GENEL HABERLER

BALKANLI GENÇLER KEÇİÖREN’DE DOSTLUK BAYRAMI’NI KUTLADI

13-05-2014
Türkiye’de okuyan Balkan ülkeleri öğrencileri Keçiören’de bu yıl ikincisi düzenlenen “Balkan Ülkeleri Dostluk Bayramı Kutlama Şöleni”nde buluştu. Şölene Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da katıldı.

.

Yunus Emre Kültür Merkezi’ndeki şölende Başkan Ak’ın yanısıra Makedonya’nın Ankara Büyükelçisi Goran Taskovski, Kosova Büyükelçiliği Müsteşarı Güner Ureya ve diğer Balkan ülkelerinin temsilcileri, dernek başkanları da hazır bulundu. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Keçiören Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan şölende, Balkanlı öğrenciler Balkanların çeşitli bölgelerinden şiirler, şarkılar ve folklor gösterileri sundu. Programda ayrıca Balkanlı öğrenciler tarafından seçilen “Yılın En İyileri”ne plaketleri verilirken, “Balkanlı Öğrencilerin Gözünden Türkiye” konulu fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere de ödülleri teslim edildi. Yarışmada dereceye giren öğrenciler ödül olarak Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Gençlik Treni gibi birçok projeye katılma hakkı kazandı.

 

GÜÇLÜ KARDEŞLİK BAĞLARIMIZ VAR

Kutlama Şöleni’nde Sırbistanlı bir öğrenci Balkan ülkelerine katkılardan dolayı Başkan Ak’a bir plaket sundu. Aramızda güçlü dostluk ve kardeşlik bağlarının bulunduğu Balkan ülkelerinin gönül coğrafyamızda çok özel bir yere sahip olduğunu vurgulayan Başkan Ak, “Yoğun ilişkilerimiz devam ediyor. Biz de yerel yönetimler olarak oradaki bazı belediyelerle beraberce bazı projeler gerçekleştiriyoruz. Mayıs ayı içerisinde inşallah Bosna Hersek’te, Gorajde’de Keçiören Belediyesi ve Gaziantep Şahinbey Belediyesi olarak beraberce yapmış olduğumuz bir kültür merkezinin açılışını gerçekleştireceğiz. Bunun yanında 19 Mayıs’ta Makedonya’da, Jupa’da Atatürk’ün babasının evinin açılış törenine yine Keçiören Belediyesi olarak biz de katılacağız. Ayrıca Jupa Belediyesi’nin hizmet binasına yapmış olduğumuz katkıdan dolayı da orada bulunacağız” dedi. Balkan ülkeleri ile aramızdaki güzel ilişkilerin devamını Türkiye’de öğrenim gören Balkanlı öğrencilerinin getireceğini söyleyen Başkan Ak, “Dostlukların kalıcı olmasına katkı sağlayacak kişilersiniz. Biz elimizden geldiği kadar destek olmaya gayret gösteriyoruz. Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

GÜZEL BİR GELECEK İÇİN UMUDUMUZ GENÇLER

Balkanlı öğrenciler tarafından “Yılın En İyi Büyükelçisi” seçilen Makedonya Ankara Büyükelçisi Goran Taskovski ise, Balkanlı öğrencilerin Türkiye’de öğrenim görmesinin çok önemli bir gelişme olduğuna dikkat çekerek “Çünkü bu şekilde düşünceleri değiştirebiliriz. Balkan ülkeleri olarak Türkiye ile ilişkilerimizi çok daha güçlendirebiliriz. Bu salonda gördüğüm gençler doğrultusunda Balkanlar’ın gerçekten renkli ve güzel bir geleceği olduğunu düşünüyorum ve bu salondaki gençlerde Balkanlar’da nasıl birarada yaşayabileceğimizi ve nasıl güzel bir gelecek kurabileceğimizi görüyorum” mesajını verdi. “Yılın En İyi Elçi Müsteşarı” seçilen Kosova Büyükelçiliği Müsteşarı Güner Ureya da, “Bu ödül bana öğrenciler tarafından sevildiğimi gösterdi, o da gerçekten hoşuma gitti. Yaklaşık 1600 öğrencimiz var Türkiye’de. Çocuklar bizim için çok değerlisiniz, hepinizi çok seviyorum” dedi.

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları