GENEL HABERLER

FİRAVUN'A MUSA GEREK
.

        Ey çocuk, insanlık senin şu cansız bakışlarından daha ölü. Sen bizi affet! Sahip çıkamadık sana, koruyamadık seni ve sevemedik bir insan gibi doyasıya ve öldürdük bir canavar gibi seni acımasızca.

            Klor gazıyla uyandı İdlib güne!

            Bahar günü, çiçek sesi ve kokusuyla değil, uçak sesi ve klor kokusuyla...

            Saçlarında papatyalar yoktu Ayşe'nin ölürken.

            Ellerinde kuş tüyü yoktu Ahmet'in can verirken.

            Gözleri açıktı, ağızları...

            Ciğerleri pek zayıftı.

            Hortumlarla yıkandılar ilkin, sonra öldüler birlikte.

            Çok sürmedi ciğerlerinin iflas etmesi, canlarını teslim etmesi pek de uzun sürmedi.

            Canlar bir anda yok oldu.

            Çocuklar bir çırpıda.

            Kadınlar...

            Ve kuşlar.

            Basına yansıyan kareler; yüreğimizi yaralar, ruhumuzu kanatır, gözyaşlarımızı dalgalandırır ve kalbimizi göğsümüzden çıkarttır. Aklımız yavan kalır, insanlığımız terk eder bizi. Bu nasıl bir vicdansızlıktır, nasıl bir insanlıktır ya rabbim!

            Aşağıların en aşağısı.. Rezillerin en rezili... Kahrolası Esat uyanaydı ya klor gazıyla, uçak sesiyle. Ona destek verenler gaz içinde kalaydı. Tıksırıncaya kadar gaz ile dolaydılar.

            Tevfik FİKRET gibi haykırıyorum bugün:

            "Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
            Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!"
Bu yemek işi gaz ola hak edenlere; Amerika'ya, Rusya'ya, Almanya'ya İran'a, Esat'a... Gebereydiler tek solukla, ciğerleri şişeydi, patlayaydılar. Rabbim lanet etsin, kahretsin, helak etsin zalimleri. Sizin için yaşasın cehennem!

            Uyu  Müslüman, uyu güzelce sen! Ayakta uyu, yatakta uyu, siyasette uyu; her yerde her şekilde uyu! Çocuklar ölsün oynarken, kadınlar ölsün evinde otururken. Zehirli gazları solusun siviller, ilaç dahi bulunmasın sağ kalanlar için. Ve sen evinde rahatça uyu! Güzellik uykusuna dal. Tıksırıncaya kadar ye, patlayıncaya kadar suyunu iç, sigaranı tüttür, tespihini salla,telefonunu elinden düşürme, uzaktan ahkam kesmeni sürdür.

            Tek yanma klor gazı kadar insanlığa.

            Klor gazı öldürücüdür, daha tehlikelisi beyni  klorlanmış olanların aramızda yaşamasıdır.

            Uçaklar zehirli gazla vurdu çocukları. Utanmadan hem de! İnsanların gözlerinin içine baka baka canları yaktılar ya! Görmediniz mi yoksa, kör müsünüz kalben? Sakat mısınız aklen? Kadınların ciğerini klor gazıyla yaktılar, yetmedi çocuklarıyla yaktılar, yetmedi.

Çocuklar gaz ile gözleri açık öldü, ağızları...

            Ey zalimler! Allah belanızı versin, en şiddetli şekliyle hem de. Gaza tutulup kazığa oturasınız inşallah.

            Suriye İdlib'e klor gazıyla saldırdı Esad! Kor kor oldu yürekler. Mosmor oldu ciğerler.

            Ey medeni dünya! Esat'ı habis bir ur gibi kes at!

            İnsanlık bu kadar mı alçalmış, haberim yoktu? Bu kadar mı vahşileşmiş? Sahiden leş'miş. 100'ün üzerinde ölü ve yüzlerce yaralı... Daha korkunç olanı yaralılar için ilaç yok,

ölenlerin çoğu çocuk ve kadın...

            Suriye'de ortalıkta cirit atan kimyasallara herhangi bir müdahale olmazken Irak'ta olmayan kimyasallar için bahane bulunup Saddam devrildi ve idam edildi. Irak perişan edildi.

Dünya neden bu kadar kör, neden bu kadar insanlıktan çıkmış, neden bu kadar vicdansız ve de imansız. Rabbim, güzel rabbim! Sen her şeyi görensin ve bilensin; akıldan ve gönülden geçeni...

            Klor gazıyla uyandı İdlib güne! Boğularak ölen çocuklar... Kahrolarak ölen kadınlar... Cinsiyet cinsiyet, yaş yaş, boy boy...  Rabbim sen bunu yapanları cehenneme koy! Neredesin insanlık? Masanın altında mı, paranın kirinde mi, silahların gölgesinde mi? Yoksa petrole mi boyandın, zift mi kesildin? Allah belasını versin bunu yapanın! İnsan mısınız şimdi? Hayvan demeye bile dilim varmıyor, hayvan demeye bile.

            İdlib!

            Hortum tutulup gazdan arındırılan çocukların şehri... Gazdan etkilenenlerin... Gözü açık gidenlerin... Ağzı açık kalanların... Teni yananların İçi kavrulanların...

            Kalanlara can sağlığı diliyorum.Gidenlerin yakınlarına baş sağlığı, bunu yapana ise akıl sağlığı diliyorum.  Hayatını kaybedenlere rabbimden rahmet, yaralılara ise tez elden şifa diliyorum.

            Bir de çocuklara ve kadınlara Azrail kesilenlere lanet olsun diyorum.

            İnsanlığını, üzerinden bir elbiseyi çıkartıp gibi atanlara insaf diyorum.

            Allah belalarını versin bunu yapanların ve yaşasın cehennem bunlar için.

            Ey çocuk, yarın ruz-ı mahşerde hakkını al bizden.

            Ey çocuk, yarın hakkın dergahında öcünü al insanlıktan. İnsan gibi dolaşanlardan, insan kılığına bürünenlerden... Zalime sesini çıkartmayanlardan, lanetini esirgeyenlerden... Mazluma el uzatmayanlardan, seni göz göre göre ölüme yollayanlardan şikayetçi ol.

            Ey çocuk, yüreğimin kanayan damarısın. İnsanlığın çatlayan ar damarısın. Firavun'a Musa gerek. Zalime vurulacak asa gerek. Ve insanlığa, çatlamayacak yeni bir ar damarı gerek. Eğilmeyecek bir baş, yıkılmayacak bir beden... Ve zalime zalimliğimi haykıracak bir dil gerek, dil.

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları