GENEL HABERLER

BAŞKENT ANKARA VE VEDAT ÜÇPINAR GERÇEĞİ

06-12-2018
Başkent Ankara denilince yapılanlarla yapılmayanlar, daha doğrusu yapılamayanlar gelir aklıma.

.

Bir Ankara sevdalısı olarak bilir herkes beni; oysa ben Anadolu sevdalısıyımdır aynı zamanda, dolayısıyla da Türkiye sevdalısıyım..

Eh, bu milletin kadri kıymetini bilip de sevdalısı olmamak mümkün mü?.. Yalnız Ankara şehrinin özellikle üst yapı çalışmalarına ( yani görselliğine ) baktıkça benden daha sevdalı, hatta kara sevdaya tutulmuş birisinin olabileceğini düşünmüşümdür hep. 
İnsan hem yetim, hem de yarı öksüz büyüme aşamasına girince çocukluğu, gençliği ve de sonrası bir başka duygusal oluyor insan..Taki bu duygusallık zamanla kıskançlığa dönüşüyor aynen benim gibi. Çocukluğun ve gençliğin verdiği bu hazin durum - bu yaşın sahibi olmama rağmen- hala devam ediyor. 
***
Mesela İstanbul’u kıskanıyorum. Daha doğrusu İstanbul şehrine.. yerin altından, yerin üstünden, denizin altından, denizin üstünden yapılan çılgın projeleri kıskanıyorum. Hatta o tarihi ve İslamî mirasımız şehri İstanbul’a yeni bir şehrin yapılma aşamasına gelmesini kıskanıyorum. 
Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti Ankara’da milli futbol müsabakası yapılabilecek (FİFA kurallarına uygun ) bir tek, yalnız bir tek bile futbol sahasının olmamasına rağmen İstanbul’da 6 futbol sahasının mevcudiyetini kıskanıyorum. 
YA ANKARA ŞEHRİNE YAPILANLAR !.. 
Başkent Ankara’ya yapılması gerekirken yapılamayanlardan daha ziyade söz etmek istemiyorum; ancak yapılanlar var ki hiç değilse görüntüsü ile gurur duyduğumuz o yapıtlarla heyecanlanıyor, mutlu oluyoruz Ankaralılar olarak. Özellikle yollar, kavşaklar, alt geçitler, üst geçitler, köprüler ( o meşhur kapılar hariç ) şehrin dört bir köşesindeki giriş çıkışlar, yeni projelerle hayata geçirilecek olan meydanlar, süsleme ve ağaçlandırma çalışmalarının tamamına damgasını vuran bir hizmet erbabı insan var, Vedat Üçpınar ...
Şimdiye kadar söz konusu ettiklerimin yalnız bir kaçı olduğunun farkındayım. Ancak benim gibi imardan, şehircilikten, projeden yani teknik konulardan anlamayan birisinin söyleyebileceği bu kadardır. Ancak sayın Üçpınar’ın başka başka özellikleri var ki esasen önemli unsurlardan birisi de bu yönü bana göre.
***
Kendisi ile hayatım boyunca hiç karşı karşıya gelmedim, ancak Ankara’nın şehircilik yapısı itibarı ile yaptığım araştırmalarda ilk karşıma çıkan o oldu. Tam15 yıl gibi Ankara il genel meclisinde görev yapmış, meclis başkanlığı, grup başkanlığı başta olmak üzere çeşitli aktif görevlerde bulunmuş, bu dönem zarfında Ankara merkez, ancak daha ziyade kırsal alanlarda hizmet verme gayretinde olmuş bir hizmet erbabı kişi olarak bir taraftan (gıyabında) sayın Vedat Üçpınar’ı kıskanırken diğer yandan ahlakî yönünü, milli ve manevi yönünü de düşünmedim değil. Karşıma ne çıktı biliyor musunuz?.. “ Her yönü ile mükemmel ve müstesna bir insan..” 
Böylesine bir tablo ile karşılaşmışken, yerel seçimlerin günü yaklaşmışken, partiler Ankara için belediye başkanı adayı konusunda kararsızlık içinde kıvranırlarken, bir Vedat Üçpınar’ı neden düşünmediler diye aklımdan geçmedi değil hani.. Gerçi bu dönem geçti ama -siyasetin figüranları kıskanmazlarsa- gelecek seçimlerde inşallah.

                                                        MEHMET AKYOL 

 

Etiketler : BAŞKENT - ANKARA - VE - VEDAT - ÜÇPINAR - GERÇEĞİ -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları