ÇALIŞARAK, ÖĞRENEREK GELECEKLERİNİ TEMİNAT ALTINA ALIYORLAR

18-12-2018
• Çalışmak ibadettir, sanat ve meslek sahibi olmak ise kutsaldır.

.
     Son yıllarda toplumumuzun miskinlik-tembellik hastalığına yakalandığını düşünecek olursak fotoğrafta gördüğünüz insanların ne kadar makbul ve muteber kişiler olduğunu daha iyi fark etmiş oluruz.
 
      Bir tamirci dükkanı… Mustafa İn ustabaşı. Yasin Arkan kalfalık dönemini yaşıyor. Yakışıklılığı ile mağruf Rıdvan Ferdi Bulutlu patronun oğlu. Süleyman Felah ise Iraklı ve sanat öğreniyor. 
Patron temsilcisi Mustafa İn hızlı bir adam. İşinin erbabı olduğu kadar işini seven ve de oldukça çalışkan. Kırşehirli Yasin Erkan ise sanatının zirvesine adım adım ilerliyor. Yaptığı işi eksiksiz yapıyor. Hani bazı terziler vardır, berberler vardır ya… özenerek mesleklerini icra ederler.. İşte Yasin de öyle. İmrenmemek-takdir etmemek mümkün değil Yasin’in yaptığı işe.. Belki daha çok öğreneceği var ama yaptığı işi tam anlamı ile özenerek ve beğendirerek yapıyor. 
Patronun oğlu Rıdvan Ferdi Bulutlu üniversiteyi bitirmiş. Başka bir iş düşünse de böyle bir zamanda bulmak kolay değil. Fakat onun için sorun yok; çünkü babasının dükkanı var. Bu işi de seviyor. Zaten dükkana girdiğimizde ilk dikkatimizi çeken o oldu. Çünkü havalı duruşları vardı.. Ben “ Yakışıklılığına mı güveniyorsun “ deyip espri yaptığımda çok hoşuna gitti. Gerek Yasin ve gerekse Rıdvan otomobilimin küçük arızasını büyük bir emek vererek itina ile yaptılar. Hatta dikkatimi çekti, Yasin iş yaptığı yerleri elleri ile okşayarak nasıl itinalı icraat yaptığının ve de sanatına ne kadar önem verdiğinin göstergesini sergiliyordu. 
Mustafa Usta ilk bakışta biraz da ( işlerinin çokluğundan mıdır nedir ?) benimle ilgilenmedi, yüzüme de bakmadı ama daha sonra onunla da dost olduk. Belli ki işini-mesleğini seven bir zanaatkar. 
Ben onları çok sevdim, sanırım onlarda benimle tanışmaktan mutlu olmuşlardır. 
Bütün bu olup bitenler yaşanırken patron dükkanda yoktu. Tam da ben aracımı teslim ödememi yaptıktan sonra girdi içeri. Dostluklarımızı bir fotoğrafla pekiştirdiğimiz Mustafa, Yasin, Rıdvan ve Sülayman’la vedalaşırken beni takdim etmek istediler patrona. Yüzüme yan gözle bakıp geçti gitti odasına… Hoşgeldiniz bile demedi. Sanırım gözünü doldurmamıştım. Hani biz Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu ( BAŞKON ) olarak “ Okuma Alışkanlığını Yaygınlaştırma Projesi “ üzerinde çalışma yapıyoruz ya.. Patronun bu halini gördükten sonra bu projenin önemini daha iyi anladım.
Mehmet Akyol
0530 464 63 77 
Ankarameclisihaberleri.com
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları