ANKARALILAR ANKARALI ADAYDA ISRARLI

12-11-2018
Senelerdir yazıyorum… Olmuyor araştırma yaptırıyorum iki hususta; Ankaralı denilince aynı zamanda Ankara şehrinde yaşayanlar (benim tabirimle) Başkentliler geliyor akla.. Ve Ankaralılar, yani Başkentliler Büyükşehir Belediye Başkanlığı için illa da Ankaralı bir aday olsun istiyorlar.

.

      Eveet, şimdi gelelim esasa;

    AK Parti bir kamuoyu yoklaması yaptırıyor Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için.

    Aday kim olsun?..

   Bazı isimler de veriliyor.

    O isimlerin arasında Mansur ‘un adı yok ama “ aday olsun “ denilenlerin arasında onun -hatırı sayılır nitelikte-adı çıkıyor.

    Peki nereden kaynaklanıyor bu durum?..

   “Ankaralı oluşundan.”

    AK Parti geçen yerel seçimlerde Melih Gökçek’i 4.kez aday göstererek hata yapmıştı. Hatta sayın R.Tayyip Erdoğan programını iptal edip üç gün Ankara’da kalıp program yapmasaydı, Ankaralıları ikna etmeseydi çok farklı bir durum hasıl olacaktı.

    İktidar partisi yine arayış içinde. Nimetini ayağını bastığı toprakta aramak yerine bal kabağının tepesinde Hikmet-i ilahi peşinde.

                          ***

    Ortaya atılan isimler üzerinde kısa bir araştırma yaptım. O isimler arasından feriştahını aday gösterseler asla ve kata sonuç alınamaz.

    Efendim “ Mehil Gökçek’i aday yaptık hep kazandık “ diye düşünebilirler.

    Geçeceksiniz beyler geçeceksiniz… Geçmişin son günlerde nelerin olduğunu bilmeyen kalmadı.                                 

   İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Ankara’dan kesinlikle aday olmayacak… Akıllılık etti. Olsa olsa İstanbul’dan aday olur ki, oradan da olacağını sanmıyorum.  

  • Mehmet Özhaseki’nin üzerinde durulduğunu duyuyoruz.   Boş hayaller. Tabii bunun nedenleri var; birinci nedeni     (daha öncede ifade ettiğim gibi ) Ankaralı, Ankaralı-Başkentli aday istiyor.  Sayın Özhaseki’nin üç günlük Başkentliliği var… Kim umuruna takar genel başkan yardımcılığını !.. Tam aksine bir dezavantaj Teşkil eder. Zira seçildiği takdirde ara ki bulasın, bir daha yüzünü yakından bile göremezsin.

Sayın Özhaseki’nin ayrıca bir başka özelliği var ki bu da dezavantaj teşkil eder. İlk bakışta yüzünde bir soğukluk esintisi var.

                             *** 

Peki bu durumda AK Parti kimi aday göstermeli, yani Başkentlilerin-Ankaralıların özlemini çektiği, adını duyar duymaz heyecanlanacağı bir isim var mı ?...

    Var tabii..

    Senelerdir politikanın içinde olmuş, özellikle sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul İl Başkanı olduğu günlerde, Belediye Başkanı olduğu günlerde birisi İstanbul’da diğeri Ankara- Kazan’da birlikte politika yapmış önemli bir isim… O isim Lokman Ertürk.

                    ***

  Evet, eski adı ile Kazan’ın Belediye Başkanı olduğu günleri hatırlıyorum da sıradan bir kasaba görünümündeydi. Ve yine hatırlıyorum da o kasaba -benim tabirim ve bulgumla- Kazanovası çeşitli yorumlarla değerlendirilirken,  bugün Kahramankazan olarak anılıyorsa hiç şüphe yok ki bunun başmimarı Lokman Ertürk’tür.

    Bilimde, görsellikte, yatırımda, sanayileşmede, hizmet akışında, bu şehirde yaşayan insanların gurur ve heyecanında bir başkacılık sezinleniyorsa hiç şüphe yok ki bu muhteşem eseri de Lokman Ertürk hayata geçirmiştir.

    Saymakla bitmez, anlatmakla-tarif etmekle tanzim ve tasnifi yapılmaz bir olgu haline gelmiştir Lokman Ertürk.

    (Mehmet Akyol’un yazısının devamını daha sonra yayına vereceğiz. )

 

Etiketler : ANKARALILAR - ANKARALI - ADAYDA - ISRARLI -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları