GENEL HABERLER

Etimesgt Festivalinde Kırgızistan, Kars-Ardahan-Iğdır ve Kahmanmaraş kültürleri tanıtıldı

17-08-2017
AMCAOĞULLARI FESTİVALDE BULUŞTU Kırgız, Kars-Ardahan-Iğdır ve Kahmanmaraş kültürleri Etimesgut'ta harmanlandı. Kırgız Büyükelçi Cunusov, "Türkiye ile kültürümüz, tarihimiz, dilimiz, pazarımız, mezarımız birdir.

.
İnşallah geleceğimiz de bir olacaktır" dedi. Başkan Demirel de "Biz amcaoğullarıyız; biz batıya geldikçe gözümüz açıldı, siz de acaba amcaoğullarımız nerede kaldı diye yolumuzu gözleye gözleye gözleriniz kısıldı" dedi.
Etimesgut Belediyesi'nin düzenlediği 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali, Anadolu ve Türk dünyasını kültür ve sanatlarıyla buluşturmaya devam ediyor. 10 devam edecek festivalin 6. gününde, Kırgızistan Büyükelçiliği, Kars, Ardahan, Iğdır ve Kahramanmaraş geceleri yaşandı.
Kırgız sanatçı Ermamat, ünlü manas destanı dinletisi sundu. Gulira Kasımkuova da kopuz ezgileriyle büyük beğeni kazandı. Kırgız sanatçı Almanbet Kasımov verdiği mini konserle Kırgızistan müziğini başkente taşıdı.
BÜYÜKELÇİ'DEN ÖNEMLİ MESAJLAR
Kırgızistan Ankara Büyükelçisi İbragim Cunusov, yaptığı konuşmada büyük Türk dünyasına önemli mesajlar verdi. Büyükelçi, "Türkiye'yle kültürümüz bir, tarihimiz bir, geçmişimiz bir, dilimiz, pazarımız bir, ölsek mezarımız bir. İnşallah geleceğimiz de bir olacaktır. Şimdi diyorlar, kardeşseniz neden sizin gözleriniz böyle çekik? Ben de hep şunu diyorum, Türkler Orta Asya'dan batıya göç ederken acaba kardeşlerimiz ne zaman gelecek diye baka baka gözlerimiz böyle çekik olmuştur. Mevlana'nın güzel bir sözü var; 'İnsanı güzel yapan gözü değil, yüzü değil, sözüdür. Kırgız bayrağında güneş, Türk bayrağında ay ve yıldız var. Ay ve güneş birlikte 24 saat ediyor, 1 gün ediyor. İşte biz böyle birbirimizi tamamlayan kardeş bir milletiz" dedi. Cunusov'un konuşması meydandan büyük alkış aldı. Cusunov Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel'e Kırgız Çapan'ı giydirdi. Demirel, büyükelçiye katılımlarından dolayı teşekkür ederek, "Siz bizim amcaoğularımızsınız " dedi. Kırgız gecesine yazar Cengiz Aytmatov'un oğlu Arslan Aytmatov da katıldı.
MARAŞ HALAYLARI
Kahramanmaraşlılar da festivale katılarak kültür ve sanatlarını sergilediler. Kahramanmaraş gecesinde davul-zurna ve halk oyunları ekibi gösteri sundu. Yöresel halk sanatçıları Furkan Çiftçioğlu ve Şemsettin Aktaş, Maraş türkülerini seslendirdi. Mahir Başpınar Maraş'ı anlatan şiiriyle beğeni topladı. Dernek Başkanı Abdurrahman Köroğlu, Demirel'e Kahramanmaraş işi bakır tepsi hediye etti.
KARS TÜRKÜLERİ
Kars-Ardahan-Iğdır programında TRT sanatçısı Selma Geçer ve Faruk Demir konser verdi. Festival alanı Serhat Şehri'nin türküleriyle inledi. Dernek Başkanı Hadi Bilgin, Demirel'e Kars Kaşarı ve Kars Ketesi takdim etti.
Festivalin 6. günü, ünlü sanatçı Ziynet Sali konseri ile sona erdi. Sanatçı, başkentlilere müzik ziyafeti sundu. 
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları