ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner: “Süre en az 6 ay daha uzatılmalıdır”

05-07-2014
Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner, “Hijyen Eğitimi ile ilgili mevzuatlar birleştirilmeli ve hijyen eğitim süresi uzatılmalıdır.” dedi.

.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner, Hijyen Eğitimi ile ilgili mevzuatların birleştirilmesini ve hijyen eğitim süresinin uzatılmasını istediklerini bildirdi.

Konu ile ilgili yaptığı açıklamada Başkan Mehmet Yiğiner, “Hijyen Eğitimi Yönetmeliği 5 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe girdiğinden dolayı, ilgili işkollarındaki işyerleri sahipleri ve işletenleri, çalışanlarına geçici 1. madde doğrultusunda 1 yıl içerisinde hijyen eğitimi almaları noktasında sorumlu tutulmuşlar ve eğitim hazırlık süreci de 05 Temmuz 2014 tarihi itibari ile sona ermiştir.” diye kaydetti.

İşyeri sahiplerinin veya işletmecilerinin, çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından mevzuatlar gereği sorumlu olduklarını belirten Başkan Yiğiner, ”Gıda üretim ve perakende işyerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan işyerleri, motel, otel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler ile insan bedenine temasın söz konusu olduğu işyerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimi programları uygulanmaktadır. Bu konuda sadece tek bir yönetmelik yürürlükte değildir. Türk Gıda Kodeksi ekmek ve ekmek çeşitleri Tebliği, Gıda Hijyeni Yönetmeliği, Yem Hijyeni Yönetmeliği, Hayvansal gıdalar için özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği, Okul Kantinleri Hijyen Kuralları Yönetmeliği, Hijyen Eğitimi Yönetmelikleri resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Esnafımızın bu kadar çeşitli ve özel kanunlardan dolayı çıkartılmış ilgili yönetmelikleri takip edebilmesi ve uygulayabilmesi de mümkün değildir. Cezai müeyyide uygulamakta sorunu çözmemektedir. Esnafımız zaten çok zor şartlarda işyerlerini açık tutmaya çalışırken, bu kadar karmaşık ve takip edilmesi zor mevzuatlardan sorumlu tutularak cezalarla karşı karşıya bırakılması da akla, mantığa uygun bir uygulama olarak görülmemektedir. Bu nedenle, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca hijyen eğitimine yönelik uygulamada olan yönetmelikler birleştirilmeli ve esnafımızın anlayabileceği şekilde sadeleştirilmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

HİJYEN EĞİTİMİNDE SÜRE 5 TEMMUZ 2014’TE SONA ERDİ

Hijyen Eğitiminde sürenin uzatılmasını isteyen Başkan Yiğiner, “Hijyen Eğitimi yönetmeliğinde belirtilen eğitimin alınması için gerekli süre 05 Temmuz 2014 tarihi itibari ile sona ermiştir. Yönetmelik, hijyen eğitimi almayan her bir çalışan için Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesine göre işlem yapılarak kişi başı 250–1000 TL arasında cezai müeyyideyi getirmiştir. Programı olmayan eğitim yapılamaz. Hijyen Eğitimine yönelik hazırlanan hijyen eğitimi programları da yönetmeliğin geçici 1. maddesi ile verilen 1 yıllık süreç içerisinde Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanıp, uygulamaya geçirilmiştir. Bir bakıma işyeri sahiplerine çalışanları için verilen 1 yıllık süreç içerisinde hijyen eğitimi programları da hazırlanmıştır. ‘Gıda ile temas eden madde ve malzeme üretimi hijyen eğitimi modüler programı’ Haziran 2014 tarihinde onaylanarak, yürürlüğe girmiştir. Bu iş kollarında çalışan esnaf ve sanatkarlarımız programları olmadığından hijyen eğitimini alamamışlardır. Şimdi kendilerinden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı cezai yaptırımla karşı, karşıya bırakılacaklardır. Bu nedenle Hijyen Eğitimi yönetmeliğindeki eğitim hazırlık sürecinin en az 6 ay daha uzatılması uygun olacaktır.” görüşünü belirtti.

Etiketler : ANKESOB - Başkanı - Mehmet - Yiğiner: - - “Süre - en - az - 6 - ay - daha - uzatılmalıdır” -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları