ÇİFTÇİ ELEKTRİK BORCUNU ÖDEMEK İÇİN EŞİNİN ALTININI-BİLEZİĞİNİ BOZDURMAK ZORUNDA KALIYOR

06-05-2020
Virüs belası bütün dünyayı ve ülkemizi bir nevi garantine altına alırken her kesimin ayrı bir sorunu ortaya çıktı. Zaten sıkıntı içerisinde olan ve eski günlere hasret kalan Çiftçi ve köylünün sorunları da günden güne artıyor. Bunlardan biri de elektrik faturaları.

.

      Üreticinin-Çiftçinin önemini bilen kalkınmış ülkeler çiftçiye birçok yönden destek verirken özellikle su, elektrik, gübre ve birçok zirai ihtiyaçlar devlet tarafından karşılıyor. lifta kullananlar

 

        Bütün bu gelişmeleri göz önünde bulunduran ve üretimin daha fazla yapılabilmesi için çiftçilerin sorunlarının giderilmesini isteyen   Kızılcahamam Ziraat Oda Başkanı İbrahim Onur Peçenek, ÇİFTÇİLERİMİZİN EN BÜYÜK SORUNLARINDAN OLAN ELEKTRİK GİDERLERİNİN DEVLET TARAFINDAN KARŞILANMASINI İSTEDİ. “ ÇİFTÇİLERİN AYLIK DEĞİL DÖNEMSEL ÖDEME “ yapmalarını isteyen Peçenek şunları söyledi:

    “ Kızılcahamam Ziraat Odası olarak çiftçilerimiz adına çok değil elektrik paralarının mahsullerimizin hasat edildikten sonra yani kasım-aralık aylarında ödenmesi ve indirim yapılması Başka bir ifade ile Çiftçi, buğday, arpa,bakliyat gibi ürünleri Haziran Temmuz’da hasat ediyor. İlk taksit Temmuz-Ağustos döneminde ödenebilir. Mısır, ayçiçeği, patates gibi ürünlerin hasadı ise Eylül – Ekim gibi yapılıyor. İkinci taksit Ekim-Kasım aylarında ödenebilir. Özel tarife ve dönemsel ödeme çiftçiyi rahatlatır.  Bu Enerji Piyasası yönetmeliğinin 32 ve 35. maddelerinde var fakat bunu kullanıp kullanmama yetkisi dağıtım şirketlerine verilmiş.
    Elektrik parasını ödeyebilmek için kredi çeken, eşinin bileziğini bozduran hatta tefeciden para alan çiftçilerimiz, mazot, gübre, ilaç gibi girdilerdeki yüksek fiyattan şikayet ederken bu sene elektrik zamları üretimi tehdit eder boyuta ulaştı. Sulamada kullandığı elektriğe geçen yıla göre yüzde 100’ün üzerinde zamlı ödeyen çiftçi, bu fiyatlarla sulu tarım yapılamayacağını söylüyor. Gelecek yıl sulu tarımdan kaçış hızlanırsa üretim azaltacağı için, daha çok ithalat,daha çok dışa bağımlılık olacaktır.
Elektrik zamları sadece konutlarda, ticarethanelerde,sanayide değil tarımda da can yakıyor. Yüksek zamlar çiftçiyi sulu tarımdan uzaklaştıracak düzeye ulaştı. Sulamada kullandığı elektriği geçen yıla göre yüzde 100 zamlı kullanan çiftçi, bu fiyatlarla üretim yapılamayacağını söylüyor.
    Çiftçi elektriğin saatini 40 lira olarak hesapladı ve ona göre ekim yaptı. Sonra gelen zamlarla maliyet arttı. Artık geri dönüşü yok. Ekini susuz bırakamazsınız.Mecburen herkes elektrik kullandı. Hasada gelinceye kadar saat başına maliyet 95 lira oldu. Ürün bedelinin çoğu elektriğe gitti bu sene önlem alınmazsa sulu tarımdan kaçışın çok olacağı aşikardır.”

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları