktan red diye bir denetim müessesesi olmadığını söyleyerek, “Size burada bir şeyler öğretmekten yoruluyorum. ‘Siz hepiniz oradaydınız be’ diyor Başbakanınız müthiş üslubu ile katılıyorum Başbakanınıza, hepiniz oradaydınız be, oradaydınız” dedi.

Sataşma olduğu gerekçesi ile söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır, “Bir kadın parlamenterin hitap tarzında yahu be gibi kelimeleri kullanmasından dolayı memnuniyetsizliğimi belirtmek isterim. CHP’nin bazı kadın milletvekilleri şiirsel konuşsalar da içerik olarak, üslup olarak maalesef son derece saygısızlar. Burada sadece bağırıyorsunuz, çağırıyorsunuz, hakaret ediyorsunuz, ama hiçbir netice alamıyorsunuz. Lütfen proje yapın, üretin ve halkın karşısına gelin, Mart’ta hep birlikte görüşürüz” diye konuştu.

Emine Ülker Tarhan’ın kendisine yönelik sözleri üzerine söz alan AK Partili Metiner’in Emine Ülker Tarhan’a cevap verdiği konuşmasına CHP’li milletvekilleri masalara vurarak tepki gösterdi.

Etiketler : Genel - Kurul'da - Kamer - Genç - gerginliği -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları