GENEL HABERLER

BAŞKON TOPLANTISI İLE İLGİLİ HÜSAMETTİN AKÇAPINAR’IN GÖZLEMİ

18-09-2017
• Son yıllarda yurt genelinde biraz daha sivil toplum kuruluşlarının sayısı artmış olsa da Başkent Ankara’da bir başka özel olan BAŞKON var.

.
    Nasıl bir direnç gösteriyor da bütün olumsuzluklara rağmen trendini her gün biraz daha yükseltiyor ?... Zaten bu tarakta bezi olanlar Başkent Ankara Dernekler Federasyonu’nun yükselişine akıl erdiremiyorlar akıl sır erdirmek bir hayli zor. Ancak şu gerçeği de müşahede etmek lazım; öyle bir temel kadro oluşturmuşlar ki bunların sayısı az da olsa birlik ve dirliğin azalsa bile yok olmasına mani oluyorlar. Hani derler ya “ Yiğit düştüğü yerden kalkar “ diye. İşte böyle bir şey.
Toplantıya katılanların büyük bir bölümünün kalite üstünlüğü açısından zirve isimler olduğu kanaatı hasıl oldu bende. Mesela daha toplantı başlamadan divan başkanlığına oturup esas toplantı başlayıncaya kadar hazırlık çalışması yapan ve konuşmaları ile büyük beğeni kazanan Av.Nazım Orhan’ın teşkilatta çok özel bir konumda olduğu her halinde belli oluyordu. Aslında öyle bir sistem kurmuşlar ki her şey yerli yerince işliyor. Bir başka tabirle işleyen makinanın çarkları gibi bir pozisyon. Mesela toplantının sunumunu yapan Genel Sekreter Recep Acar ‘dan tutun da son konuşmacıya kadar sistamatik bir işlevlik söz konusuydu. 
    Genel Başkan Mehmet Akyol’un yaptığı kısa açıklamalardan pek bir şey anladığımı söyleyemem. Laf olsun diye bir şeyler söyledi dersem daha zarif bir cümle kurmuş olurum. Ancak katılımcıları iyi tanımış olmasını bir avantaj olarak kullandı. Ayrıca toplantının sıkıcı bir atmosferde cereyan etmesini önleyici tedbirler aldı. Mesela arada bir toplantının ağır toplarına laf atması, BAŞKON’un kadrosunda yer alanların isimlerinden zikretmesi tecrübesinin verdiği avantajlardan bazıları idi. 
     Salonda yer alan katılımcıların büyük bir çoğunluğunun kültür seviyesi ve hayat tecrübesinin mevcudiyeti söz konusuydu. Genel Başkan Mehmet Akyol’un konuşmasında “ Biz halkın içinden süzerek-seçerek oluşturuyoruz kadromuzu “ demesinin ne anlam ifade ettiğinin göstergesiydi. 
      Rahmetli Özal’ın ‘ Şantiye şefim “ dediği Bayındırlık eski bakanı Cengiz Altınkaya, eski milletvekillerinden Osman Işık (ANAPLI)  Prof. Dr. Eyyup  Sanay (AK Parti ) 21.Dönem  Afyonkarahisar Milletvekili ( MHP’li ) Müjdat Kayayerli’nin , Prof.Dr. Mahmut Bilginer gibi üstün özellikli zirve isimlerin mevcudiyeti ve yaptıkları konuşmalarla katılımcılara adeta ders verircesine mesaj sunmaları her yer ve mekanda, her toplantıda görülebilecek bir unsur değildi. 
ANKARA DERNEKLER FEDERASYONUN GÖVDE GÖSTERİSİ
• Hemen belirtmeliyim ki Ankara Dernekler Federasyonu mükemmel bir ekip le kamuoyunun karşısına çıktı. Genel Başkan Alaettin Süer’i tebrik ediyorum. Kendisi de güzel bir konuşma yaptı. Biraz heyecanlıydı çünkü kadronun mükemmeliyeti ve her birinin ayrı bir özellik ve güzelliğe sahip olmalarının etkisinde kalmamak mümkün değildi. 
Zirve isimlerin konuşmaları gerilere bırakılmıştı. Ankara Dernekler Federasyonunda görev alanlardan birçoğu profesyonelce konuştular. Hatta aralarında politika yapanlar bile oldu. Mesela Bayram Kocaman, Zeki Durmaz ikilisi çaktırmadan politika yaptılar ama verdikleri mesajlar fevkaladeydi. Hamit Başkaya ise yöresellik açısından konuşması ile tam not aldı. Altındağ Kaymakamlığı Eski Özel Kalem Müdürü İsmail Gümüş ile BAŞKON Teşkilat İşleri Başkanı Nihat Kazmacan sanki siyaset meydanında konuşuyormuş gibi gayet rahattılar. Mustafa Kocaer  ile Faysal Alp’ın ise ileriye yönelik mesaj verdikleri dikkatlerden kaçmadı. 
      Karadeniz Yöresinden BAŞKON teşkilatına katılan Hasan Çakal ise yaptığı konuşmasında Ankaralılara laf attı…  Konuşmacılar arasında Ankara’nın sorunlarını gündeme getiren ve bu manada çok sayıda Ankaracılık yapılması Hasan Çakal’ı rahatsız etmiş olacak ki söz isteyip kürsüye geldi. Konuşmasında birlik-beraberlikten söz eden Hasan Çakal şunları söyledi:  “ Bakıyorum da hep Ankara’dan söz edip bölgecilik yapıyorsunuz, ben de Ankara’da yaşıyorum ama Trabzonluyum.  Bazı konuşmacıların konuşmalarında  radikal bir şekilde bölgecilik kokan cümleler yapmasını hoş karşılamadım, ayrıca BAŞKON camiası içinde birlik-beraberliğin bu hal ve ahvalde bu teşkilata zarar verir kanaatını taşıyorum .“
     Bir husus dikkatimi çekti, salonda çok sayıda kadın vardı ama konuşan kadın olmadı. Yalnız teşkilatın anası olarak, kadın lideri solarak bilinen  Keriman Gözalan’ın divanda yer alması ve asaletli bir şekilde oturması takdire şayandı. 
     BAŞKON’un kurucularından, Genel Başkan Vekili, Başkent Ankara Kültür, Eğitim ve Üretim Federasyonu Genel Başkanı Av.Nazım Orhan 3 Kasım Cuma günü Alanya’da yapılacak gezi ve seminerle ilgili olarak açıklamalarda bulundu ve bu buluşmaya herkesin katılmasını istedi. 
     Toplantı  Ankara Dernekler Federasyonu Kurucular kurulu Üyesi (Çamlıdere Kültür, Kalkındırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Hüseyin Uzun’un Çamlıdere’den özel olarak getirdiği ev baklavası ve Mustafa Kocaer’in getirdiği pastaların ikramı ile Ulucanlar Eski Cezaevi Konferans salonunda yapılan toplantı dışarda toplu çekiler fotoğrafla sona erdi.  
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları