BİR BÜROKRATIN BAŞARI GRAFİĞİ VE HALİM BEDİZ GERÇEĞİ

25-12-2018
• Bazıları vardır anadan doğma şanslıdır, bazıları abası kalın şehir ağalarının, bazıları siyaset lobilerinin sırt vermesi ile zirveye tırmanırlar ve orada kalırlar.

.
Bazıları da verdiği emekle, dişini tırnağına takarak, öğrenerek, çalışarak ve idarecilerin takdirlerine mazhar olarak başarıdan başarıya ulaşırlar.
 
• İtilip kakılsalar da, çekememezliğe muhatap olsalar da, sendeletseler de yıkılmazlar. Hani derler ya, “ Yiğit düştüğü yerden kalkar “ diye… İşte aynen öyledir Halim Acar’ın konumu. 
 
Ankara’nın Kuzeyindeki en son köylerinden birinde dünyaya gelmiş, orman köylerinin o yıllarda devletin gazabına uğraması ile köyden şehre göç etmiş bir ailenin çocuğu. Babasının fedakerâne çalışmaları sonucu okudu, tahsilini gördü, daha sonra genç yaşta çalışma hayatına başladı, azim ve irade gösterdi, karizma kazandı, bürokrasi de söz sahibi oldu, her göreve yaptığı makamı ayrıcalıklı kıldı; bürokrat arkadaşları ile iyi ilişkiler içinde oldu, her çalıştığı idareci – yönetici, bakan ilişkilerinde daima ılımlı ve olumlu profil çizdi. 
* Orman ve Su Bakanlığı'nda ikinci kez Personel Daire Başkanlığına dönüş yaptığı güne kadar birtakım badireler atlattı Halim bediz. Ancak bu zaman içinde siyasi olmasa da sosyal manada ve de tabii insani ilişkilerdeki performansını sürdürdü. Zaten insanoğlu için önemli olan " çevre edinmek" çok önemlidir. İşte bu manadaki performansını sürekli üst düzeyde tuttu Halim Bedir. Son hükümetin kurulması ile birlikte bakanlıklarda bazı değişiklikler yapıldı ve Halim Bediz Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nde Personel Daire Başkanı oldu. 
Bu makam kendisi için yabancı değildi, ancak Meteoroloji tabii ki birim olarak değişik atmosfere sahipti. Fakat mesele PERSONEL olunca o branş Halim bey için hiç de yabancı değildi. 
* Yıllar önce Bakan Veysel Eroğlu ile görüşmeye gittiğimde Halim beyi de ziyaret etmiştim. O gün bu gündür makamına hiç gidememiştim. Nasip oldu ani bir kararla makamına gidip hayırlı olsun ziyaretinde bulundum. 
Önce meteoroloji Genel Müdürlüğünün yer aldığı alandan söz etmek isterim... Tek kelime ile hayran kaldım. Daha önce hiç gitmemiştim. Burada geçirilecek bir kaç saat zaman insanı yeniler, verir-mutluluk verir. Halim Bediz'in makamına varıncaya kadar birçok merhaleden geçip görevlilerin sigasından geçtikten sonra varabildim makama. 
Büyük ilgi ve yakınlık gördüm. Halim bey ise her zaman ve herkese gösterdiği ilgi ve alaka ile karşıladı beni. Memleket millet meselelerinden konuştuk derken köyündeki saray yavrusu evden söz etti. O eve zaten hayran kalmıştım. Allah daha fazlasını versin ama Cenab-ı Hakk köyüne ev yaptırmayı bana da nasip etsin... Bu konuda herkesin duasını bekliyorum. 
Son söz Halim Bediz'i eskisi kadar hareketli ve sosyal buldum. O yakışıklılık hali hala devam ediyor mütevazi konumu da. Saçları biraz dökülmüş ama ona bir başka olgunluk kazandırmış. 
Şimdiki zamanın siyasetçilerini mealen gözden geçirdim... Seçilmişlerini ve karizmalarını çizdirmeme gayretinde olan muhteremlerin hal ve ahvallerini...Hatta idarecilerini bile gergefte işleniş hallerini gözden geçirdim. Bir de sayın Bediz'in yaptıkları ve imkan verilmesi halinde yapacaklarını hayalimde cimnaslik yaptırdım.. O kadar fark, o kadar farklılık gördüm ki; Halim Bediz'in her hali ile farklılığını fark ettirdiğine şahit oldum. 
Başarıların devamını temenni ederim; o kadar çok Halim Bediz'lere ihtiyacı var ki bu ülkenin !...
Gerisiri siz yorumlayın.
MEHMET AKYOL 
 
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları