BEKLENEN OLDU VE 4 BAKAN ŞİMDİLİK KURTULDU
.

Beklenen oldu, 4 eski bakan Yüce Divan Oylamasında verilen “red” kararıyla şimdilik kurtuldu! TBMM kimi nasıl temsil ediyor?

4 eski bakan hakkındaki iddiaları Meclis de sıfırladı.

Yüce divan oylamasında ilk olarak eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın Yüce Divan’a sevk edilmesiyle ilgili gizli oylama yapıldı. Oylamada 242 kabul oyuna karşılık 264 ret oyuyla, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın Yüce Divan’a sevk edilmesini içeren önerge reddedildi. Oylamada 7 milletvekili çekimser oy kullandı, 1 oy boş, 3 oy geçersiz sayıldı. AKP ilk oylamada 38 fire verdi.

İkinci olarak Muammer Güler hakkında önerge oylandı. Muammer Güler için 241 kabul oyuna karşılık 258 ret oyu kullanıldı. Bu sonuçla Muammer Güler’in de Yüce Divan’a sevk edilmesini içeren önerge reddedildi. Muhalafetin hesabına göre 6 çekimser, 4 boş ve 4 geçersiz oyun da eklenmesiyle AK Parti’nin fire sayısı Güler’in oylamasında 43’e ulaştı.

USUL TARTIŞMASI

Oylamayı değerlendiren Muammer Güler, “Önemli olan 276’yı bulmamasıydı. Bulmadı. Hayırlı olsun” dedi. Güler için verilen oyların sayımının ardından usul tartışması yaşandı. Oylama sonucunda Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı Yüce Divan’a sevk önergesinin kabulü için 276 kabul oyu çıkmadığını belirtti ve komisyon raporunun kabul edildiğini söyledi. Muhalefet ise buna itiraz etti, salt çoğunluk olan 276’ya ulaşılamadığı için komisyon raporunun da kabul edilemeyeceği görüşünü dile getirdi.

FİRE 50’YE ÇIKTI

Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın Yüce Divan’a sevk edilmesini içeren önerge verilen aranın ardından görüşüldü. Bu önerge de 245 kabul oyuna karşılık 255 ret oyuyla reddedildi. Oylamada 7 vekil çekimser, 6 boş, 4 vekil geçersiz oy kullandı. AKP’nin firesi 50.

OY PUSULASINDA 50 TL

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkındaki önerge oylandı. Önerge 219 kabule karşılık 288 ret oyuyla reddedildi. Erdoğan Bayraktar için kullanılan oy pusulasının birinden 50 TL çıktı.

4 eski bakan Yüce Divan oylamasında Mecliste de aklanmış oldu.

TBMM’DE GRUBU BULUNAN SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ NE DEDİ!

Demirtaş: HDP Eş Başkanı, Hükümetin parlamento üzerinde baskı oluşturduğu görülmüştür . “AKP içerisinde belli bir rahatsızlık olduğu, bu soruşturmanın sağlıklı yürütülmediği, AKP ağırlıklı komisyonun hazırladığı raporun AKP içinden de kabul görmediği anlaşılıyor” şeklinde yorumladı…
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise “Hükümet güvenoyunu kaybetmiştir, 276’nın altına düşmüştür” yorumunu yaptı.
Kemal Kılıçdaroğlu, “Bütün dünyanın bildiği bir yolsuzluk olayı, Yüce Divan’a gönderilmedi” dedi. Parlamentonun üzerinde “ciddi bir gölge” olduğunu kaydeden CHP Genel Başkanı, “Biz bundan rahatsızlık duyuyoruz. Parlamento, bu şaibeyi ortadan kaldırabilirdi” dedi.

“Türkiye sizin bu yolsuzluk kapatma operasyonunuza ikna olacak mı?”

Bence olur! Bunu Haziran ayında yapılacak milletvekili genel seçimlerinde de göreceğiz.

Bu kadar emin konuşmanın gerekçesi nedir?

17-25 Aralık operasyonundan sonra hükümet o kadar gri bir propaganda yürüttü ki,  zaten haber alma kaynaklarının tamamı hükümetin kontrolünde olan kamuoyunda yine “mağdur” zihniyeti egemen hale getirildi! Araştırma ve okuma alışkanlığı olmayan toplumun büyük kesimi bu sebeple AKP hükümetine karşı olumsuz düşüncelere hala sahip değil. Bir kısım zihniyette olan kesim de zaten “çalıyorlar ama iş de yapıyorlar” dediği için bunlardan aksi yönde bir düşünce duymak mümkün değil zaten! Yine bu hükümet aç ve açık bırakarak onları devletin yardımına muhtaç ettiği büyük bir kesim de tıpkı Arınç’ın dediği gibi bu hükümet giderse gelecek olan üç ay sonra maaş bile ödeyemez zihniyetine sahiptir.

Yine 12 yıllık hükümet döneminde müthiş ve derin bir kadrolaşma yapan hükümetten nemalanan bu kesimlerden de farklı bir düşünce beklemek hayal olacaktır.

Öte yandan en içler acısı konumda olan ama bunu bir türlü kabul etmeyen bir muhalefet kesimi var ki, seçmene güven veremediği ve alternatiflik konusunda da hiç umut vermediği de göz önüne alındığında meclisin aldığı bu kararın olumsuz etkisinin olmayacağı ve bir süre sonra yaratılacak yeni gündemlerle bu konunun da tarihin kirli sayfalarında yerlerini alacağından hiç kuşku duyulmamalıdır.

Pekala çözüm nedir? Çözüm bu gidişle her şeyi Allah’a havale etmektir!

TBMM  KİMİ NASIL TEMSİL EDİYOR?

Esasen tartışılması gereken TBMM yapısı ve karar alma yöntemleri olması gerekir. Zira bu yapısısyla parmak sayısı fazla olanın adeta oyuncağı konumunda olduğu gibi her türlü ayak oyunlarının tescili için bir araç olarak kullanılmaktan başka bir işe de yaramamaktadır.

TBMM’ye giren bütün milletvekilleri esasen adından anlaşıldığı gibi “milletin vekili” değil ait olduğu partinin vekili konumunun dışına çıkamamaktadır. Hal böyle olunca da ait olduğu siyasi partinin bütün kararlarına riayet etmekten ve liderine biat etmekten başka iş yapamamaktadırlar.

Bu hazin tablonun en önemli sebebi de milletvekillerinin de tayin  ve tespitinin yapıldığı yasal şekli açıklayan “siyasi partiler yasası” olduğu açık ve nettir. Bu düzenden çok açık ve net olarak nemalanan siyasi partiler özellikle iktidar partisi AKP, bugüne kadar yaşadıklarımızdan ve bundan sonra  yaşayacaklarımızdan da görüleceği gibi bu yasayı değiştirmek gibi herhangi bir girişimde veya cesarette olmayacağını garanti edebilirim.

Peki ne yapmak gerekir sorusuna verilecek yanıtta çok zordur! Halkın bilinçlendirmesi desek bu zihniyete sahip bir hükümet ile halkın sittin sene bilinçlenmesi bir yana tebaa haline geleceğinden kuşku duymuyorum.

O halde yukarıda söylediğim gibi yine işimiz maalesef Allah’a kalmıştır….

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları