GENEL HABERLER

Başbakan'dan Kadro Müjdesi

30-04-2015
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 6 bin 417 karayolu işçisinin kadroya alınacağının müjdesini verdi. Yol-İş Sendikası toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim öncesi kadro müjdesi verdi. Davutoğlu, "6 bin 417 karayolu işçisi kadroya alınacak. Hayırlı olsun." dedi.

.
 
 
Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:
 
"Yarın 1 Mayıs. 6417 karayolu işçisinin kadrosu hayırlı olsun. Bir bayram ve müjde dedim. Bugün 30 Nisan, yarın 1 Mayıs.
 
Sizler de emeklerinizle Türkiye'nin dört bir yanını birleştiren karayolları işçilerisiniz, onurun en büyüğünü yaşıyorsunuz.
 
Devletin asli görevi insan onurunun parçası olan emeğin hakkını vermektir. Bütün emekçi kardeşlerime sesleniyorum, alın terlerinizin hakkı alın teriniz kurumadan verilecektir.
 
"350 BİN İŞÇİMİZ SENDİKALI OLDU"
 
1 Mayıs'ı işçi bayramı ilan ettik. Tüm vatandaşlarımızı sağlık şemsiyesi altına alan genel sağlık sigortasını hayata biz geçirdik. Emekçiler rahatsız olduklarında eskiden SSK kuyruklarında beklerdi. Ama şimdi bütün emekçilerimiz için bütün hastanelerimiz açıktır. Darbe döneminin yasalarını birer birer kaldırdık ve ilk defa sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanununu hayata geçirdik. 350 bin işçimiz sendikalı oldu. Müstakil iş güvenliği yasası çıkardık.
 
Bundan sonra bizzat çok yakın takip edeceğim, iş güvenliği yasası uygulamasında en ufak bir tavize izin vermeyeceğiz. İşçilerimizin güven içinde evlerine dönmeleri için ne gerekiyorsa yapacağız. Yine memurlarımıza toplu sözleşme hakkını da biz verdik. Şimdi sosyal demokrasiden dem vuranlar, çağdaş sendika hareketlerinden etkilendiklerini söyleyen, şu ana kadar ne sosyal reform, ne iş güvenliği yasası çıkarabilmişti. Bunların hepsini biz yaptık, sizin alnınızın teri kurumadan hakkınızı ödemek boynunuzun borcudur.
 
"İLK TAŞERON UYGULAMASI 1936'DA BAŞLAMIŞTIR"
 
Gelelim hepimizin en önemli konularından biri olan, taşeron meselesine. Bir kere şunun bilinmesini isterim. Biz bunu avucumuzda bulduk. Taşeron meselesi AK Parti iktidarlarının çıkardığı mesele değildir. İlk çıkaran 1936'ta CHP iktidarıdır. İlk taşeron uygulaması 1936'da başlamıştır. Biz önümüzde bulduğumuz devasa problemi çözebilmek için bir çok adım attık.
 
Alt işveren olarak çalışan işçilerimizin haklarını tanzim ettik. Onlara üç yıl şartı getirdik, ücretli izin şartı sağladık. Toplu iş sözleşmelerinden yararlanma hakkını genişlettik. Ücretlerin tam ve zamanında ödenmesi şartını getirdik. Kıdem tazminatlarının kamu tarafından ödenmesi şartını da getirdik. Geçen sene 2014 eylül ayında, yani taşeron işçileriyle asıl işçiler arasındaki eşitsizlikleri giderdik.
 
"ARTIK ASIL İŞ YAPAN HİÇ KİMSE TAŞERON İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTIRILMAYACAK"
 
Ama 2014 Eylül ayında, sayın cumhurbaşkanımızın başbakanlığında başlayan yasal süreç tamamlandı ve alt işverenlerin düzenlenmesiyle ilgili yasal çerçeve oluşturduk. Artık asıl iş yapan hiç kimse taşeron işçi olarak çalıştırılmayacak.
 
Net bir ayrım getiriyoruz. Asıl iş yapanlar, yardımcı iş yapanlar. Bunları tanımlayacağız. O günden bugüne bütün kurumlarımızla tek tek tasnif ediyoruz, belirliyoruz. Asıl iş yapılan alanlarda kesinlikle taşeron işçi uygulamasına son vereceğiz.
 
"İLK ADIM OLARAK İŞTE SİZLERE KADRO İMKANI VERİYORUZ"
 
Yardımcı iş, hizmet alımı alanlarını da tek tek tanımlayıp sınırlayacağız. Teknoloji gerektiren alanlarda, belli ihtisas alanlarında yardımcı iş uygulamasına devam edeceğiz. İlk adım olarak işte sizlere, karayollarında çalışan taşeron işçilerimize kadro imkanı veriyoruz.
 
"SİZLER ASIL İŞ YAPIYORSUNUZ, YARDIMCI İŞ YAPMIYORSUNUZ"
 
Ben tek tek sizlerin nerelerde ne şartlarda çalıştığınızı dinledim. Ve açık bir şekilde gördüm ki, karayollarında çalışan sizler asıl iş yapıyorsunuz, yardımcı iş yapmıyorsunuz. Onun içinde bu gerekçeyle ilkesel olarak sizlerin kadroya alınmasının bizim sorumluluk alanımızın içine girdiğine karar verdik.
 
Hem yaptığınız işin mahiyeti olarak, hem de ulaştırma bakanlığımızın ihtiyaçları çerçevesinde bundan sonra da sizin emeğinize ihtiyacımız var. Daha çok yollar yapacağız.
 
Bu ilk aşamadan sonra diğer yardımcı iş durumunda çalışan bütün sektörlerde tek tek tasnifi yapacağız. Bu kutlu müjdeyi seçim sonrası yapacağımız düzenlemelerle, asıl işte çalışan taşeron işçilerimize bu müjdeyi seçim sonrası vereceğiz inşallah. Tek kriterimiz var asıl işte çalışıyor olmak ve ihtiyaç sahibi olmak. İnşallah devletimiz muktedirdir.
 
Yarın 1 Mayıs'ı hep beraber şölen içinde kutlamayı bize nasip etsin. Çatışma çıkarmak isteyenlere fırsat vermesin."
Etiketler : Başbakan'dan - Kadro - Müjdesi -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
  • dilan uslu tarafından 2015-05-01 0:52:35 tarihinde yazıldı.
    Sizi Çok seviyoruz çok sağolun yardım ettijiz için vatandaslara adam gibi adamsiniz

HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları