GENEL HABERLER

GAZİANTEP'TEN GELİP ANKARA-BALGAT'TA REKOR KIRDILAR

02-03-2018
* Son tespitlerimize göre artık vatandaş öncelikle kaliteyi , lezzet üstünlüğünü bir de orijinaliteyi arıyor.

.

  Mekanının adı ZEUGMA olarak belirleyip sofrasında lezzet dolu tatlılarından tattık. Her ne kadar piyasada benzerleri olsa da , her biri birbirinden değişik tatlıları ile müşteri rekoru kıran bu müessese.. Bir de değişik ikramları var. Mesela bir avuçtan daha fazla Antep fıstığı, bir tam bardak süt, her çeşit meyve ve istediğiniz kadar çay. Gaziantep'in Ankara'ya lezzetlerini getirdiğini iddia ediyor. Ancak ustaları Şanlıurfalı, hatta çay dağıtıcısı bile. 

BALGAT Restoran ve lokanta türü yiyecek ürünlerinin en itibar gördüğü yer. Kebapçısından, lokantasına, tatlıcısından pastahanesine kadar aklınıza ne geliyorsa mevcut. Ancak son zamanlarda Urfalılar ve Antepliler Ankara’ya öyle bir dadandılar ki, sanki bu iki şehrin esnafı Başkent’e taşındı sanırsınız. Eskiden lahma-cuncu, pideci, kebapçı gibi eski moda ürünlerle piya-sada yer alırlarken şimdi bir de künefecilik sardı her ta-rafı. Hatta künefe tatlısı eskiden yalnız Ankara merkezli tek tük mekanlarda satılıyorken şimdi alabildiğine ön pilana çıktılar. Öyle ki Ankara’nın ilçelerinde bile bazı lokantalar-kebapçılar künefe satar oldular. Keşke yapabilseler... Kendilerinin yaptığı zaten yenilmez de bazı lokantalar Hatay’dan, bazıları Şanlıurfa’dan bazı-ları da Gaziantep’ten ham maddesini getirip buralarda yaptıklarını iddia ediyorlar. Yani ( kadayifini getiriyor-larmış )  Her neyse; neyini getirirlerse getirsinler erba-bından olmayınca sakın ola KÜNEFE yi her mekanda yemeyin, illada yemek isterseniz -biraz pahalı da olsa -mutlaka ama mutlaka erbabından müesseselerde yiyin. 

    Son tespitlerimize göre artık vatandaş öncelikle kaliteyi, lezzet üstünlüğünü bir de orijinaliteyi arıyor. Mekanının adının ZEUGMA olarak belirleyip sofrasında lezzet dolu tatlılarından tattık. Her ne kadar piyasada benzerleri olsa da , her biri birbirinden değişik tatlıları ile müşteri rekoru kıran bu müesseseyi takdir etmemek mümkün değil.  Bir de değişik ikramları var. Mesela bir avuçtan daha fazla Antep fıstığı, bir bardak süt, her çeşit meyve ve istediğiniz kadar çay. Gaziantep'in Ankara'ya lezzetlerini getirdiğini iddia ediyorlar. Ancak ustaları Şanlıurfalı, hatta çay dağıtıcısı bile.
   Fıstığı Antep’in simgesi olduğu için ikram ettiklerini söylüyorlar. Ya süt... Bakınız sütü neden verdiklerini nasıl anlatıyor Ahmet Dieren :  “ Tatlının üzerine sütü içtiniz mi tatlının etkisini azaltır. Özellikle şeker hastaları korkmadan bizim tatlılarımızdan yerler ve arkasından da süt içerlerse asla şekerleri yükselmez. “  İşte buna şapka çıkarılır. 
   G.Antepli Bozan Kandemir ve Salih Belen. Muhtelif yerlerde çalışıp bu işin çıraklığını, kalfalığını ve ustalığını  yapmışlar. Daha sonra Bursa’da ilk iş yerlerini açmaya karar vermişler. Bakmışlar ki orada işler iyi gidiyor hemen İstanbul ve Ankara’da şubeler açmaya karar vermişler. Amca Ahmet Belen’e , ne cesaretle Balgat’a böyle ir yer açtıklarını sorduğumuzda şöyle diyor: “ Cesaretin yarısı servettir.” 
  Ankara-Balgat’taki ustabaşının adının da babasının adı Ahmet Belen olduğunu öğreniyoruz. nedenini sorduğumuzda ise ilk oğulları olması hasebiyle bir bir tercih yaptıklarını söylüyor. Ustabaşı ile de özel olarak tanıştık. Çok kilolu ama zayıflama moduna girmiş. 
    Müessesede bir husus daha dikkat çekici. Çalışanlar arasında 6 garson ve komi Türkmen. Ustaların tamamına yakını ise Ş.Urfalı. Ayrıca ustaların yaşları genç ama mesleklerinin erbabı. Personel müşteriyi velinimet olarak kabul ediyor ki hürmette kusur işlemiyorlar, bu da Urfa ve Antep yöresinin özelliğinden kaynaklanıyor. 
    

 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları