ANKARA’DA HANGİ PARTİ KİMİ ADAY GÖSTERECEK ?

09-10-2018
Ankara ile ilgili bir önceki yazımda Ankara’nın yalnız Ankaralılardan oluşmadığını, Anadolu’nun muhtelif il ve ilçelerinden gelen vatandaşlarla Başkent Ankara bilincinin oluştuğunu ifade etmiştim.

.

   Gerçek şu ki, önümüzdeki yerel seçimlerde partilerin Ankara Belediye Başkanlığı için bir Ankaralının, yani bir Başkentlinin aday gösterilmesi olasılığı halinde avantaj sağlar.

    Şöyle ki, Ankara’nın yerlileri elbette bir Ankaralının aday gösterilmesini ister. Ancak diyelim ki Ankara’da yaşayan, çoluk çocuğunun rızkını Ankara şehrinden temin eden bir Çankırılı, Çorumlu, Sivaslı, Kırşehirli, Yozgatlı, Kırıkkaleli yani Anadolu’nun bağrından gelip Ankara’ya yerleşmiş, artık Başkentli olmuş bir Ankaralının elbette belediye başkanlığına bir Başkentlinin aday gösterilmesine hayır demez hatta destek verir.  

    Bu şartlar muvacehesinde AK Parti’den aday olacakları söylenen sayın Süleyman Soylu veya Kayseri Eski Belediye Başkanı sayın Mehmet Özhaseki’nin kabul görmesi mümkün değil. Hali hazırda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mustafa tuna da aday olma düşüncesinde ama mümkün değil.   

      PEKİ KİM ADAY OLMALI VEYA BU İKİ İSİM NEDEN RAĞBET GÖRMEZ ?..

Bu konuda önemli tespitlerim var: Mesela AK Parti’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olacağını söyleyen, bu manada bir hayli yol kat etmiş, birçok konuda kendini ispat etmiş ve Reisin takdirini kazanmış bir isimle uzun uzadıya konuştum. Anormal bir durum olmazsa % 45 aday olabileceğini düşünüyorum. Çalışmalarını açığa vurduktan sonra bu oran daha da yükselecektir. 

   Bir mukayese yapacak olursak Özhaseki ile Soylu’nun aday olma ihtimalleri bu oranın hayli altında görünüyor.

    Bir değerlendirme yapacağım ama sayın Özhaseki ile ilgili tek cümle ile neden aday olmaması gerektiğini ifade edeyim: Mehmet Özhaseki’nin şimdiye kadar Ankara ile Başkentli ile hiçbir bağı olmadı ki. Mesela partide aktif görevlerde bulundu, bakanlık yaptı hangi Ankaralıya randevu verdi, hangisinin derdine derman oldu?..

    Kaldı ki Kayserililer ile bile bağını kopardı. (Gerçi Ankara’da Kayserili seçmen sayısı çok azya… )

   Sonuç olarak sayın Özhaseki’yi reis aday göstermez, zaten kamuoyu yoklamalarından da çıkmaz. 

SOYLU’NUN EKSİKLERİ VE FAZLALARI

    Bunun nedenleri var tabii. Mesela Süleyman Soylu neden aday olmamalı?

   Bu konuda söylenecek çok şey var. Sayın Soylu vatanperver ve milliyetçi bir insandır.  PKK’nın belinin kırılmasında büyük rol oynadı. Şimdiye kadar bu konuda güç ve yetki sahibi olan hiç kimse onun kadar etkili olamamıştı. Diğer anarşist örgütler konusunda da aynı performansı gösterdiği muhakkak. Emniyet güçlerimize bir güven geldi onun sayesinde. Hitabet şekli ve insanı ikna etme kabiliyeti de fevkalade.

  ANCAK, evet ancak son günlerde ses tonunu düşürdü ama verdiği talimatlar toplumda          ‘”sert ve dikta heveslisi” bir imaja sahip olduğu kanaatinin hâsıl olmasına neden oldu.

    Özellikle trafik kuralları ile ilgili beyanları, sarf ettiği cümlelerde kullandığı hırçınlık çağrışımı yapan sözleri toplumu ürküttü ve korkuttu.

    Evet, trafik polislerimiz ve kırsal alanlarda jandarma teşkilatımızın yapacağı uyarı, kontroller ve keseceği cezalar tamam ama  sivil emniyet güçleri ne demek oluyor?..

    Ankara şehir merkezinde dikkat ediyorum her yer polis kaynıyor. Trafik polisleri aylardır göz açtırmıyor. Çekicilerin çirkin görüntüleri cabası.  

    Telefonla konuştu diye yazılan cezalar abartılı. Kızılay’dan veya Sıhhiye’den Tandoğan ve Bahçeli-Emek ve hatta Balgat semtine kadar, Keçiören başta olmak üzere Etimesgut-Sincan şehir merkezleri de dahil        ( belli saatlerde) felaket sıkışıklık oluyor. Bırakınız buraları, Eskişehir yolu bile trafik yükünü çekemez oldu.

    Sayın Soylu, bazı zamanlar bir semtten bir semte bir saatte ancak gidebildiğiniz bile oluyor. Siz devlet olarak bu aksaklıkları giderdiniz, otopark yapıp bizim hizmetimize sundunuz da biz aracımızı yol kenarına mı bıraktık, bizi toplum olarak okuttunuz, yeterli derecede eğittiniz, konferanslar seminerler, paneller vererek bize telkinde bulundunuz da biz hız sınırı kurallarına uymadık mı ?..  Bunlar tamam, emir vermek kolay, talimatlarınızda haklısınız ama unutmayın ki bir de bu işin hürriyet ve demokrasi tarafı var. İnsanları (haklı da olsanız ) bu kadar sıkar ve sert ifadeler kullanıp, kraldan kral kesilirseniz milleti ürkütür, korkutur ve halk “ Türkiye’nin bir nevi korku devleti “ haline geldiği kanaatına kapılır. 

GIYABEN YAZILAN CEZALAR VAR YA !..

Araştırma yaparken bir vatandaşın çıldırırcasına kızgın ve isyankar bir tutum içinde olduğuna şahit oldum. Rahatsızlığını şöyle dile getiriyor:  Kırıkkale-Ankara yol güzergahında seyrederken telefonla konuştuğum gerekçesi ile trafik polisi 100 TL ceza yazmış. Nasıl oluyor da benim telefonla konuştuğumu tespit edebilmiş anlayabilmiş değilim. Kaldı ki, hiç ama hiç telefonla konuşmadım. Hakkımı nasıl arayacağım, konuşmadığımı nasıl ispat edeceğim, 100 TL için mahkemelerde mi uğraşacağım  vs.

    Bir başka vatandaşın verdiği misal ise çok daha özel: “ Mahkemede hakim cezayı vermeden önce suçluya ‘ bir diyeceğin var mı? ‘ diye sorar. Sürücülere gıyaben yazılan cezalar (doğru da olsa, hukuk kuralları içinde de olsa ) nasıl bir baskı rejimi içinde olduğumuzu gösteriyor. Bu zihniyetle zaten sancılı olan demokrasimizi daha fazla sıkıntıya soktuklarının farkında değiller her halde. “ 

    Sayın Soylu bu şartlarda Ankaralı size oy vermez bunu bilmiş olun ve sakın aday olmaya kalkışmayın.

     Kaldı ki, siz bize şu an itibarı ile başında bulunduğunuz bakanlıkta lazımsınız. Belki farkında değilsiniz ama anarşinin, terörün belini kırdınız. Herkes sizi takdir ediyor ve destekliyor. Ben ise, hem destekliyor hem de dua ediyorum.     

  

Etiketler : ANKARA’DA - HANGİ - PARTİ - KİMİ - ADAY - GÖSTERECEK - ? -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları