BAŞKON BİR ÖNEMLİ PROGRAMA DAHA İMZA ATTI

02-03-2019
Dr.Mustafa Yeşilay organizasyonunda icra edilen Kültür ve Sanat Etkinliği çerçevesinde Şef Orhan Gazi Yılmaz yönetiminde Yurttan Türküler Korosu muhteşem bir program sundu.

.
Program Başkon Genel Başkan Vekili Nurettin DOĞAN’ın açış konuşması ile başladı. Sözlerine “ Ankara’dan Doğan Güneş Anadolu’yu Aydınlatacaktır” sloganı ile başlayan Doğan şunları söyledi:
 
 “Konfederasyonumuz her ne kadar bir sivil toplum kuruluşu olsa da aynı zamanda bir nevi “Okul, İlim - İrfan ve Kültür Yuvası” anlayışı ile faaliyetlerini sürdürmektedir.
 
 Konfederasyonumuz, Okumak-Çalışmak-Üretmek ve Verimliliği Arttırmak” düsturu ile yola çıkmıştır. Seçim atmosferinde olan memleketimizde maalesef herkes politize olmuş!. Devlet kurumları yanında vakıflara kadar siyasetçilerin ve partilerin peşine düşmüş durumda. Başlarında bulunan kişiler kendi çıkarları ve menfaatları uğruna koskoca şehirlerin adlarını ve halkını yani hemşerilerini kullanıyorlar! Biz ise Başkon olarak Başkent Ankara’mızın ve Cumhuriyetimizin Kuruluş Değerlerine bağlı; Hiçbir Partiye bağlı olmaksızın ilkeli bir şekilde yolumuza devam ediyor ve aynı prensipler dahilinde faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Bu bağlamda, particiliğin ve mezhepçiliğin, ülkemize ve yüce milletimize katkısı olamayacağına inanıyoruz.
 
Tarafsızlığımızı koruyacağız. Evet tabii ki bizimde bir tarafımız var!.Biz Yüce Milletimizden, Devletimizden, Başkent Ankara’mızdan ve Cumhuriyetimizin Kurucu değerlerinden yana tarafız.
 
Biz iki Mustafa’dan yanayız.
 
1.           Şanlı peygamberimiz Hz. Muhammed Muastafa (SAV) tarafındayız.
 
2.           Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün tarafındayız.
 
     Milli kültürümüzün ve en önemli değerlerimizin başında elbetteki “Bizim Türkülerimiz” gelmektedir. Geçmişten günümüze halkımıza, yaşantımıza dair ne varsa içerisinde barındıran türkülerimiz bize bizi anlatmaktadır. Tarihten bugüne köprü niteliğinde olan türkülerimizin kültürümüzdeki yeri ve önemini ne kadar anlatsak azdır.
 
Türküler yakılır, türküler çağrılır
    İnsanımız, okuma yazma bilmese dahi duygularını türküler ile dile getirmiş; kalbindekini dışarıya yansıtabilmiştir. Okuma yazma bilen insanlar için dahi, kaleme gelmeyen kelimeler söze gelmiştir. Sivaslı Aşık Veysel, Kırşehirli Neşet Ertaş, Denizlili Hayri Dev ve Mahsuni Şerif gibi nice adsız dev kahramanlarımız vardır.
 
Aşıklık ve ozanlık geleneğimiz de vardır. Nice ilahi aşklara ilhamı türkülerimizle ifade edilmiştir.
 
•             Türküler yüce milletimizin gerçek dilidir.
 
•             Milletlerin kültürü; birden oluşmaz, aniden gelmez, tepeden inmez, rastgele olmaz ve yolda bulunmaz. Kültür, ilmek ilmek dokunarak meydana gelir. Yıllar, hatta bazen yüzyıllar alır ve zorlu süreçlerin ardından oluşur. Bizim milletimizin de en önemli kültürel değerlerinden biri türküleridir.
 
•             Türkülerimiz, milletimizin bağrından çıkmıştır.
 
•             Bizi biz yapan, anamızın ak sütü kadar helal ve bizim olan türkülerimiz..
 
Türk insanı çoğu zaman türkülerde kendini bulmuştur. İçini türkülere dökmüş, sevincini, heyecanını, hüznünü, acısını türkülerle dile getirmiş, sırlarını türkülerle paylaşmış, derdini türkülere açmış, aşkını, sevdasını, hatırasını, gönlünü, kalbini, kısacası yüreğini türkülerle ortaya koymuştur. Yüce Türk Milleti türküsüz kalmayı yurtsuz kalma olarak düşünmüştür.
 
Türküler işledikleri konular itibariyle de toplumun duygu ve düşünce hazinesidir.
•Kültür hazinemizin en önemli ve edebi unsurlarından biri olan türkülerimiz millete ait geleneği geleceğe aktarırlar. Türküler bizi biz yapan en kıymetli değerlerimizdendir.
 
•             Başkon Genel Başkan Yardımcısı Mine Kanat ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
  “Türk Kadının başta seçme ve seçilme hakları olmak üzere pek çok konuda dünyaya örnek olduğunu ve  her konuda dünyada çığır açan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ne kadar teşekkür etsek, minnet duysak azdır.
 
Program ses ve saz sanatçılarının koro halinde ve solistlerin söylediği türkülerle son buldu.
 
Etiketler : BAŞKON - BİR - ÖNEMLİ - PROGRAMA - DAHA - İMZA - ATTI -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları