BURUK BİR AŞK HİKAYESİ
.

      İskender PALA AŞKNAME'DE yazmış: "Hiç aşık olmamışsan git de otlan. Eşeksin sen!" İşte kalbinde aşk olmayan insan ya terörist olur, ya eşkıya olur, ya hain olur. İlla ki pis bir işe bulaşır, lanetli bir duruma düşer. Bizim buradaki aşktan kastımız bedeni, şehvani ve hayvani olan aşk değildir,  tamamen ruhani olan aşktır, ilahi...

            Bir teröristin kalbinde yaşama ve yaşatma aşkı olsaydı o pozisyona düşmezdi. Cana kıymaz, canları ağlatmaz ve insanları sevdiklerinden mahrum etmezdi. Bir eşkıya aşık olsaydı; aşk eşkıyalığı yapardı, mal ve can eşkıyalığını bırakırdı. Bir hainde aşk olsaydı eğer hainliğin aşkın vuslatına zarar verdiğini; kâh araya giren kara çalı, kâh arayı bozan nifak tohumu olduğunu idrak eder ve ihanet etmezdi asla mensup olduğu milletine.

            Ülkemizde o kadar aşksız ve o aşksızlığın köreltmiş olduğu kalpler ve sakıt kıldığı akıllar var ki! Kalplerdeki düşmanlık gözlerindeki nefret sözlerindeki zulmet her şeyi yerle bir ediyor, karşılarına çıkan herkesi yok ediyor. Tamamen kalp ve akıl dışı bir hüviyete bürünüyor, robotlaşıyor ve her türlü kötülüğü kusan bir makine oluyor. Oysa aşk girdi mi bir kalbe insanlık çiçek açar. Dallar barışa durur kalpler barışan karışır. Eller birleşir, diller anlaşır, akıllar yarışır. Oysa aşkın olmadığı kalplerde silahlar yarışıyor.

            Siz kendinizi aşık mı sanıyorsunuz? Allah aşkına bakın bir halinize de aşkın adını kirletmeyin. Aşk aşikar olmaz, uluorta yaşanmaz, sakız olmaz her dile ve herkese nasip olmaz hakkıyla. Hele bir de mahşere kaldıysa kavuşmak, hele bir de şehadet olursa bu aşkta, Rabbim o aşk erlerini muhafaza etsin.

            İnsanın içini burkan ve yaralayan o kadar sessiz ve sakin aşklar var ki içten içe yaşanan ve sadece muhataplarından biri tarafından bilinen... Belki de yanlış anlar diye söylenmeyen... Belki de sebepsiz bir şekilde tek kişiye mahkum olan... İçinizde söyleyemediğiniz sözler var mı? Birike birike sizi okyanus kılan... Taş taş olup sizi kocaman bir dağ yapan... Düğüm düğüm olan sözler var mı?

            İstanbul Beşiktaş'taki alçak saldırıda şehit olanların hikayeleri yürekleri burkuyor. Polis Memuru Hüseyin YÜCETAŞ, sosyal medya hesabına şehit arkadaşı Mehmet ZENGİN'LE ilgili gelen bir mesajı ve isteği paylaştı.

            21 yaşında şehit oldu Mehmet ZENGİN, İstanbul Beşiktaş'taki hain saldırıda. Şehidin ev arkadaşı da Mehmet'in şehadetinin ardında kendisine gelen bir mesajı paylaştı. O kadar acı verici, can ağrıtıcı özelliği var ki! Neden geç kalınır güzellikleri söylemeye, aşkı ifadeye, paylaşmaya ve yaşamaya neden utanır insan! Bugün varız yakın yokuz işte. Hayatın yarına çıkmaya  garantisi yok ki!

            Aşkın olmadığı kalpler, aşkı yaşayan kalpleri ne kadar da kolay vururlar. Aşk kalplerdeki tohumdur, gözyaşlarıyla sulanır, hüzünle beslenir İçsel bir olgunlaşmadır. Meyvesi her ne kadar tatlı olursa da o meyveye kadar ki zaman yüzde yüz çileyle doludur.Yaşayan bilir, çeken..

            "Aşık olmayan gönül

             Bir katı taşa benzer." demiş Yunus. Çok da güzel demiş, kalpte aşk olsaydı taşlaşır mıydı bu denli? Hayvanlaşır mıydı insanlık bu kadar? Sanmam.

            Ey şehit Mehmet ZENGİN! Sana sevdalı bir gelin, haberin var mı? Gönlün pek de engin; ağlayanın o denli çok ki, sevenin o denli saklı ki bilgin var mı? Bu vatan sana ve diğer şehit arkadaşlarına minnettar... Sen bilinmeyen bir aşkın muhatabı, sen kalbin serdarı ve bizlere miras bıraktığın saflığın ve masumiyetin en belirgin resmi oldun. Var mı bundan daha kutsal bir aşk ve daha kıymetli bir sevgili? Rabbim mahşerde kıysın nikahını. Ah be Mehmet'im! Muradına eremedin ama şehadet şerbetini içtin. Anlayana bu en kutsal murattır ve emin ol bunun mükafatını katbekat alacaksın mahşerde.

            Şehidin ev arkadaşı gelen mesajı görünce biri dalga geçiyor diye düşünmüş ilkin. Mesajı okuduktan sonra işin can yakan aslını öğrenmiş ve bunu paylaşmış:

            "Merhaba. Sen şimdi kimsin, neden mesaj attın diyeceksin. Belki de sormadan açıklayayım ben sana. Ben, Mehmet'e aşıktım. Söyleyemedim ona aşkımı. Sabah kalktım onu gördüm, fotoğrafını... Adını gördüm, isminin önünde şehit yazıyordu.

            İçim acıyor, ona söyleyemedim sevdiğimi. Ev arkadaşın olduğu için sana söylemek istedim ben de. Bir isteğim var senden: Onun cenazesinde tabutuna benim yerime de sarılmanı istiyorum. Bu dünyada ben yapamadım bunu belki. Rabbim onu peygamber efendimize komşu yaptı. Senden  isteğim onun hatıralarına sahip çıkman... Benim onunla hiç anım olmadı belki ama sen onunla olan zamanlarına sahip çık lütfen. Ve benim için sarıl onun tabutuna."

            Sert bir rüzgar esiyor, havada uçuşan karları savuruyor. Dışım zemheri, içim cehennem...Parkama sımsıkı sarılıyorum ve alıp başımı gidiyorum karanlığın en dibine ki göz yaşlarımı görmesin diye kimse. Bu insanlar neden katledilir böyle alçakça, neden vurulur ekmek peşinde koşarken, aşklarını dahi yaşayamamışken neden bu insanlar şehit edilir?

            "Âşık isen can baş üzre gel beri,

            Âşık değilsen bak kapıdan dön geri."

            Rabbim kalbi aşkla dolu olanlardan eylesin bizi.

            Ve rahmetiyle gasletsin hepimizi.

 

kaptan

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları