GENEL HABERLER

BAŞKON'A ANADOLU KÜLTÜRÜNE HİZMET ÖDÜLÜ

30-07-2018
Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu ( BAŞKON )' a Aliağa Yörükler Derneği tarafından ANADOLU KÜLTRÜNE HİZMET ÖDÜLÜ VERİLDİ

.
 
* İzmir Aliağa'da düzenlenen etkinliğe davet edilen BAŞKON'lulara başta Aliağa Belediye Başkanı ve Yörükler ve Türkmenler Derneği Başkanı Erhan Küçük olmak üzere vatandaşlar büyük ilgi gösterdiler. 
* Bu arada, program devam ederken ödül törenine geçilmeden özel olarak BAŞKON heyeti kürsüye davet edilerek " BAŞKON'un Anadolu'ya verdiği kültür hizmet ödülü takdim etmek üzere Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Akyol, Genel Başkan Vekili İbrahim Yıldırım, Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Doğan sahneye davet edildiler. Uluslararası Yörükler ve Türkmenler Derneği Başkanı ve Festival Komitesi Başkanı Erhan Küçük tarafından plaketleri verildi. 
Bu arada bir konuşma yapan Mehmet Akyol şunları söyledi: " İslam’ın şuuru ve Türklüğün gururunu yaşamaktan son derece mutlu olduk. Aliağa Belediye Başkanı sayın Serkan Acar ve Yörük Türkmen Derneği Başkanı sayın Erhan Küçük başta olmak üzere bu organizasyonda emeğe geçen herkse teşekkür ediyorum. Organizasyondaki aktiviteler ve bu organizasyona katılan kuruluş ve kişilerden anlaşıldığına göre muhteşem bir tablo oluşturmuş. Zaten tarihçilerin de ifade ettiği gibi Yürükler Türk’ün özünü oluşturmaktadır. 
Öncelikle şu husus dikkatimi çekti; Şölen Kur'an-ı Kerim okunarak başladı. Çok önemli bir başlangıç. Bu noktada yollarımızın birleştiğini görüyoruz. Bizim Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON ) olarak 4 temel felsefemiz var. Bunlardan birisi de okumak ve her alanda okumayı alışkanlık haline getirmek. Hele bu okuma bir de Kur'an-ı kerim olursa... 
Bir husus daha var dikkatinizi çekmek istediğim, ben gazeteci-yazarım. Yörükler ve Türkmenlerle ilgili araştırma yapıyorum. Ayrıca belirtmek isterim ki, Ankara'nın Kuzey kesiminde Çıtak Türkleri vardır. Ben de o boydanım. Çıtaklarla Yörüklerin tarihteki yaşam biçimleri birbirleri ile çakışmaktadır. Ayrıca giyim ve kuşamları da (bir iki nüve hariç ) aynıdır. Bu nedenle de sizlerle Başkent Ankara'nın Kuzey bölgesinde yaşayan Çıtak Türklerinin tarihin akışından kaynaklanan bir bağın olduğunu hatırlatmak istiyorum. "
BAŞKON İLE ALİAĞA YÖRÜKLER DERNEĞİ KARDEŞ KURULUŞ OLDU
Mehmet Akyol konuşmasının sonunda şöyle bir teklifte bulundu: “ Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu ( BAŞKON ) 57 dernek ve 6 federasyon dan oluşan bir kuruluştur. Bundan böyle Aliağa Yörükler Derneği’nin değerli başkanı sayın Erhan Küçük ve yönetim kurulu üyeleri de kabul buyururlarsa bu önemli iki sivil toplum kuruluşunu kardeş kuruluş ilan ediyorum “dedi. Bunun üzerine Aliağa Yörükler Derneği Başkanı Erhan Küçük , “ Böyle bir teklif bizim için onur vesilesidir. Türkiye’ye şamil faaliyetlerde bulunun, Anadolu kültürünün en iyi şekilde yaygınlaşmasını ve yaşatılmasını bir görev bilen BAŞKON’la birlikte olmak ve birlikte çalışmak bizim için onur vesilesi olur. Bu bakımdan bu teklifi büyük bir memnuniyetle kabul ediyoruz “ dedi.
 
ALİAĞA YÖRÜKLER DERNEĞİ BAŞKANI ERHAN KÜÇÜK: “YÖRÜKLER BU TOPRAKLARI VATAN KILAN BİR GELENEĞİN TEMSİLCİLERİDİR”
Yörüklerin bir obadan bir beylik, bir beylikten bir devlet, bir devletten bir nizam çıkaran bir geleneğin takipçileri olduğunu belirten Aliağa Yörükler Derneği Başkanı Erhan Küçük, “İster Sarıkeçili olsun ister Karakeçili, bütün Yörükler bu toprakları vatan kılan bir geleneğin temsilcileridir. Bugün bu yörük obaları kurdukları bu çadırlarda gelen bütün misafirlerine sofralarını açık tutuyorlar. Allah sofralarını bereketlendirsin” dedi. 
ALİAĞA, ULUSLARARASI YÖRÜK TÜRKMEN 
ŞÖLENİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI
İzmir’in Aliağa ilçesinde ‘Uluslararası Aliağa Yörük Türkmen Şöleni’ düzenlendi. Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı’nda Aliağa Yörükler Derneği tarafından organize edilen şölen renkli görüntülere sahne oldu. 
Yörük kültürüne ait birbirinden farklı etkinliklerin gerçekleştirildiği şölene; Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Zehra Tuba Kabakçıoğlu, Türk Komite Birliği Başkanı Öcal Arslankaya, Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Sekreteri Fahrettin Beşli, Türk Boyları Konfederasyonu Başkanı Durhasan Koca, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden Yörük Türkmen Dernekleri ile Türk Dünyasından 13 yurt dışı temsilcisi katıldı. 
Bu yıl ikincisi yapılan Aliağa Yörük Şöleni, Aliağa Demokrasi Meydanı’ndan Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı’na yapılan kortej yürüyüşüyle başladı. Katılımcıların Yörük kültürüne özgü kıyafetleriyle, develer ve atlar eşliğinde, Aliağa Engelsiz Mehteran Takımının Marşlarıyla yaptığı yürüyüş çevredeki vatandaşların beğenisini kazandı. Şölen coşkusu kortejin Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı’na varmasıyla ikiye katlandı. 
Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı’ndaki etkinlikler; Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşının okunması ve Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt’un Kur’an Tilaveti ile başladı. Vatan uğruna canını veren şehitlerimiz için duayı Fatih Camii imamı Gazali Ateş yaptı. Aliağa Engelsiz Mehteran Takımı’nın mini konseri sonrasında açılış konuşmaları gerçekleştirildi. 
ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI SERKAN ACAR: “YÖRÜK KARDEŞLERİMİZLE BİR ARAYA GELMENİN COŞKUSUNU VE MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”
Konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk’ün biz sözüne yer veren Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, şunları söyledi: “Allah’a hamd olsun ki bugün burada Türk dünyasının dört bir köşesinden Yörük kardeşlerimizle bir araya gelmenin coşkusunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bizi bir araya getiren Aliağa Yörükler Derneği’ne çok teşekkür ediyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Yörükleri o kadar güzel anlatmış ki, “Arkadaşlar gidip Toros dağlarına bakınız. Eğer orada bir Yörük çadırı varsa ve o Yörük çadırında duman tütüyorsa sakın ola korkmayın. Biliniz ki bu milleti hiçbir güç ve kuvvet yenemez.”
Konuşmaların ardından şölene katılan dernek temsilcileri Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a yörük kültürüne özgü hediyeler takdim etti. 
BAŞKAN SERKAN ACAR’A OĞUZ KAĞAN KAFTANI HEDİYE EDİLDİ
Şölenin ikinci bölümde folklor ekipleri sahne aldı. Aliağa Yörükler Derneği Folklor Ekibi, Ayrancılar Yörük ve Zeybek Kültürü Araştırma Geliştirme Derneği Folklor Ekibi, Kırım Tatar Folklor Ekibi, Kınık Yörükleri Folklor Ekibi ve Bergama Kılıç Kalkan Ekibi’nin gösterileri beğeniyle izlendi. Başkan Serkan Acar, katılımcılar tarafından büyük alkış alan Samsun Yörükler Derneği’nin Okçuluk gösterisinde ise yay kullanıp ok attı. Gösterilerin ardından şölene katılan dernek temsilcilerine teşekkür plaketi takdim edildi. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa tarihini anlatan ‘Aliağa Kent Kitaplığı’ serisine ait özel kutusunda dörtlü set halinde bulunan kitapları dernek temsilcilerine hediye etti. Afganistan’dan gelen heyet ise Başkan Serkan Acar’a Oğuz Kağan Kaftanı hediye etti. Etkinlikler esnasında katılımcılara keşkek, bulgur pilavı, tavuk ve ayran ikramları da yapıldı. 
Gün boyu süren şölenin son bölümünde ise Fatoş Kadıoğlu, Ali Çakar, Şemsigül Jakupova, Ağaband Müzik Grubu ve Azerin sahne aldı. Başkan Serkan Acar, sevilen sanatçı Fatoş Kadıoğlu’nun söylediği ‘Türkiyem’ adlı şarkıya eşlik etti. Yörük şöleni sevilen sanatçı Azerin’in müzik ziyafeti ile son buldu.
 
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları