GENEL HABERLER

ÇUBUK İLÇESİNİN Y.ÇAVUNDUR KÖYÜNDE ÜRETİM VE KÖYLÜLERİN DURUMU DEĞERLENDİRİLDİ

19-02-2018
Çubuk İlçesinin Y.Çavundur’da Şehirden Köye Dönüş, Köy ve Köylünün durumu konuşuldu. * 300 KOYUNA FAZLA ÜMİT BAĞLAMAYIN ” DİYEN GAZETECİ-YAZAR MEHMET AKYOL “ KÖY DEMEK HÜRRİYET “ DEMEKTİR İFADESİNİ KULLANDI

.
    ÇUBUK'UN Y.ÇAVUNDUR KÖYÜNDE DÜZENLENEN KÖYLÜLERLE SOHBET TOPLANTISINDA KONUŞAN GAZETECİ-YAZAR MEHMET AKYOL , İSTEYEN KÖYLÜYE VEYA ŞEHİRDEN KÖYE DÖNÜŞ YAPACAK VATANDAŞLARA DEVLET TARAFINDAN “ 300 KOYUN VERİLECEK “ AÇIKLAMASININ TAHMİN EDİLDİĞİ VE BEKLENİLDİĞİ GİBİ KOLAY ŞARTLARLA VERİLEMEYECEĞİNİ SÖYLEDİ.
 
“ Köylü demek üretim ve verimlilik demek , Köy demek ise hürriyet demektir “ diyen Akyol, Ankara'nın Çubuk ilçesine bağlı Yukarı Çavundur Köyünden önemli mesajlar verdi.
 
   Seneler önce Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON ) olarak üretim ve verimliliğin azalmaya yüz tuttuğunu, acilen tedbir alınmazsa tarım ve hayvancılıkta büyük sıkıntı ile karşı karşıya kalacağımızı hem müteaddit defalarda toplantılar düzenleyerek söyleyip sesimizin çıktığı kadar avaz avaz bağırdık, hükümet yetkililerine de ilettik diyen Akyol,   “ Hükümet nihayet vahametin farkına vardı ve tedbir almaya başladı ” dedi.   Bu yanlışlıkların ve üretimin azalması, üreticilerin, köylülerin zor durumda bırakılmasının ve baskı altına alınmasının " Büyükşehir Belediye Yasası " nın hayata geçirilmesi ile zirve yaptığını söyleyen BAŞKON Genel Başkanı Mehmet Akyol özet olarak şunları söyledi:
 
    “   BİR TARIM ÜLKESİ OLAN TÜRKİYE’DE TARIM VE HAYVANCILIKTA SORUNLARIN GİDERİLMESİ İÇİN ACİLEN RADİKAL KARARLAR ALINMASI GEREKMEKTEDİR. Hükümet bu konuda bazı çalışmalar yapmaya başladı. Yapılan girişimler, alınan tedbirler elbette ümit verici nitelikte. Ancak yeterli değil. Senelerdir Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapan siyaset adamlarının Güney Doğulu olduğunuza dikkatinizi çekerim. Onları eleştirmek için değil, ancak şu bir gerçek var ki , bu bakanlar maalesef bizim insanımızın sorunlarını bilmiyor, alınan tedbirler de İç Anadolu Bölgesi insanının yani sizlerin sorunlarına cevap verecek nitelikte değil.  Zaten Büyükşehir Belediye Yasası çıkarılırken de Anadolu insanının durumunu bilmeyenler, köylünün ve hayvan yetiştiricilerinin konumuna vakıf olmayanlar, Anadolu’yu İstanbul veya İzmit illerimize göre değerlendirdiler ki sıkıntı bu zihniyetten kaynaklandı.  
 
    Bunların , yani kanun yapıcıların ve bu kanunun çıkması için talimat verenlerin şimdilerde gerçeği görmüş olmaları da bir avantajdır . Bulgaristan’dan saman almak, Sırbistan’dan, Fıransa’dan  et almak, deniz ötesi ülkelerden canlı hayvan ithalatı yapmak, başta Rusya ve Ukrayna, ABD olmak üzere yüzlerce ülkeden tarım ve gıda ürünleri ithal etme ayıbının farkına vardılar. İş işten geçti mi?.. Hayır geçmedi, geçmedi ama bizim ülkemizin milyonlarca parası hiç olup gitti ve gitmeye de devam edecek.
 
    Şimdi 300 koyun verme modası çıktı. Bu koyunları nasıl ve kime vereceklerini şu an itibarı ile nasıl vereceklerini onlar da bilmiyor. Ancak çalışmalar yapılıyor. Bazı çevreler devletin 300 koyunu hibe olarak verileceğini zannediyor. Öyle değil. Hem ipotek alacaklar, hem de koyunları kontrollü verecekler ki doğrudur. Ancak ipotek şartları çok ağır.
 
   Evvel emirde bu proje Şehirden Köye dönüş projesi değil, Köyden kente göçü durdurmak için böyle bir uygulamayı hayata geçirdiler ama zaten köylerde nüfus fevkalade azaldı. Bu nedenle biz şehirdeki genç emeklileri köylerine dönmeleri ve her alanda onların desteklenmesini, kredi verilmesini istiyoruz.  
 
    Hükümetin hedefi şimdilik 500 bin anaç koyun vermek. Bu da gösteriyor ki bu kampanyadan yararlanmak kolay olmayacak. Şöyle bir tahlil yapacak olursak;
 
- 300 damızlık koyun verilecek çiftçiye asgari ücret maaş bağlanacak, sigorta edilecek. 
 
- Koyunların tüm giderlerini devlet ödeyecek ve bütün hayvanlar veterinerlere zimmetlenecek.
 
- Bir sene sonra 300 koyunun en az 300 yavrusu olması hedefleniyor
 
- 15 ay sonra koyunların parası devlete ödenmeye başlanacak.
 
- 15 ay sonra çiftçi ve devlet hesaba oturacak. Devletin sağladığı destek ne kadar tuttuysa çıkarılacak.. Ne kadar kuzu oldu, 300 tane. Yavruları -kuzuları-devlet alacak veya krediyi alan vatandaş kontrollü bir şekilde kendi de satabilecek.
 
- Koyun alacak kişilerin çiftçi olma şartı var. ÇKS belgesi olması lazım (Çiftçi kayıt sistemi belgesi)
 
- Veteriner hizmeti ücretsiz verilecek.
 
- Yem ihtiyacını devlet karşılayacak
 
- Damızlık koyun alan çiftçi köydeki arazi tapusuna ipotek koyarak teslim edecek. ( Ne kadarlık arazi ipotek verilecek henüz belli değil.)
 
- Birçok çiftçi ve köylü ile konuştum.  Fiyatların yüksek olmasından korkuyorlar. Bu proje vatandaşı sehirden köye getirmez diyorlar. Köyde insanları tutma projesi diyorlar. Bu kadar hayvan nerden gelecek kaç çiftciye verecekler. Herkesin köyde yeterli arazisi yok diyorlar.  Torpilli kişilere verilmesinden cekiniyorlar. 300 koyun en az 300.000 TL diyorlar herkesin yeterli değerli arazisi yok diyorlar. 300.000 TL'lik arazisi olan adam zaten devletten destek beklemez diyorlar. “
 
    ( Köylülerin görüş ve düşünceleri, karşılıklı müzakereleri daha sonra sunacağız . )
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
  • yabanabatlı tarafından 2018-02-20 12:33:48 tarihinde yazıldı.
    Mehmet bey, açıklamalı haberiniz için teşekkür ederim

HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları