Çiftçinin borçları faizsiz olarak ertelenmeli

09-12-2019
Hükümetin her türlü gayretlerine rağmen Tarım ve hayvancılıkta bir türlü başarı sağlanamıyor. Durum böyle olunca üretim ve verimlilik azaldıkça azalıyor ve zorunlu olarak ithalat yapmak mecburiyetinde kalıyoruz.

.
     İktidar gerçi çiftçiler için ertelem ve bazı kolaylıklar getiriyor ama erteleme ve yeniden yapılanmalarda çiftçiye faiz bindirmesi yapıyor. Bu konuda çiftçi liderleri bir hayli rahatsız. Bu konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan KIZILCAHAMAM ZİRAAT ODASI BAŞKANI İBRAHİM ONUR PEÇENEK, Çiftçinin  borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini istedi. Onur Peçenek'in açıklaması şöyle: 
 
“Çiftçilerimiz kredi borcunu ödeyemiyor. Çoğu çiftçimizin ise kredi ödeme vadeleri geçmiştir. Üreticinin bu sezon ki kredi borcunun yanı sıra geçen yıldan ertelenen borcu da bulunmaktadır. Tüm borçların bir hasat sezonunda ödenebilmesi mümkün değildir. Acilen devletimiz tarafından çiftçilerimizin borçları faizsiz olarak ertelenmelidir. Çiftçilerimiz, borç ertelemesi kararını beklemektedir. Borçlar takibe giriyor. Çiftçimiz icraya gidiyor. Bugünlerde acil olarak borçların yapılandırılmasını hükümetimizden bekliyoruz” 
2019 yılı hasadın sonuna yaklaştığımız şu günlerde Çiftçimiz fevkalade sıkıntı yaşıyor.  Merkez Bankası, faiz indirimine gitmektedir. Bankalar faiz oranlarını düşürmüştür. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri de tarımsal kredilerdeki faiz oranlarını indirmelidir. Bizim bu ülkeden başka gidebileceğimiz bir ülke var mı? Peki, bizi üretim yaparak besleyecek başka bir çiftçi var mı? O zaman hepimiz, bu ülkede yaşayan herkes, Çiftçimizin kadrini ve kıymetini bilmek zorundayız. Bankalardan faizle kredi çekerek girdileri devamlı artan, masraf yaparak üretim yapan değerli çiftçimizin hangi koşullarda üretim yaptığını bu ülkede yasayan herkesin anlamasını bekliyoruz. Bu ülkenin sorunlarını aşmanın yolunun çiftçimizin sorunlarını ve tarım sektörünün sorunlarını çözmekten geçtiğini biliyoruz. Herkes para kazansın. Bizim sıkıntımız, Çiftçinin girdileri yüksek olduğu için ürettiği ürün Maliyetleri karşılamıyor. Derdimiz budur. Dolayısıyla Üreticilerimizin maliyetlerinin düşürülmesi, ürünün para etmesi noktasında faiz yükünün azaltılmasıdır...Biz ilçemiz ve bölgemiz için gerekli çalışma ve görüşmeleri yaptık..
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları