GENEL HABERLER

BAŞKON BULUŞMASI ADETA TAM BİR ZİRVE TOPLANTISI GİBİYDİ

12-10-2017
Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON)’un düzenlediği Hamamönü Kabakçı konağı Kültür Merkezindeki Tarih, Kültür, Sanat ve Edebiyat konulu söyleşisi büyük ilgi gördü.(Haber: Osman Acar-Bayram Özdemir Fotoğraflar : Bayram Yelen-Mehmet Baki)

.
Toplantı BAŞKON Genel Sekreteri Recep Acar'ın sunumu ve koordineasyonu ile başladı.
 
     
 
 
   BAŞKON’un yaptığı her etkinlik büyük ses getiriyor. Toplumun her kesiminden her meslek kurumundan lider konumundaki kişilerin katıldığı söyleşinin sunum ve organizasyonunu BAŞKON Genel Sekreteri Recep Acar, açış konuşmasını ise Genel Başkan Mehmet Akyol yaptı.  
     Başkon Genel Başkan Vekili Av. Nazım Orhan 3 Kasım 2017 tarihinde gerçekleşmesi planlanan büyük buluşma hakkında bilgi verdi. Nazım Orhan şunları söyledi: 
    BAŞKON (Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu )  3-5 Kasım tarihlerinde Antalya-Alanya-Avsallar bölgesindeki Anabella Otel'de  gerçekleştireceği ve Temsilcilerinin tanıtılması ile Sivil Toplum Örgütlerinin toplum hayatındaki yeri ve önemi ile ülkemizdeki konumunu içeren seyahat ve seminer toplantısını şöyle planladık: 
    1. Ankara'dan 2 Kasım saat 23:00 de Ulus’taki eski TBMM önünden otobüs kaldırılacak ve seminer boyunca aynı otobüs bizimle kalarak tekrar geri getirecektir. Otobüs ücreti toplam kişi başına 110 TL dir. Bunun için Mali ve idari işler genel başkanımız sayın Keriman Gözalan’la  (0532.283 9800) irtibata geçilerek kişi adedi-ad ve soyadları ile irtibat numaralarının en geç 25 Ekim tarihine kadar bildirilmesi gerekmektedir.
2. Her şey dahil 24 saat hizmet 2 gece üç günlük otel fiyatı olarak toplam kişi başı bir günlüğü 85.oo TL dir. 0-6 yaş grubu çocuklar ücretsiz, 06-12 yaş grubu çocuklar ise % 50 indirimli olup bunun ödemesinin sayın Keriman Gözalan'a elden ya da açılan hesaba havale yoluyla nihayet bu da olmaz ise otele girişte elden ödenmesi şeklinde olacaktır. Ancak katılan herkesin katılma bilgisini vermesi işimizi kolaylaştıracaktır.
3. Organizasyona  katılacaklar teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcımız sayın Nihas Kazmacan'a gerekli bilgilerini vermeleri ve kaç kişilik otel odası talep ettiklerini de yazdırmaları gerekmektedir.
 
 
 PROGRAMI ŞU ŞEKİLDE GERÇEKLEŞECEKTİR
 2 KASIM PERŞEMBE GÜNÜ SAAT 23’OO’DE  ANKARA'DAN OTOBÜS İLE HAREKET
• 3 Kasım Cuma günü saat 20:30 - 22:30   BULUŞMA VE TANIŞMA TOPLANTISI
4 KASIM 2017;
• 10:00 - 12:30  SEMİNER TOPLANTISI
• 12:30 -14:00   DAVETLİLERİN DE KATILIMIYLA BİRLİKTE ÖĞLE YEMEĞİ
• -14:00 - 19:00  SOSYAL AKTİVİTE VE GEZİ PROGRAMI
• 21:00 - 23:00 EĞLENCE VE SOSYAL FAALİYETLER
5 KASIM 2017;
• 10:00 - 12:30 SEMİNER TOPLANTISI (2)
• 14:00 OTELDEN AYRILIŞ
____________________________________________
 
    BAŞKON Teşkilat Başkanı Nihat Kazmacan da  Başkonun yeni hedeflerini açıkladı. Şu an için 35 vilayette teşkilatlandıklarını söyleyen Kazmacan bir yıl içerisinde Türkiye’nin bütün illerinde teşkilatlanma çalışmalarının tamamlanacağını belirtti. 
BAŞKON’un strateji planlamaları içerisinde bundan sonraki çalışmalarında üretilecek projelerin önemli bir yer alacağını belirten Basın Yayın Kurulu Başkanı Bayram Özdemir, BAŞKON tarafından tamamlanan iki projenin tanıtımını yaptı.
 
 
Türkiye’de yaşayan göçmenler ve yaşadıkları bölge halkının sorunlarının çözümüne yönelik birçok projenin temelini oluşturacak bir araştırma ve fizibilite projesinin tamamlandığı, bunun dışında BAŞKON tarafından ücretsiz olarak Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı sertifika programlarının açılacağı bu kapsamda Mesleki ve Teknik Kurslar, El Sanatları, Kişisel Gelişim Kursları, Yabancı Dil Kursları vb. kursların düzenleneceği bir projenin tamamlandığı bilgisini verildi. 
Bu arada Eğitimci-Yazar ve şair Bayram Yelen’in BAŞKON şiirinin tanıtımı yapıldı. 9 kıtadan oluşan şiirin poster şeklinde bir levhaya yazılmış şekli Genel Başkan Mehmet Akyol tarafından Yelen’e takdim edildi. Yelen şiiri büyük bir coşku ile okudu ve büyük alkış aldı.  
 
  Daha sonra BAŞKON Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Sekreteri – Kültür ve Sanat Baş Danışmanı Durak Duran Düz okuduğu şiirle büyük coşku yarattı. Gazeteci-Şair İsmail Kara da kendi yazdığı şiirini takdim etti. İsmail Kara’nın şiiri dinleyenler tarafından çok beğenildi. 
 
 PİYASAYI BELİRLEYEN EKONOMİK GÜÇLER DÜNYA DÜZENİNE TESİR EDİYOR  
 
 
      Prof.Dr. Anıl ÇEÇEN “ Dünyada Küreselleşme Sonrasında Bölgeselleşme “  konulu bir sunum yaptı. Anıl Hocanın konuşması katılımcılar tarafından büyük ilgi ile dinlenildi. Prof.Dr. Anıl Çeçen şu değerlendirmeyi yaptı, 1648 Westfelya Barışı sonrası Katoliklik ve Protestanlık arasında mezhep savaşlarının nihayete erdiği akabinde 1789 Fransız İhtilali sonrasında ulus devletlerin ortaya çıktığı imparatorlukların parçalandığı bir dönemin yaşadığını ifade etti. Akabinde 1. Ve 2. Dünya savaşları sonrası yaşanan dönüşüm perspektifinde iki kutuplu dünya düzenin olduğu ABD ve Sovyetler Birliği’nin iki nükleer güç olarak zuhur ettiğini ve soğuk savaşın etkilerine dikkat çekerek soğuk savaş sonrası hegemon güç olan ABD ile Türkiye arasında bulunan örtülü gerilimin artık açıktan devam ettiğine dikkat çekti. Piyasayı belirleyen ekonomik güçlerin dünya düzenine doğrudan tesiri bulunduğunu ifade eden Çeçen, küreselleşmenin dünyayı 3.Dünya savaşının eşiğine getirdiğini söyledi. Bu minvalde ABD üzerinden 300 milyar dolarlık silah alınarak Suudilere fatura edildiğini Ortadoğu coğrafyasında güçlü bir silahlanma süreci yaşandığına dikkat çekti. Küreselleşmenin 2000 yılı sonrası nihayete erdiğini ve 11 Eylül 2001 saldırıları sonrası ABD’nin Afganistan’ı işgal etmesinin silah lobisinin ve şirketlerin bu durumdan istifade ettiklerini bu itibarla da devletleri buna göre dizayn ettiklerini ve bununda küreselleşmenin sonunu getirdiğini ifade etti.
Prof. Çeçen; BAŞKON’un da hedefleri arasında yer alan Başkent Ankara’nın dışlanmışlığına dikkat çekerek, yerleşik devlet düzenlerinin yıkılmasından dolayı zayıflayan devletlerin başkentlerinin önemini yitirdiğini ifade etti.  Teröre karşı komşu ülkelerin dayanışma halinde olmasının elzem olduğunu söyleyen Çeçen, İncirlik olmasa İsrail olmazdı. Son yaşanan gelişmeler perspektifinde Türkiye’yi Irak ve Suriye ile savaşa çekerek Anadolu’yu parçalamak istediklerini söyledi. 
 
    Sonuç olarak, Patronların devletleri savaşa çektiğini, yaşanan gelişmeler perspektifinde bölgeselleşmenin önem kazandığını söyleyen Çeçen, İspanya’da ve Irak’ta yaşanan ayrılıkçı referandum süreçleri sonrası bölünmeleri engellemek için yeni bir bölgeselleşme dalgası olacağını ifade etti. 20. Yüzyılda devlet sayısının 200 olduğunu 21. Yüzyılda ise amacın 2000 devlete yönelerek devletler içerisinden eyaletler çıkarmak olduğunu ifade eden Çeçen, Türkiye’nin de bu bağlamda 30 Büyükşehir’in 30 büyük eyalet gibi kurgulandığını bununda Başkent’in önemini yitireceğini söyledi. AB Özerklik Şartı’na göre her şehrin özerk olacağını başkente bağlı olmayacağını 20-30 devlet olan Avrupa’nın 500 şehir devletine bölünmek istediğini ifade etti. Türkiye’de toplum barışı üniter devletin güçlenmesi gerektiğini söyleyerek komşu ülkelerle beraber hareket etmenin önemli olduğunu ifade etti.
 K. Irak’ta bir Kürt devleti kurulmaya çalışıldığını lakin en fazla Kürt yaşayan kentin 3 milyon kişi ile İstanbul’da olduğunu yine en fazla Türk Nüfusunun 15 milyonluk Tahran’ın 12 milyonunun Türk olduğunu söyledi. İran’la Türkiye ilişkilerini geliştirmelidir, İran’ın yüzde 60’ı Türk asıllı, Türkiye’nin yüzde 80’i Türk asıllı iki Mehmet birbirini vurmaz İran ile Türkiye karşı karşıya gelmemelidir. 
Küreselciler şayet başarılı olsalardı ki olamadılar. Dünyayı 2000 devlete bölmek suretiyle Çin, Rusya, Hindistan gibi Federasyon yapısına sahip olan ülkeleri parçalayarak Dünya konfederasyonunu kurmayı amaçlıyorlardı. Bu ülkelerin önünde iki seçenek çıkıyor ya bu ülkeler parçalanacaklar ya da birleşerek tehlikeleri bertaraf edecekler. ŞANGAY Örgütü NATO’ya karşı silahlı bir örgüte dönüştüğüne dikkat çekti. Önümüzdeki dönem için iki öngörü olduğunu ifade eden Çeçen, ya 2000 devletlik bir yapı ya da büyük devletlerin kendi bölgelerinde gücünü kuvvetlendireceği bölgesel yapı ve işbirliği ile kurtulacaklardır. Türkiye ise bölgesel birlik adına “Barış Konferansı” kurulması için çaba sarf etmeli bu minvalde İran ve Türkiye konumu itibariyle Azerbaycan Bakü’de bir araya gelmelidirler tavsiyesinde bulundu.
 
ANKARA DERNEKLER FEDERASYONU YÖNETİCİLERİ TAKDİM EDİLDİ
 
Gecenin önemli çıkışlarından biri de Ankara Dernekler Federasyonunun yöneticileri oldu. Genel Başkan Alaettin Süer ‘in Başkanlığında kürsüye davet edilen Federasyon yönetiminde yer alan isimler takdim edildi ve özel fotoğrafları çekildi. 
 
 
İŞTE ANKARA DERNEKLER FEDERASYONUNDAN GECEYE İŞTİRAK EDEN İSİMLER: 1-Alaettin SÜER   2-Mehmet BAKİ   3-Zeki DURMAZ  4-Şelale OĞUZTÜRK  5-Melek ÖZTÜRK  6-Gülşen KARATAŞ  7-Hüseyin USLU  8-Nergis YILMAZ  9-Gökhan Bayram ÖZDEMİR  10-İsmail GÜMÜŞ  11-Sabit SARGIN  12-Selami BAŞER  13-Faysal ALP  14-Nurullah ÇORMAN  15-İsmail KURA  16-Semiha TAŞDEMİR  17-Tülay SARIBIYIK  18-Yaşar AKALIN
 
 
              ESKİ BAKANLARDAN CENGİZ ALTINKAYA YAPTIĞI KONUŞMA İLE DİNLEYENLERİ MEST ETTİ 
 
    Eski Bayındırlık Bakanlarımızdan Cengiz Altınkaya Kuva-yi Milliye ruhunun önemini anlattığı konuşması izleyicilerin duygulu anlar yaşamasına neden oldu. 
 
 

  ESKİ  BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANI CENGİZ ALTINKAYA Kuvayı Milliye üzerine yaptığı konuşmada Mustafa Kemal’in milli mücadele için önemine dikkat çekerken şu vecizeyi paylaştı; “Brezilya milli marşı Portekizce, Belçika milli marşı Fransızca,  Kosta Rika milli marşı İspanyolcadır. Neden biliyor musunuz ? Zamanında ; Vatanlarını düşman işgalinden kurtaran bir Mustafa Kemal Atatürk olmadığı için!” dedi.

       Düşman işgaline karşı düzensiz birlikler olarak örgütlenen Kuvayı milliye hareketi dönemin ABD’si olan İngilizler tarafından geri planda sevk ve idare edildiğine değinen Altınkaya, Yunan İşgali karşında ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin’den ve akabinde Yunan kuvvetlerini elinde Yunan bayraklarıyla karşılayan ve hain telakki edilen dönemin İzmir Valisine atıfta bulundu. İtalyanların doğal kaynakları ele geçirmek için Anadolu’ya geldiğini, yine Fransızların Antep ve Maraş’ta Kuvayı milliye ruhuyla düşman işgalinden kurtarıldığını ifade etti. Ege yöresindeki  Kuvayı Milliyeci Efelerden bahseden Altınkaya sözlerine; Efelerin kendi müfrezelerinden habersiz geceleri hem askeri hem de idari tedrisattan geçtiğinden bahsetti.

     Bu minvalde milli egemenliği kurtarmak ortak amacını taşıyan Kuvayı Milliye birliklerinin Mustafa Kemal Atatürk tarafından desteklendiğini Mustafa Kemal’in bu bölgelere destek ve düzen faaliyetleri için bazı komutanları gönderdiğini ifade etti. Albay Şefikten planlı olmayan mücadelelere evvelen yapılan teşviklerden akabinde TBMM’nin düzenli orduya geçme kararından sonra Kuvayı milliye birliklerinin düzenli orduya katıldıklarını söyleyen Altınkaya, Çerkez Ethem gibi asi Kuvayı Milliyecilerin düzenli ordu birliklerine girmeyerek isyanda bulunduklarını da belirtti. Milli orduların kuruluş süreci sonrası Sevr’den Lozan’a giden haritayı Kuvayı milliye sınırlarının teşkil ettiğini bu Kuvayı milliye sınırları içerisinde Musul ve Kerkük’ün varlığına işaret etti. Yörük Ali Efe’nin Yeni Pazar İlçesinde defnedildiğini ve yine Demirci Mehmet Efe’nin her ne kadar gaddarlık yapan bir Kuvay-ı  milliyeci olsa da vatana ciddi yararlılıkta bulunduğunu ifade ederek sözlerini tamamladı.

OSMAN ACAR, MÜTEFEKKİRLER DERNEĞİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ 

BAŞKON Genel Başkan Yardımcısı Şair- Yazar Osman Acar’da yaptığı konuşmada Mütefekkirler Cemiyeti Derneğinin kuruluşunun ikmal edildiğini, derneğin amacının son 100 yıl içerisinde yetişen mütefekkirlerimizin gençlere tanıtılması nosyonunu üstlendiği, bu minvalde Cemil Meriç’ten Erol Güngöre, Galip Erdemden Necip Fazıla ve Nurettin Topçuya varıncaya değin Türkiye nasıl daha gelişir ve müreffeh bir ülke olur? Sorusuna cevap arayan mütefekkirlerin düşünce dünyasında tasavvur ettikleri fikri birikimi tetkik edip geliştirmek suretiyle kendi nevi şahsına münhasır özgün argümanlarla ülke sorunları üzerine düşünen, tefekkür eden bir gençlik yetiştirmek istediklerini ifade etti. Bu itibarla, sempozyum, konferans, panel ve okuyup yazmak suretiyle yeni mütefekkirler yetiştiren bir STK olarak temayüz etmek istediklerini söyledi. Ardından kendisine ait olan Sonsuzluk Özlemi şiir kitabından  “Seni Aradım” şiirini okudu,

Yedi iklim dört bucak seni aradım,

Yer demirdi gök bakır beyhude dolaştım

 

Ardı arkası kesilmedi yürek sızılarımın,

Ucunu ortasını bilmeden sevdanı aradım

 

Sen neredeydin sevgili ben aşkındaydım,

Uzaklarda olsan bile sana inanılmaz yakındım

 

Adımı unuttum seni hece hece dilime doladım,

Sen uykudaydın belki rüyalarda aradım

 

Seher vakti seni sordum baldıranlara,

Beyaz bir güneş gülüne seni anlattım

Mecnunu gördüm yolumun üstünde üzgündü,

O bana leylayı ben seni sordum

 

Ferhatı gördüm dağları deliyordu fütursuzca,

Bir balyozda ben aldım onunla deldim dağları

 

Birde Kanberi gördüm düğün yerinde,

Gülüyordu sarıldık beraberce ağlaştık

 

Cennete Bari selam kapısından girip,

Bir Tuğba ağacının altında seni bekliyor olacağım,

 

Bil ki sevgilim ben şuan seni arıyorum,

Biliyorum ki seninle cennette buluşacağım.

ANKARA DIŞINDAN GELEN ŞU BAŞKANLARI SÜRPRİZ YAPTILAR 

Gece sürprizlerle doluydu ama Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu ( BAŞKON) un bazı şube başkanlarının toplantıya katılması büyük sürpriz olarak değer gördü. Aralarında Kars Şube Başkanı Yüksel Şimay, İzmir Şube Başkanı Şerif Güler ve Mardin Şube Başkanı Mehmet Konuş ' a toplantı sonrasında büyük ilgi gösterildi, hatta Genel Başkan Mehmet Akyol bu arkadaşları önceden tanımadıkları ve tespit etmedikleri için bir hayli sesini  yükselterek üzüntülerini belirtti ama iş işten geçmişti.  

BAŞKON Genel Başkanı Mehmet Akyol Ankara dışından gelen şube başkanları ile gecenin önemine binaen bir hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Ankara dışından sırf toplantı ile ilgili olarak gelen şube başkanları ile birlikte olmanın ve Şube Başkanları ile fotoğraf çektirmekten mutlu oldular. 

BAŞKON ' un teşkilatlanma Genel Sekreteri ve Kültür Sanat Başdanışmanı Durak Turan Düz ise her zaman olduğu gibi okuduğu şiirle salondakileri adeta coşturdu. 

BAŞKON Yönetim kurulu Üyesi Hamdi Yıldırım da bir öneride bulundu. Yıldırım şunları söyledi: " Bizler Başkon Ailesi olarak Başkentimizi ve Anadolumu'zu temsil eden bir kuruluşuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 27 Aralık 1919 günü  Dikmen sırtlarından Ankara' ya gelişinin yıl dönümünü kutlayacağız. Bu sene 82.'si düzenlenecek olan  Büyük Atatürk Koşusuna Başkon Ailesinin her ferdinin katılması, bu onuru yaşaması ve geleneksel hale dönüştürülebilmesi için  öneride bulunuyorum. Hepinize saygılarımı sunuyorum. 
                                                  ***
  Çeşitli şiir dinletileri ve sohbetlerle süslenen söyleşide kapanış konuşmasını 21. Dönem Afyon Milletvekili Müjdat Karayerli yaptı.
 
 
Karayerli Başkon’un ana hedefleri olan “Okumak, Çalışmak, Üretim ve Verimliliği artırmak” olan hedeflerinden bahsederek, okumanın sadece kitap okumak ya da okutmak olmadığını, çevreyi, gençlerimizi, kadınlarımızı, yaşlılarımızı, sorunlarımızı kısaca insanlarımızı okumamız gerekliliğinin altını çizdi.
 
DEVAM EDECEK    
 
Etiketler : BAŞKON - BULUŞMASI - ADETA - TAM - BİR - ZİRVE - TOPLANTISI - GİBİYDİ - -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları