DAMAK ÇATLATAN LEZZETLER ve ANZELHA

19-12-2018
Her mekanın kendine göre bir özelliği vardır. Kaldı ki bu ‘ nam ‘ ve sloganların altında yatan bir gerçek vardır. Daha ziyade kebapçılarda ve lokantalarda şöhretli adlar ve sloganlar nam saldı..

.
    Son yıllarda kebapçılar, lokantalar, ciğerciler, köfteciler, tatlıcılar daha ziyade Balgat’ta yoğunlaşmaya başladı. Hatta bu semtin dışına bile yani Konya yolu üzerine bile taştı. 
   Evet Konyayolu üzerinde öyle bir mekan hizmete girdi ki dillere destan. Biraz açacak olursak, gözlere hitab ediyor, gönüllere hitab ediyor, damağa hitab ediyor, mideye hitab ediyor. 
    Bunların her birinin ayrı ayrı yorumunu yapmak mümkün. Ancak müessese sahipleri damağa hitab eden yönünü öne çıkarıp DAMAK ÇATLATAN LEZZETLER demişler. 
   Slogan çok hoşuma gitti. Gerçi bir semtte daha rastlamıştım bu slogana ama şimdi hatırlamıyorum. 
 ANZELHA  Şanlıurfa'da Balıklı göle yakın mesafedeki bir göl adı. 
Adını ve varlığını Hz.İbrahim'in yakılarak katledilmesine üzülüp ağlayan ZELİHA'dan aldığı rivayet edilir. Kısaca Zeliha'nın gözyaşları demektir.
    Müesseseye dışardan bakıldığında göz kamaştıracak nitelikte, içine girdiğinizde bir ferahlık hissediyorsunuz.  Ancak bu kadar değil… Zemin kattan üst katlara çıktığınızda daha muhteşem manzaralarla karşılaşıyorsunuz. Toplantı salonları, toplu yemek odaları.  25 kişilik, 40 kişilik, 100 kişilik, 250 kişilik falan. 
    Masaya oturduğunuzda her biri birbirinden sempatik komiler, garsonlar, şeflerin ilgisi ile karşılaşıyorsunuz. Tatlı dilleri, güler yüzleri ile müşterileri mest ediyorlar. 
   Siparişinizi verdiğinizle birlikte 7 çeşit garnitür galiyor. Arkasından kabarmış lavaş ve de içli köfte. 
   Siparişiniz çok özel bir sunumla gerçekleştiriliyor. 
   Öyle bir süzme mercimek çorba yapmışlar ki bir yerde o tadı almanız mümkün değil. Hele bir içli köfte yedim ki Allah sizi inandırsın hayatımda böyle bir içli köfte yemedim… Ne tam acı, ne de acısız. Ortası bulunmuş. “ İşte böyle olmalı içli köfte “ dersiniz.  Hatta bir tavsiyede bulunayım mı, Konyayolu’ndan  Ankara’ya doğru giderken tesisin önünde durun beş dakikada bir içli köfte alıp tadına bir bakın ne demek istediğimizi anlayacaksınız. 
    Sanmayın ki bir iki ikrama kafayı taktık… Mesela kebap çeşitleri ve de künefe… Güney Doğunun künefesi Ankara’da da moda oldu ve Ankara’da güzel yapan yerler var, ancak kebap çeşitlerine gelince çok büyük farklılıklar var. Mesela bir patlıcan kebap yiyin… Göreceksiniz ki bir kebabın sunumu böyle yapılır, göreceksiniz ki patlıcanın tadı bu kadar güzel olur ve göreceksiniz ki patlıcan kebabın şiş köftesinin lezzeti bu kadar mükemmel olur. Hani demişler ye,  DAMAK ÇATLATAN diye gerçekten de öyle. 
    Bir tavsiyemiz olsun mu?.. “Damağınızın değişik ve mükemmel lezzetlerinden nasibini almak için lütfen özel olarak aileniz ve arkadaşlarınız-dostlarınızla Balgat-Konyayolu üzerindeki  “ ANZELHA “ya gidip farklılığın farkını görün. 
NOT: Biz özellikle bir dostumuzun tavsiyesi üzerine gittik eşimle birlikte. Balgat-Anzelha’nın genç sahibi  Ahmet Akgül ile tanışma imkanı bulduk; kendilerine teşekkür ediyoruz. Özellikle bizimle yakıynen ilgilenen, güler yüz ve tatlı dilleri ile bizi mutlu eden değerli kardeşlerimiz; Melisa Tunca, Hülya Yıldırım ve Gamze Eren’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. Özellikle sayın Ahmet Akgül’ün Sivas’ın Suşehri ilçesinden olması beni çok mutlu etti. Cenab-ı Hakk işini kolaylıklı kılsın, kazancını bol eylesin. 
MEHMET AKYOL 
 
 
Etiketler : DAMAK - ÇATLATAN - LEZZETLER - ve - ANZELHA -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları