CHP'Lİ BAZI KURMAYLAR SAĞ PATENTLİ BİR ADAY GÖSTERİLMESİNE KARŞI

11-10-2018
MHP İTTİFAK İÇİN YENİ BİR SİSTEM İCAT ETTİ * CHP'den bazı yöneticiler sağdan bir ismin Ankara'dan aday gösterilmesine karşı çıkıyor.

.
Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu'nun adı aday gösterilecek isimler arasında yer alıyor.
 
• Önümüzdeki günlerde adayını belirleyecek olan AK Parti’de önemli bazı gelişmeler oldu. Önce MHP ile ittifak anlaşmasının alt yapısı oluşturuldu, adayın kim olacağı konusu bilahare tartışılsın denildi. MHP İstanbul’un dışında bütün illerde aday göstereceğini açıkladı. Yani Ankara’dan aday çıkaracak. Bundan sonra aday göstermezse çok ayıp olur. 
• Bu durumda -yani MHP adayını çıkarırsa- bu partinin seçmeni, partisinin adayı ortadayken AK Parti’nin adayına nasıl oy verecek biraz düşündürücü. Nasıl formül bulurlarsa bulsunlar bu ortaklık önümüzdeki yerel seçimlerde ( ittifak ) zaafa uğrar gibi geliyor. Ha ben bu arada “ AK Parti adayı kazanamaz demek istemiyorum” aday açıklandıktan sonra elbette değerlendirmemi yapacağım. Fakat kazanması da kolay olmayacağa benziyor.
• Gelelim CHP’nin durumuna..
CHP Ankara bazında ciddi bir araştırma yapıyor. Bu konuda görevlendirilen önemli isimlerden biri beni aradı. Oturduk konuştuk ve bana şu soruyu yönetti :
“ CHP, İYİ Parti ile anlaşıp Mansur Yavaş’ı aday gösterirse kazanabilir mi ? “ 
     Tabii böyle bir soru ile karşılaşacağımı bilmediğim için bir an durakladım, daha sonra şunları söyledim: 
1-Mansur Yavaş geçen yerel seçimlerden hemen sonra CHP ‘ den istifa etti. Bunu sorun yapmayacak mısınız?.
2- CHP’nin radikal kanadı zorluk çıkarmaz mı?.. 
3- Alevi vatandaşlarımız Mansur Yavaş’a sıcak bakar mı, yani oy verir mi?
4- İYİ Parti ile nasıl bir zeminde buluştunuz, gerçekten anlaşma sağlanabilecek mi?... 
* CHP'nin adayının Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu'nun aday olması söz konusu. Sayın Kuşoğlu aday gösterilmesi halinde, kendi partili seçmenlerinden ful oy alacağı tahmin edilirken hem de İYİ Parti'nin de destek vereceği söylentileri söz konusu. Ancak daha önemlisi Kuşoğlu sağ seçmenden de ümit edilenin üzerinde oy alır diye düşünüyorum. 
        Sonuçta tahminimizi gelişecek siyasi atmosfere bağlayıp hayır dualarla ayrıldık.
 
MHP ORTAKLIK İÇİN YENİ BİR MODEL BULDU
 
Çareyi MHP buluyor, AK Parti uyguluyor çoğunlukla. İttifak için de yeni bir model bulundu MHP tarafından. Adı “ Siyasi Kombin Modeli “ Bu deyim sayın Bahçeli tarafından icat edilmiş bir model. 
Bu modele göre, başkan ile yardımcısı ayrı partilerden olacak. Aslında daha önce CHP bu sistemi dillendirmişti. Bu Siyasi Kombin anlaşmasında mutabakat sağlanırsa sistem hem illerde, hem de ilçe ve beldelerde uygulanabilecek.
Bu gelişmeler üzerine siyaset uzmanı Dr.Ömer Özdoğan şunları söyledi: “ Büyükşehirlerde zaten MHP’nin kazanması söz konusu olamaz. AK Parti ise Ankra, İstanbul, İzmir,Adana gibi büyükşehirlerde sıkıntılı. Tabii karşılarında da çok ciddi bir muhalefet partisi (rakip) yok. Dolayısıyla kendilerine göre sistem geliştirip hayata geçiriyorlar. Aslında acilen, Demokrat Parti, Adalet Parti, ANAP çizgisinde bir merkez parti kurulması halinde halkımız bu tür uydurukçu deyimler ve ittifaklara pirim vermeden tercihini yapar.”
MEHMET AKYOL 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları