GENEL HABERLER

BİRİNCİ TURDA HİÇBİR ADAY İPİ GÖĞÜSLEYEMEZ
.

              MURAT İPEK ADLI BİR OKURUMA CEVAPTIR

      BİRİNCİ TURDA HİÇ BİR ADAY İPİ GÖĞÜSLEYEMEZ

        Muratcığım, tabii sen yakışıklı ve genç olduğun için değerlendirmeni de ona göre yapıyorsun. Ben de biraz şekilciyimdir. Ancak ben biraz daha ilim-irfan ve bilime önem veririm. Mesela senin yaşındaki bir kardeşimizin " Durmuş bey " demen şık olmaz diye düşünüyorum. Senin yorumunu ilk okuduğumda biraz şaşırdım doğrusu.

      Sayın Durmuş Yılmaz'ın Merkez Bankası Başkanı olduğu günlerde- Sayın Ali Babacan'ın Ekonomiden sorumlu olduğu günler Türk ekonomisinin ve AK Parti'nin en başarılı günleriydi. Her ikisini de harcadık. Hatta Ali Babacan zorla ikna edilip milletvekili yapıldı ama ekonominin başından uzak tutuldu. Çünkü Sayın Babacan israf ve aşırı masrafa karşı çıkan ve asla çalmayan çaldırmayan bir zihniyete sahipti. Bugün dolar zirve yapmış, et fiyatları belimizi kırmış, beş paralık ülkelerden sap-saman alır noktaya gelmiş ve yüzlerce ülkeden tarım ürünleri ithal ediyorsak bunun nedenlerini araştırmak lazım.

     CANIM BENİM... işte bu değer ölçüleri çerçevesinde düşünüldüğünde siyasi mülahazalarımız farklı bir boyut kazanır. Benim bu değerlendirmemi bazı çevreler hemen " Vay bu adam İYİ PARTİ yanlısı " diyebilirler. Ancak öyle değil işte. Benim İYİ Parti ile hiçbir ilişkim yok. Ancak ben bir siyaset uzmanıyım, bir gazeteci-yazarım ve araştırmacıyım. Ve bunun içindir ki, daha İYİ Parti kurulur kurulmaz; kurucularını araştırdığım genel başkanı sayın Akşener'i iyi tanıdığım için en az % 15 oy alır dediğimde bazı kardeşlerimiz ve arkadaşlarımız ve hatta bazı troller saldırmışlar ve çeşitli ithamlarda bulunmuşlardı. Ve hatta senin köylün akraban, benim can arkadaşım-kardeşim Yusuf Yöreci bile hala daha İYİ Parti'nin % 5-6 bandında olduğunu söylüyor ve belki de inat ediyor bu oran üzerinde.

      Mesela Cumhurbaşkanı adaylarından Muharrem İnce'nin % 23-34 civarında ve hatta belki de daha yukarıları oranlarda oy alabileceğini söylediğim zaman bana kızanlar oldu . Ancak İYİ Parti hakkındaki tahminime gelen tepkiler kadar olmadı. Bu da gösteriyor ki, bazı çevreler İYİ Parti'den korkuyor. DEĞERLİ KARDEŞİM bak sana daha önemli bir hususu üzerinde mütalaa yapayım. Mesela birinci turda en çok oyu sayın Cumhurbaşkanımız R.Tayyip Erdoğan alır; ikinci sayın Muharrem İnce olur. Şayet sayın Akşener ikinci olursa büyük sürpriz olur ki o zaman hesaplar karmakarışık olur. DAHA ÖNEMLİ BİR TAHMİNDE BULUNAYIM MI?... Mesela sayın Erdoğan birinci turda seçilemez. İkinci turda seçilip seçilemeyeceği konusunda şimdilik tahmin yapamam. Peki birinci turda neden seçilemez?... Gel beraber bir hesap yapalım:

1- CHP % 24 oy alır İYİ Parti % 18 oy alır diyelim, SP % 3 alır ( 2 de olabilir ) İrili ufaklı küçük muhalif partilerden de 2 puan gelir diye düşünüyorum. Toplarsak 47 yapar. Haydi diyelim ki yanıldık ve % 44'e kadar düşelim. Yani İYİ Parti % 16 alsın, CHP % 23 alsın ) Bana göre yüzde yüz HDP barajı aşar. En az % 10 oy da HDP alır... Cumhur ittifakının karşısındaki muhalefet oylarının toplamı % 44 yapar. Haydi 3 puan daha düşelim birilerinin hatırı için geriye kalır % 51 Dolayısıyla sayın cumhurbaşkanımız Erdoğan birinci turda ipi göğüsleyemez.

İKİNCİ TUR DA NE Mİ OLUR?.. Onun cevabını ve tahminini de daha sonra yazalım isterseniz. Baki selamlarımla. NOT: Bu yazı aynı zamanda ankarameclisihaberleri.com ve www.baskentlilerhaber.com da yayına verilecek.

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları