EVREN BELEDİYESİNDEN EKONOMİK ATILIM

08-10-2016
Üretim son yıllarda itibar kaybetti. Büyükşehir Yasası ile birlikte köylerin şehrin mahallesi olarak adlandırılması işi daha da berbat bir noktaya getirdi.

.
     Durumun vahametini gören bazı kurumlar üretim yaparak hem kendi çaplarında para kazanmak hem de piyasaya sürdükleri ürün vasıtası ile kendi reklamlarını yapmaya başladıkları görülüyor . Bunlardan birisi de Evren Belediyesi.
     Evren Ankara’nın en ücra ilçelerinden birisi. Uzak olmaya uzak da tabiat özellikleri ve toprağının verimliliği ile hatırı sayılır bir yapıya sahip. Her ne kadar Şereflikoçhisa’ın etkisi ve baskısı altında kalsa da Evren’in özellikleri ve güzellikleri daha fazla Şereflikoçhisar’dan. Zaten tuz diyarı olan Şereflikoçhisar hakkında iyi şeyler yazmaya kalkışsak beceremeyiz. Tuz ve tuzlu toprağın esareti altında olan Ş.Koçhisar’ın bir zamanlar il olması bile planlanırken şimdilerde geri kalmış bir Anadolu kenti konumunda. Baksanıza Evrenliler ise kendi ürettikleri ürünleri piyasaya sürüp ekonomilerini güçlendirme peşinde.  
   Neden Evren’i Şereflikoçhisar’ın önüne geçirmek istiyoruz?.. Çünkü Evren bir nevi sahil şehri konumunda. Yani Cenab-ı Hakk bile Evren’i özel yaratmış. Ee bir de belediye başkanı çıkmış pekmez üretmiş. Tabii üretmek fazilettir ve çok önemlidir. Ürettikten sonra o ürettiğin ürünün piyasa bulması çok önemlidir. Bunun içindir de ambalajın önemi çıkar ortaya. Şahsen ben pekmezin ambalajını çok beğendim. Tabii pekmezini henüz tatmadık. Bu pekmez gerçekten katıksız ve organikse almak için tam Ankara’dan Evren’e kadar bile giderim. 
     Bu bağlamda Evren Belediye Başkanı sayın Abdulkadir Demirci’yi tebrik ediyorum.  İşte pekmezin tanıtımı için biz üzerimize düşeni yaptık. Allah çok kazanmak ve ününün yurda yayılmasını nasip eylesin. 
                                                                                                                    (M.Akyol )
 
 
    ANKARA’NIN SAHİL YÜZÜ OLAN EVREN İLÇESİ, TURİZM POTANSİYELİ VE BARAJ GÖLÜNDE YETİŞTİRİLEN BALIKLARI KADAR ÜZÜMÜ VE BUNDAN ELDE EDİLEN PEKMEZLE DE ADINDAN SÖZ ETTİRİYOR.
 
 
             İlçede yetiştirilen üzümlerin, bağ bozumunun ardından, çiftçilerin kaynattığı kazanlarda pekmeze doğru yolculuğu başlıyor. İlçede, bin bir zahmetle toplanarak özenle işlenen üzümler, şifa kaynağı pekmez olarak da sofralarda yer buluyor. Güneş doğmadan önce üzüm bağlarının yolunu tutan vatandaşlar, bir yıl boyunca bakımlarını yaptıkları üzümleri topluyor.
             Toplanan üzümleri çuvallara doldurarak, ayaklarına giydikleri çizmelerle ezip suyunu çıkaran çiftçiler, elde ettikleri suyu, odun ateşinde büyük kazanlarda saatlerce kaynatıyor. Kaynama sırasında sürekli karıştırılan pekmeze, özel bir toprak eklenerek pekmezin kıvamlı olması sağlanıyor. Kaynayan pekmezin üzerinden köpüğü alınarak, bereketinin artması için komşulara ikram ediliyor. Daha sonra bir süre soğumaya bırakılan pekmez, yeniden odun ateşinde uzun süre pişiriliyor. Gün doğmadan başlayan ve akşama kadar yapımı süren şifa kaynağı pekmez, yenilmeye hazır hale getiriliyor. Evren Belediye Başkanı Abdulkadir Demirci “çiftçilerimiz atalarından öğrendikleri geleneksel yöntemle pekmez elde ettiklerini” söyleyerek, “pekmezin tamamen doğal olduğunu ve katkı maddesi kullanılmadığını ve bu nedenle tadının da çok lezzetli olduğunu” söyledi. Evren'in turistik tanıtımına katkı yapma, pekmez üretiminin devamını sağlama ve pekmez tüketimini teşvik etmek amacıyla üreticilerden pekmez alındığını ifade etti.
             Evrenli pekmez üreticileri uygulamadan son derece memnun olduklarını belirtirken, Evren Belediye Başkanı Abdulkadir Demirci önümüzdeki dönemlerde de pekmez satın almaya devam edeceklerini belirtti. Vatandaşın kendi üretimi olan, enerji kaynağı, sağlıklı doğal pekmezleri üreticiden satın alınarak ve paketlenip, Evrenin tanıtımına destek olmak amacıyla bedelsiz olarak fuar organizasyon gibi etkinliklerde dağıtılıyor. 2015 yılında Emitt Fuarına katılan Evren Belediyesi, standında satın alınan 2 ton pekmezi ziyaretçilere sunmuştu.         
                      Ayrıca vücut direncini, bağışıklık sisteminin direncini arttırıcı ve güçlendirici özelliği sayesinde hastalıklara karşı koruyucudur. 
           Karaciğeri temizleyerek damarları açar, klan basıncını dengeler. Hastalık aşamasında ise iyileşme sürecini hızlandırır. Mide rahatsızlıklarının tedavisinde destekleyici özelliğe sahiptir. Anne sütünü arttırdığı da bilinen faydaları arasında yer almaktadır.     İltihap söktürücü özelliği bulunmaktadır. Öksürüğü keser ve balgam söktürücüdür.  Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda pamucuk adı verilen ağız içi yaralarının tedavisinde oldukça etkilidir.
 
NOT : Bu haber aynı zamanda  HASLET dergisinde de renkli olarak hiç bir bedel talep edilmeden yayınlanmıştır. Maksadımız üretenlere destek vermektir.
 
Etiketler : EVREN - BELEDİYESİNDEN - EKONOMİK - ATILIM - -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları