FLAMENKO ŞÖLENİ

08-04-2014
İspanya’nın en ünlü Flamenko dansçılarından Antonio Gades’in liderliğinde 1978 yılında kurulan İspanyol Ulusal Balesi ‘Ballet Nacional De Espana’, 31. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında Ankaralı izleyici ile buluşacak.

.

- 8 yaşındayken çoktan Madrid’te Kraliyet Dans Konservatuarı’nda dans etmeye başlamışsınız, peki daha o yaşta çocukluk arkadaşlarınız?

- Dans etmeye başlayınca çocukluk arkadaşlarımla daha az görüşür hale gelmiştim, kastettiğim sabahları konservatuvarda ve öğleden sonra da okulda olmak mecburiyeti, üstelik hafta sonları da ders çalışıyordum ve arkadaşlarımla geçirebileceğim çok az zaman kalıyordu. Ama yine de İspanya’da olduğum her zaman arayıp buluşmaya çalışarak arkadaşlıklarımı sürdürmeye çalışmışımdır.

- İspanyol Ulusal Balesi’ne dansçı olarak ilk kabul edildiğinizde 17 yaşındaydınız ve şimdi direktörsünüz, geçmişe dönüp baktığınızda şimdi topluluğun başında olmak neler hissettiriyor?

- Çok tuhaf bir duygu, dansçıyken sadece dansı düşünüyorsunuz, tek ayak üstünde nasıl dönersin, ayağını zemine nasıl vurursun, sadece dans tekniklerine odaklanıyorsunuz ama şimdi dansçılarla ve tüm ekiple iyi bir iletişim kurarak ve çalışarak gösteriyi nasıl geliştirebileceğimi düşünmek zorundayım. Her açıdan kafam bambaşka işliyor ve sorumluluklarım da bambaşka.

SORUMLULUK SAHİBİ OLDUM

- İspanyol Ulusal Balesi gibi prestijli bir topluluğun başına geçtikten sonra hayatınızda tam olarak neler değişti?

- Hayatımda çok büyük bir değişiklik hissediyor değilim. Dans ederken, koreografi hazırlarken, kendi özel dans topluluğumu yönetirken her zaman çok sorumluluk sahibi biri oldum. Elbette büyük bir sorumluluk almış oluyorum ama hayat tarzım aşağı yukarı aynı sayılır.

- İspanyol Ulusal Balesi’nin gibi köklü bir topluluktaki herhangi bir dansçının sahip olması gereken özellikler nelerdir?

- Ulusal Bale en iyi İspanyol dansçıları bir araya getirir. Topluluktaki herhangi bir dansçının eksiksiz olması gerekir, eksiksiz derken tüm İspanyol dans stillerini Escuela Bolera, Danza Estilizada, Folklorik danslar ve flamenkoya hakim olması gerekir. Topluluktaki herhangi bir dansçı İspanyol dansının dört temel türü olarak oldukça zor ve komplike olan bahsettiğim dansların hepsinde de çok iyidir ve aslında bu çok zor sayılır ve bu yüzden de en iyi dansçılara sahibiz.

SEVİLLA GELENEKLERİ

- “Suite Sevilla” gösteriniz tam olarak neler anlatıyor?

- Suite Sevilla, flamenko bestecisi Rafael Riqueni’nin sıradışı eserleri üzerine kurulmuş bir gösteri. Sevilla şehrinin verdiği ilhamla bestelerini yaptı ve ben de dinler dinlemez onun müzikleriyle bir gösteri geliştirmek istedim. Sonrasında, gösterinin orijinal fikri üzerine düşünmeye başladım ve benim için en zor kısımdı çünkü oldukça Sevilla gelenekleri üzerinden yeni bir koreografi dili yaratmak istiyordum.

- Kariyeriniz boyunca modern danstan klasik baleye kadar çok farklı türleri temsil eden bir dansçı oldunuz peki arkadaşlarınızla arada sırada geceleri eğlenmek için dans etmeye de çıkıyor musunuz?

- Samimi olmak gerekirse, gün boyunca dans edip, koreografi hazırladıktan sonra gece evde oturup dinlenmeyi tercih ediyorum, dolayısıyla arkadaşlarımla çıktığımda sakin yerlere gidip birşeyler içip sohbet etmeyi seviyorum.

- Türkiye’deki izleyiciye de aşinasınız. Bir sanatçı olarak izleyicimizi nasıl tarif edersiniz?

- Türkiye izleyicisi İspanyol dansının mesajlarını çok iyi alıyor, çok açık kalpli, kendini fazlasıyla ifade eden benzer karakterlerimiz de olduğu için, kalpten kalbe anlaşıyoruz. Türkiye’de Pasion Turca ekibiyle birlikte özel dans topluluğumla daha önce yaptığım gösterilerden de çok iyi hatırlıyorum ve ayrıca Türkiye’deki izleyiciden aldığım çok güzel hediyeler de oldu.

Etiketler : FLAMENKO - ŞÖLENİ -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları