GENEL HABERLER

BAHÇELİ MHP’NİN BARAJI AŞAMAYACAĞINI ANLAYINCA...
.
 
· SİYASET ÖYLE BİR HAVAYA BÜRÜNDÜ Kİ, SİYASİLERİN AYAK OYUNLARINA AKIL SIR ERDİRMEK MÜMKÜN OLMUYOR. ESKİDEN MİLLETVEKİLLERİ HALKIN ACI VE TATLI GÜNLERİNDE VATANDAŞLARLA BİRLİKTE OLMAK İÇİN GAYRET GÖSTERİRLERDİ. ŞİMDİ BÖYLE BİR HUSALARI YOK ÇÜNKÜ MİLLETVEKİLLERİNİ LİDERLER BELİRLEYİP MİLLETE SEÇTİRİYORLAR. ANCAK BAHÇELİ’NİN BÖYLE BİR KONUMU KALMADI ÇÜNKÜ TAHMİNLERE SIĞMAYACAK KADAR PARTİSİ GÜNDEN GÜNE ZAYİAT VERMEYE BAŞLADI. HATTA BARAJI AŞAMAYACAĞINI ANLAYINCA AK PARTİ İLE SAFLARINI BİRAZ DAHA SIKILAŞTIRMA CİHETİNE GİTME GAYRETİNE GİRDİ.
 

   Siyasileri şimdiden seçim husası sardı, hatta daha önemlisi 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimleri kaybedişin veya zafer kazanmanın miladı olarak tanımlanmaya başlandı.

   Sayın Cumhurbaşkanımız ( haklı olarak ) yeniden seçilebilirliğini sağlamak için plan ve programlar yapıyor. Haksız sayılmaz çünkü 2019 seçimleri kendisi için hiç de kolay olmayacak.

    O şu an itibarı ile Türkiye’de politikayı - seçim kazanmayı - en iyi bilen lider. İyi biliyor ve iyi tahlil ve tahminler yapıyor çünkü geçen referandumda acı hatıralar ve kötü sonuçlar yaşadı kazanmış olmasına rağmen. Hele bir de Büyük Birlik Partisi gibi minik, MHP gibi küçük partilerin desteğini almasaydı tam anlamı ile durum fecaattı.   

    Mesela 17 büyük şehirde seçimleri kaybetti. En önemlisi de İstanbul ve Ankara’yı kaybetmiş olması sayın Erdoğan’ı büyük düşünmeye iteledi!... Yani böyle olumsuzluklar 2019’da da zuhur ederse kazanıp kazanmama atbaşı olacak konumda.

             ***

    Aslında % 00 artı 1’i getirmekle iyi yapmadı sayın Cumhurbaşkanı. Önümüzdeki seçimlerde aleyhine tezahür edebileceği gibi at başı bir mücadele ile karşılaşabilir.  Bu sistemin bir gün gelip ayağına dolaşacağını düşünemedi. Bu durumda birinci etapta partiler kendi adaylarını gösterirlerse kazanması zor gibi görünüyor. Şayet birinci turda kazanamazsa ikinci turda CHP-İYİ Parti, SP, DP, ANAP gibi irili ufaklı partiler bir araya gelip de yüzer gezer oylarla tek adayı destekleme kararı alırlar, bu adaya  HDP’liler de oy verirlerse fevkalade sıkıntı zuhur edecektir.

                                                 ***

    Seçimlerin bir başka boyutu ise özellikle MHP’yi ilgilendirecektir. Çünkü sağ cenahta İYİ Parti çoğunlukla MHP’den alacağı oylarla güç kazanacaktır. Ayrıca AK Parti’den, CHP’den alacağı oylara bir de yüzer ve gezer oyların ilave edilmesi halinde (tahmincilerin ve kamuoyu yoklaması yapan bağımsız şirketlerin tespitlerine göre ) barajı rahat geçeceğe benziyor.

    Bir de Akşener’in kabile oyları var ki bu blokun Türkiye’deki sayısı 3 milyon civarında; bu da ortalama  % 2 veya 3 oya tekabül eder.

    Bütün bu hesapları iyi yapan MHP kurmayları, ince bir yol güzergahı belirleyip zararı en az tehlike ile  atlatmak istiyorlar. Bunun için de AK Parti'ye daha fazla yaklaşım gösterip birlikte hareket etmenin - pansuman niteliğinde de olsa - geçici bir çare olduğuna inanıyorlar. 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
  • Lubilsy tarafından 2017-11-23 16:57:32 tarihinde yazıldı.
    SEN ONCE ISINE BAK.

Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları