GENEL HABERLER

Doğalgaz ve elektriğe zam

30-09-2014
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Ekim, Kasım ve Aralık'ta yüzde 9 oranında zam yapılacağını belirtti.

.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Şartı Genel Sekreteri Urban Rusnak'ı bakanlıkta kabulünün ardından basın mensuplarının, elektrik ve doğalgaz fiyatlarında artışa gidilip gidilmeyeceğine yönelik sorularını yanıtladı.

Enerji maliyetlerinin çok fazla arttığını, doların 2,28-2,29'ları gördüğünü ifade eden Yıldız, enerji sektörü için doların değerinin artmış olmasının önemli dezavantaj olduğunu söyledi.

Türkiye'nin son 24 aydır herhangi bir fiyat artışına gitmediğini dile getiren Yıldız, oluşan maliyet artışının yerli kaynaklarla telafi edilmeye çalışıldığını belirtti.

Yıldız, "Ancak bu yıl içerisinde su rejimindeki düzensizlikler ve yağış azlığı bizi bunları dengeleyemeyecek bir noktaya getirmiş bulunuyor. Hem elektrik hem doğalgazfiyatlarında önümüzdeki aydan başlamak kaydıyla, ekim, kasım ve aralık aylarını içermek kaydıyla, yüzde 9'luk fiyat artışına gidiyoruz" diye konuştu. 

Geçtiğimiz günlerde TRT Haber'de yayınlanan Haber Ötesi programına konuk olan Bakan Yıldız, doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soruya, buna ayın 30'una kadar karar vereceklerini söylemişti.

TRT, Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör ile Serhat Akça'nın sorularını yanıtlayan Yıldız, "Biz dolarla alıp TL ile satan bir ülkeyiz. Şu ana kadar çok direndik ve maliyetlerle ilgili ciddi sıkıntılar oluştu. Bütün bunları inceden inceye elden geçireceğiz ve kamuoyuna açıklayacağız" açıklamasında bulunmuştu.

 

Kaynak: Trt Haber

Etiketler : Doğalgaz - ve - elektriğe - zam -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları