GENEL HABERLER

BAŞKON TOPLANTISI NOTLARI İLE ÖZEL BİR ANLATIM
.

     Okumak ,çalışmak ve Verimliliği artırılma gibi önemli çalışmalar üzerinde efor sarfeden Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu    ( BAŞKON )  un bir programı daha gurur verecek şekilde yapıldı. Hemen belirtmek isterim ki, organizasyon çok iyiydi, ama katılımcıların saygınlığı ölçüye sığmazdı. Bu nedenle öncelikle her biri birbirinden değerli tüm katılımcılara hürmetlerimi sunuyorum.  

   Çok değerli okuyucular bilindiği üzere  Gazeteci - Yazar ve aynı zamanda araştırmacı Mehmet AKYOL’ un Başkanlığında faaliyet gösteren BAŞKON adında bir teşkilat var. Bu kuruluşun şemsiyesi altında oluşturduğumuz, hedefi okumak, çalışmak, Üretmek ve hatta Verimlliği artırma konusunda çalışmalar yapan Ankara’ nın ve Anadolu’nun en etkin, performansı en yüksek sivil toplum kuruluşunun bu ay ki konuğu rahmetli ÖZAL döneminin Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı sayın Hüsnü DOĞAN olmuştur. Toplantı izlenimlerimi aşağıda bilgilerinize, sabrınıza ve hoşgörünüze sığınarak sunuyorum.

   Verimlilik işgücü, enerji, malzeme, insan beyni, milli gelir, toprak verimliliği, fert başına düşen milli gelir, gibi çok geniş bir alanı ilgilendiren bir kavramdır. Ülkenin toplam verimliliği, ülkenin refah seviyesinin yükseltilmesi yukarıda sayılan konularda verimlilik artışıyla sağlanabilecektir.

Teknoloji bir nimettir, medeniyet, sanat ve bilmin anahtarıdır. Verimli kullanılan teknoloji insan refahının yükseltilmesine hizmet eder.

Son 300 yılda bilim, ilim sahasında başdöndürücü gelişmeler ve icatlar gerçekleşti ve bunlar insan refahına yansıdı. Elektirik, demirçelik üretimi, motor, gemi sanayi, otomobil, uçak, uzay sanayi bunların başında yer aldı. Mikroskobun icadıyla mikro organizmalar keşfedildi tıpta büyük lerlemeler sağlandı, teleskobun icadıyla uzay bilimleri ve nihayetinde bilişim teknolojisi gelişti, yenilenebilir enerji ile artan dünya nüfusu ve ihtiyaçlarına  karşı çözümler geliştir

ilmektedir. İnsan beyni verimli kullanıldığında daha birçok bilinmeyenleri bilmeye ve uygulamaya sahne olacaktır.

Şİmdi birazda tarımsal sahalarla ve tarım üretimiyle ilgilenelim.

 Türkiye’mizde son 60 yılda gerek bölgeler arası ve gerekse köyden şehire  büyük göçler yaşandı. Bunun nedeni  bilindiği üzere Türkiye tarımsal  karekterli bir ekonomik yapıya  sahiptir, nüfusun hızla artması  ve toprakların veraset nedeniyle küçülmüş olması ve işlenememesi nedeniyle bu göçler yaşanmış  arazilerimiz boş kalmış işlenemez duruma gelmiştir. Hane başına düşen  toprak büyüklüğü ekonomik olmadığından işlenememiştir. Türkiye uzun yıllar bu meseleyi çözmek için Tarım ve Toprak reformunu bir türlü gerçekleştirilememiştir.

   Tarımsal üretim için gerekli girdileri sağlayamadığımız için ülkemiz  hızla  ithalatçı konumuna gelmiştir. Teknolojide ki gelişmeleri kullanmamız sonucunda seracılık oldukça gelişmiş ve yıllık 13 milyon ton domates üretimi ile Türkiye bu sahada  dünya dördüncüsü konumuna gelmiştir. Buna karşılık mısır üretiminde yıllık 1,5 milyon ton ile çok gerilerde bulunmaktayız. Hollanda tarım üretiminde ABD den sonra dünya ikincisidir. Toplam toprak büyüklüğü 40 bin kilometre karedir. Bizim toprak büyüklüğümüz 778 bin klometrekaredir. Türkiye’de sağmal bir inek yılda 3 ton süt verir, bu miktar ABD de 10 tondur. Türkiye’de ortalama işletme büyüklüğü 50-  60 dönümdür. Bunu  büyütmemiz ve mutlaka toprak ve tarım reformunu yaparak boş arazilerimizi işlenebilir büyüklüğe eriştirmeliyiz. ABD de  işletme büyüklüğü 1.300 dönüm Almanya’ da 600 dönümdür. Et ve süt üretiminin yüzde 70 girdisi yemdir. Biz yemi ithal eder konumdayız, yem bitkilerini artırmanın yolu da

işletme büyüklüğünü sağlayıp  boş arazileri üretime sokmaktan geçiyor. Bizde ekonomik işletmeleri sağladığımız taktirde  refah ve  mutluluk düzeyimiz  gelişecektir.

 Değerli okuyucular sayın bakanı dinlerken hep Rahmetli TURGUT ÖZAL’ ı hayal ettim, ‘ acaba hayatta olsaydı daha neler olurdu?’  diye düşlere daldım.

   Sayın bakanım Hüsnü Doğan, ağzına yüreğine sağlık. Sayın Cumhurbaşkanım Turgut Özal  nur içinde yat. Mekanın cennet olsun; seni rahmet ve minnetle anıyoruz.

Herkesi selam ve dua ile selamlıyorum. 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları