GECEKONDULARIN CANINA OKUDU

15-11-2016
Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin Altındağ’ı nasıl altın gibi bir ilçe yaptığının öyküsünü yazmaya kalkışsanız kesinlikle kolay bir çalışma olmayacak.

.
     O laftan anlamaz, söz dinlemez insanların var olduğu semtlerde istisnai insanları nasıl ikna etti ve nasıl o yaşanmaz semtleri modernize etti akıl sır erdirmek mümkün değil. Her şey bir tarafa; herkesin bildiği veya duyduğu, gidip görmeye-gezmeye cesaret edemediği Çinçinbağları, Gültepe, Atilla mahallesinin bir bölümü, Aktaş civarı ve Yenidoğan’ı örnek göstersek yeter herhalde. Bazı âkil insanların hikayeleştirme gayretlerine göre göre Veysel Tiryaki her şeyi tatlı dil güler yüzle, insanları ikna ederek yapmış. Vatandaşın elinden gecekondusunu alıp yerle bir etmiş ama yerine modern binaların yapılıp hak sahiplerine verilmesiyle herkes mutlu olmuş. Sizin anlayacağınız güle oynaya gecekonduların evlerini ellerinden alıp yıkmış, ama yerine yenileni, hem de en güzellerini yaparak imar ve ihya işlemini gerçekleştirmiş. Bu konuda son bir cümle ilave edecek olursak, adam Çinçinbağlarında gecekondu sorununu çözerken Asri mezarlık ile Çinçin’in arasına bir de saray yapıyor.
      Aman Allah’ım !..
 Tabii yalnız gecekondu semtlerinden söz etmek yeterli kalmaz Veysel Tiryaki için. Hani derler ya “ Bazıları yıkar, bazıları ise imar ve ihya eder “ diye.. Ankara’nın tarihinin bir parçası olan Atatürk Orman Çiftliğinin ne hale getirildiğini düşünün, buna mukabil Veysel Tiryaki’nin yaptığı Altın Köy.. Aman Allah’ım ne muazzam bir canlı müze… Ankara’da yaşayanlar buraya gitmediyse hemen ve de acilen gidip görsünler ve tabiatın, hayatın bir başka güzelliği ile buranın nasıl bezendiğinin farkına varsınlar.
    Ya ‘ Hamamönü’ ne denir?. Biliyor musunuz Ankara turizm açısından acınacak noktada. Bu acı ortamın bertaraf edilmesi için Veysel Tiryaki Hamamönü gerçeğini ortaya koydu. Her saat ziyaretçilerle dopdolu. Sanat-Kültür, edebiyat, tarih, görsellik ne ararsanız var. Gitmeyenler mutlaka zaman kaybetmesin gidip buraları gezip görsünler.
    Veysel Tiryaki nereye el attıysa orası ihya oldu. Ancak Başkentimizin bir yarası olarak kalan Ankara kalesi ve civarı yok mu... En önemlisi de Hıdırlıktepe… Büyükşehir Belediye Başkanı buralara burnunu sokmayıp Veysel Tiryaki’ye bıraksaydı kim bilir bu tarih kokan ve atalarımızdan bize yadigar kalan, imar edilmesi halinde Ankara'ya yeni bir halkanın eklenmesi söz konusu olan bu yüce tepelerde neler yapardı neler. 
    Şimdi Ankara’nın en rezil yeri olarak Hadırlıktepe - Engürümahallesi ve civarı gösteriliyor maalesef. 
                                            ***
   Yapılan hanlar-hamamlar, camiler, salonlar, parklar-bahçeler ve daha ismini zikredemediğimiz yüzlerce eser.  
   Unutulmasın ki öyle bir zaman gelecek ki “ Bir zamanlar Veysel Tiryaki gibi iş bilen, yüreği sevgi dolu, yapılamayanları yapan, Altındağ gibi sorunlu bir ilçeyi imar ve ihya eden eşi zor bulunur çaplı bir insan vardı “ denilecek. 
 Başarılar sayın Tiryaki…    
 
Etiketler : GECEKONDULARIN - CANINA - OKUDU - -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları