GENEL HABERLER

Emekli Vali Abdulkadir Sarı: NURDAN AYDINLANAN NESİLLER YETİŞTİRMELİYİZ

23-09-2018
Başkent Ankara ve Anadolu konfederasyonu (BAŞKON ) yönetim kurulu üyeleri ile Yüksek İstişare Kurulu Üyelerinin tanışma yemeğinde konuşan, Olağanüstü hal eski vali vekili, Türk İdareciler Derneği Başkanı ve BAŞKON Onur kurulu Başkanı Abdulkadir Sarı önemli mesajlar verdi.

.
      "Sormuşlar saksıya bu güzel kokuyu nerden aldın diye…Bir süre güle saksılık yaptım da ondan aldım demiş ” diyerek sözlerine başlayan Abdulkadir Sarı sözlerini şöyle sürdürdü: 
           “ Önce ahlak ve manevi değerlere bağlı olarak yol almalıyız. Ölüm en büyük nasihattır. Bundan ders almalıyız. Yoksa bereket olmuyor. Netice alamayız. Kimi nurdan kimi nardan aydınlanır. Biz nurdan aydınlanan insanlar yetiştirmeliyiz. Gençliği asıl ahlak ve adalete dayalı yetiştirmeliyiz. Bu ülkenin huzura, birlik-beraberliğe ihtiyacı var. Bunu sağlamak bizim birinci görevimiz olmalıdır. Bu anlamda kanaat önderlerine büyük iş düşmektedir. Anadolu birliğinin sağlanmasını temin etmek lazım. Nasıl ki, Ahievren, Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bayram-ı Veli, Tabduk Emre, Pir Sultan Abdal (vs) Anadolu’nun inkişafında görev üstlenip halkı aydınlatıcı, birlik-beraberliği sağlayıcı niteliğe haiz gayret ve himmet göstermişlerse bizler de bugün bu anlayışı devam ettirmeli, üzerimize düşen görevi îfa etmeliyiz. Bu görevi birinci derecede Sivil Toplum Kuruluşları üstlenmeli ve bu anlayışla aydınlatma görevini üstlenmek durumundadırlar. Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu ( BAŞKON ) şimdiye kadar bu görevi üstlenmiştir. Bundan böyle de takdire şayan çalışmalar yapacağına, öncü kuruluş olma yolunda güven duyulan bir teşkilat övgüye değer bir performans sergilemiştir. 
    BAŞKON’un memleketin ve milletin önemli sorunlarına ışık tuttuğuna şahit oluyoruz. Mesela OKUMA projesi ile halkımızın aydınlanmasını hedefliyor. Üretimin artması, herkesin çalışması ve verimliğin artması yolunda gayret gösteriyor. Devletin aksayan yönlerini onarma gayreti var. Yanlışlıkların giderilmesi için önemli gayretleri var. Bunlardan biri de Büyükşehir belediye Yasası. Bu yasa hemen ele alınmalıdır. Yıllarını bu alanda harcamış biri olarak söylüyorum: Reform niteliğine haiz acilan bir Mahalli İdareler Yasasına ihtiyaç vardır. Hiç vakit geçmeden İl genel meclisleri ve il özel idareleri hayata geçirilmelidir. Köylerin mahalle olması fevkalade sakıncalı bir pozisyon yaratmıştır. 
    Türk İdareciler Derneği Başkanı olduğum dönemde bu anlamda önemli çalışmalar yaptık.   
(Devamı daha sonra yayına verilecek )        
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları