GENEL HABERLER

ANKARA’YA YENİ BİR İLAVE TERMAL ŞEHİR KURULUYOR

17-03-2018
• Daha önce Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON)’un bir toplantısında açıklanan “ Ankara’ya ilaveten yeni bir termal şehri projesi “ Kahramankazan’da yapılan bir toplantı ile teyit edilip kamuoyuna duyuruldu. (OSMAN ACAR'IN HABERİ )

.
     • Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu ( BAŞKON ) un Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ü ziyareti bir nevi fikir alışverişi şeklinde geçerken, ilçenin tarihten bu güne nasıl bir kent haline geldiğinin değerlendirilmesi yapıldı. 
     • Her biri bir diğerinden ayrı görüş ve düşünce yapısına sahip olan, halkın içinden seçilerek-süzülerek oluşturulan çok sayıda BAŞKON’lunun katıldığı Kahramankazan buluşmasında başkan Ertürk’ün yakın ilgisi ve yaptığı konuşma büyük ilgi gördü.
    • Samimi bir havada geçen ziyaretin önce makamda yapılması düşünülürken , BAŞKON heyetine makam salonu -son derece geniş olmasına rağmen- dar gelince mecburen toplantı belediye meclisi salonunda yapılmak zorunda kaldı. 
    * Başkan Lokman Ertürk, misafirlerini çiçeklerle karşıladı, çeşitli hediyeler verdi. Öğle yemeği ikramında ise Kahramankazan kavurması ve gerçekten her yerde yenilemeyen çok özel olarak hazırlandığı anlaşılan köfte ve pide çeşitleri ile ağırladı. 
    * Hediyeler arasında özel olarak yaptırılan Türk bayrağı tablosu, Kahramankazan'ın yöreselleri arasında yer alan K.Kazan kavunu lokumu, K. Kazan kolonyası,K.Kazan kahvesi gibi ilginç ürünlerin mevcudiyeti BAŞKON'lular tarafından son derece ilginç bulundu.
 
    Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu heyetinin Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ü ziyaretleri bir nevi Kahramankazan’ın yeniden doğuş hikayesinin anlatıldığı bir konum haline geldi. Her buluşma ve her toplantıda olduğu gibi kurmay heyeti ile Kahramankazan’a giden BAŞKON’lular büyük ilgi gördüler. 
    Buluşma önce belediye başkanının makamında yapılmak istenildi, ancak mekan dar gelince mecburen belediye meclisi salonuna geçilmek zorunda kalındı. Buluşmada başkan Ertürk’ün yanında Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Gevrek ve özel kalem yetkilileri bulundu. Toplantı BAŞKON Genel Başkanı gazeteci-yazar Mehmet Akyol'un konuşması ile başladı. “ Eskiden bu diyar Kazanovası olarak da tanımlanırdı. Veya benim bu tabiri kullanmak hoşuma giderdi. Bir ihtişamı anımsatırdı bu ifade “ diyen Mehmet Akyol zamanla köy görünümlü bir kasabanın bilahare ilçe oluşunun hikayesini anımsatırken şimdilerde her gün bir başka özellik ve güzelliğe sahip olan bir kent haline geldi. Şehrin bu ihtişama kavuşması ve tabii bu günlere gelmesinin baş mimarı, büyük hizmet adamı sayın Lokman Ertürk’ten başkası değildi. Bununun içindir ki zat-ı âlilerini takdir ve tebriklerimi sunuyorum. Bizi lütfedip en iyi şekilde karşılayan , güler yüzü ile, ekibi ile müstesna bir bakış açısına şahit olduğumuzu ifade etmek isterim. 

   Evet eskiden  Kazan denilince küçük bir ilçe aklımıza gelirdi, bizatihi merhum Turgut Özal ile birlikte gelip  Kazan’ın ilçe olması dönemini müşahede etmiş birisiyim, sayın Lokman Ertürk başkan bu ilçeye verdiği hizmetler ve yaptığı atılımlarla modern ve çağdaş bir kent yani Kahramankazan yaptı. 

   Bununla birlikte Kazanın tarihi özellik ve güzelliklerine arıcılık, Kazan kavunun yöresellik kazanması, arıcılık derken şimdilerde daha büyük atılımlar ve açılımlar gerçekleştirerek üniversite ve en önemlisi de yeni bir Termal Sağlık Turizmi şehrinin kurulma kararının alınmış olmasıdır.   Aslında Termal su bilindiği üzere Kızılcahamam’da,  Ayaş’ta Haymana'da, Güdül’ün Çağa mevkiinde ve Beypazarı'nda termal tesisler mevcuttu şimdi Kahramankazan da bu konuya el attı ve önemli bir çıkışa geçerek Ankara civarına kurulması planlanan Termal Sağlık Turizm Şehrinin kurulmasını koparıp aldı ve yakında bu yönlü çalışmalar ikmal edilip Ankara’da muhteşem bir proje hayata geçirilmiş olacak.

Termal turizm şehrinin kurulması çalışmalarından, sivil toplum kuruluşu olarak ve bir gazeteci olarak  ilk defa  ben Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörümüz Sayın Cevdet Erdöl  ile görüşüp bilgi sahibi oldum. Bilahare sayın rektörümüzün de dahil olduğu, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu bir toplantı yaptık ve böylece ilk defa kamuoyu bizden öğrenmiş oldu.  “

    Sözlerine İstanbul'a çılgın projeler yapıldığından söz eden ve kendisinin bu projelerin hayata geçirilmesini kıskandığını ifade eden BAŞKON Genel Başkanı Mehmet Akyol, ancak maalesef Ankara’mıza yeteri kadar büyük yatırımlar yapılmadığını görmekteyiz.19 Mayıs Stadyumu milli futbol müsabakaları yapmaya uygun olmadığı için 25 yıldır resmi futbol müsabakaları yapılamadı. İnşaallah  yakın zamanda stadyumun yapılacağı haberini aldık dedi.

     Ankara’ya yapılanlarla ilgili en büyük eleştirisini gündeme taşıyan Akyol bu konuda da şunları söyledi:  Benim’ oyuncakçı dükkanı ‘ olarak nitelendirdiğim, daha doğrusu alay ettiğim Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerine yapılmakta olan Ankapark  tam anlamı ile zararlı ve gereksiz bir yatırımdır.   Dolayısıyla ciddi manada Ankara’mız zarara uğratılmıştır. Ayrıca bu rezil yapıt Cumhurbaşkanlığı sarayımızın görüntüsüne de mani olmaktadır.  Biz bu konudaki çekincelerimizi Kahramankazan Belediye başkanımız sayın Lokman Ertürk beyle de zaman zaman görüştük konuştuk. Kendisi de bu eleştirilerinizi gayet büyük bir olgunlukla karşılayarak bize hak verdi. “ Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Akyol misafirperverlikleri ve nezaketleri dolayısıyla Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk'e ve ziyarete katılan BAŞKON ailesine teşekkürlerini  ileterek sözlerini noktaladı.

 
(Osman Acar'ın Toplantı ile ilgili haberinin devamı Başkan Lokman Ertürk'ün konuşması ; ANKARAMECLİSİHABERLERİ.COM   '   DA  yayına daha sonra sunacağız )
Etiketler : ANKARA’YA - YENİ - BİR - İLAVE - TERMAL - ŞEHİR - - KURULUYOR -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları