GENEL HABERLER

ANKARA VE ÇANKIRI'DA SEÇİM İÇİN KONUŞULANLAR
.

Ankara ve Çankırıda siyaset arenası iyice kızışmaya başladı. Partilerin adayları belirlendikten sonra; sevinç çığlıkları, kızgınlıklar, burukluklar ve hayal kırıklıkları yumağı içerisinde 7 Hazirana doğru koşar adım gidiliyor. Parti teşkilatları ise olayları hazmetmeye çalışıyorlar.

Ankarada HDP dışında beklentileri veren parti yok gibi. Buna rağmen CHP izlediği seçim stratejisi ile bir heyecan yaratmış görünüyor.

AK PARTİ:

Halen bakan ve milletvekili olanların listelerdeki durumu ve diğer adaylar tartışılıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanını halkın ortasına atan Bülent ARINÇ Ankara sıralamasını da etkiledi ve Melih GÖKÇEK’in oğlunun liste dışı kalmasını sağladı. Ankara’daki bütün STK’larla toplantılar yapması, temayülde en başlara yerleştirmesinin hepside boşa çıkmış oldu. AK Partideki bu çekişme ise belirsizliğini korumaktadır. Adeta patlayacak bomba gibi birilerininn kucağındadır. 

Adaylar üzerinde bazı tahliller yaptık. Adaylar nereden çıktı, kimler aday gösterdi ve kimlerin hakkı gasp edildi? Aday adayı olup da listeye giremeyenler, listeye girip de hak ettiği yerde olamayanlar, halkın temsilcileri değil de tepedekilerin buyrukları doğrultusunda aday olanlar!...

 

AK Parti belediye başkanları ve teşkilat yöneticileri adaylara karşı sessizliklerini korumaktadır. 

 

AK Partide tam bir sessizlik hakim, heyecanlarını kaybetmiş görünüyorlar. Başta Ankara ve Çankırı olmak üzere bütün illerde beklentilerin karşılığı olmadığı görüşü hakim. 12. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yolu ve tavrı günlük hayatımızı çok etkiliyor ve seçimde belirleyici unsurların başında görünüyor.

Mit Müsteşarı iken milletvekiliği için istifa eden ancak temayüllere aykırı olarak tekrar aynı göreve atanan Hakan FİDAN bile unutuldu!

Yarışların yerini dedikodular ve konuşmalar aldı.

 

Ankarada Mansur YAVAŞ’ın tavrı merakla beklenirken, Başkent Ankaranın paylaşılamayan adamı olan Mansur YAVAŞ ise sessizliğini sürdürmektedir.

 

12. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın “Başkanlık Sistemi” meselesi ise her ortamın ortak konusu.

 

Özelikle Ankara’da Ak Parti, CHP ve MHP arasındaki büyük çekişme ve rekabet yaşanmaktadır.

İktidar partisi seçimi kazanabilmek için var gücüyle çalışıyor. Önümdeki genel seçimlerin çok önemli olduğu herkesçe kabul edilmektedir. Hatta Başkanlık sisteminin yolunu açacağı yada kapatacağı bile konuşulmaktadır.

Kulisler dahil her yerde konuşulanları sizlere ulaştırmayı hizmet kabul etmiş durumdayız.

Bizler Başkent Ankara’mızda etkin yayın organlarından birisiyiz.  Dolayısı ile seçimlerin tam ortasında bulunmaktayız.

Şimdi gelelim konuşulanlara..

 

MHP ANKARA 1.BÖLGE MİLLETVEKİLİ ADAYLARINI DEĞERLENDİRDİK

MHP’nin Ankara milletvekili adaylarını yorumlamaya ve tahlil etmeye devam ediyoruz.

     Bildiğiniz gibi MHP Ankara 1. ve 2.Bölge millitvekili adaylarını tahlil ederken 3 ve 4.sıradaki adaylar iyi çalışlarsa ortaya inanılmaz bir durum çıkar diye düşünüyoruz..  İsterseniz öncelikle MHP'nin 1.Bölge milletvekili listesine bir göz atalım, ondan sonra isim isim tahlil yapacağız. 

·       MHP ANKARA 1. BÖLGE

o   YILDIRIM TUĞRUL TÜRKEŞ

o   ZÜHAL TOPÇU

o   MUSTAFA ERDEM

o   ERKAN HABERAL

o   NEVZAT AYPEK

o   BİRCAN AKYILDIZ

o   SULTAN GÜNDÜZ

o   AYŞE SİBEL ERSOY

o   İBRAHİM ÇİFTÇİ

o   AYTAÇ ÖZEL

o   ESİN GÜREL

o   ŞENER BEŞİROĞLU

o   ŞAHİN ÖNALAN

o   UMUTCAN GÜNER KAYA

o   ALİ KELEŞ

o   ÜLKÜ GÖK GÜVEN

o   PINAR GÜNSEVEN GÜLSOY

o   İBRAHİM KUŞ

   Listenin başında yer alan Yıldırım Tuğrul Tükeş ile ilgili her hangi bir şey yazmaya ve söylemeye gerek yok çünkü herkesin tanıdığı bir isim. 

    2. Sırada ise Zühal Topçu var ki çok önemli vasıflara haiz bir milletvekili. MHP Genel Başkan Yardımcısı olan sayın Topçu Ankara milletvekili olduğu günden itibaren partisini iyi temsil ettiğini söyleyebiliriz. Ancak Aslen Şanlıurfalı olduğu için buradaki seçmen tabanı yok. Hanımefendi yine seçilecek bir yerde. Biraz öne çıkmalı ve atak olmalı diye düşünüyoruz.

 

 3. Sırada Prof.Dr. Mustafa Erdem var. Ak Parti tabanından oy alabilecek en iyi isimlerin başında geliyor. Daha önce 2.Bölgeden seçilip milletvekilliği yapan Mustafa Erdem için bu seçimler çok önemli. Mutlaka seçilmesi lazım. Bunun birçok nedeni var. Birincisi seçilirse MHP'nin bölgede 2 olan milletvekili sayısını 3 yapmış olacak, 2'ncisi nerede olursam olayım ben başarıyı yakalarım demiş olacak, üçüncüsü de MHP ve Ankaralılar, imanlı, inançlı, kültürlü, ilim ve irfan sahibi bir milletvekilini ikinci kez TBMM'ne göndermiş olacak. 

    Biliyoruz ki Prof. Dr. Mustafa Erdem ikinci kez yolculuğa çıkarken bazı engellerle karşılaştı. Dost görünüp de önüne post koyanlar oldu, bazı çevreler diğer bazı hemşerilerine AK Parti'den aday olmaları için maddi ve manevi olarak bütün imkanlarını seferber ettiler ama yapamadılar. Kaldı ki biz zaten yapamayacaklarını biliyorduk. Aslen Kızılcahamamlı olan Mustafa Erdem Allah'a sığındı, MHP camiasına ve genel merkez yöneticilerine güvendi ve aday oldu. Sayın Erdem kültürünü, ilmini hayra kullandığı kadar aynı zamanda hitabet şekliyle de gönülleri şad edecek niteliğe haiz bir insandır. Ankara 1.Bölgede böyle bir adaya ihtiyaç vardı. İsabet kaydedilmiş. Bölgenin kırsal alanlarda yaşayan vatandaşlar için böyle bir adaya çok ihtiyaç vardı. Sanırım MHP kurmayları bunları göz önünde bulundurarak sayın Erdem'i aday göstermiş. Hayırlı olsun. 

      MHP Ankara 1.Bölge 4.sıraya ünlü bir babanın oğlu yakışıklı, genç ve dinamik bir ismi, Erkan Haberal'ı koydu. Her şeyden önce MHP iyi bir hava yakaladı. Türkiye genelinde gösterdiği adaylar kamuoyu tarafından benimsendi ve MHP yöneticileri (BBP ve SP ile ittifak kurmadığı harıç) takdir topladılar. Bu havayı seçimlere doğru zirveye doğru taşıyabilirler. MHP'nin MYK üyesi.

     5. Sırada Prof. Dr. Nevzat Aypek var. Nevzat bey iy bir ilim adamı. Başkent Ankara'nın sorunlarını iyi bilen ve tahlil eden bir insan.

·       MHP ANKARA 2. BÖLGE

o   ŞEFKAT ÇETİN

o   MUSTAFA MİT

o   HAMİT AYANOĞLU

o   YAŞAR YILDIRIM

o   MEHMET DAMAR

o   GÜL GÜLSER KILIÇARSLAN

o   MEHMET ALİ TANRIVERDİ

o   ALPARSLAN SUCU

o   TAYFUN ÜNAL

o   MELTEM HATİCE ULUÇ

o   HİKMET DURGUT

o   TÜMER ZEYTİN

o   FATİH GÖZÜM

o   BAYRAMALİ TEMİZER

MHP ANKARA 2.BÖLGE MİLLETVEKİLİ LİSTESİ İYİ AMA KEŞKE BİRDE ÇANKIRILI ADAY OLSAYDI!

 

MHP’nin Ankara 2.Bölgede en büyük problemi bilhassa Keçiörende en fazla nüfusa sahip olan ve tamamıda MHP’ye yakın olan Çankırılıların bir adayının olmaması. Yoksa neler olabilirdi neler! Özellikle genel Merkez-Ülkücü karması ve de yerel manadaki adayların sıralanmasındaki titizlik hiç tereddütsüz fevkaladelik taşıyor.

 

    Örneğin Listenin başına Genel Merkezce Şefkat Çetin yerleştirilmiş kimsenin bir diyeceği olamaz. Hemen arkasından 2.sırada Mustafa Mit geliyor. MYK Üyesi

Eski Genel Başkan Yardımcısı. Ayrıca Gençlik Kolları Genel Başkanlığı yapmış önemli bir isim.  

   

      Mustafa Mit’in heyecanlı ve idealist bir dava adamı olduğunu söylemek için sanırım şu cümlelerini sütunlarımıza almamız gerekiyor:  “ Ancak bugün sıralamada kimin olduğu veya olmadığı değil Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarı önemlidir. Milliyetçi Hareket Partisi iktidar olmadıktan sonra hiçbir makam ve mevkiinin  önemi yoktur. Bugün Türklük yargılanmakta İslam yargılanmakta Vatan ve Millet parçalanmaktadır. Öyleyse herkesin cephede yerini alması mecburiyet ve asli görevdir.”

Son günlerde “Türküm” demenin itibar kaybetmiş gibi göründüğü günümüzde Mustafa Mit’lerin söylemleri -iyi anlatılabilirse- büyük önem ihtiva edecektir. Özellikle de seçim meydanlarında. 

 

    MHP’nin Ankara 2.Bölge 3.Sırasında yer alan Hamit Ayanoğlu ise önemli bir isim.  MYK Üyesi ve Beypazarlı.

 

    4. sırada kurt bir politikacı var Yaşar Yıldırım.

      Politikayı iyi bilir bir, iyi konuşur iki, üçüncüsü ise bölgeyi çok iyi tanır. Tabii bir de Kızılcahamamlı olmasının avantajı var. 

        MHP’nin listesinin 5.sırasında Sayıştay E.Başkanı Mehmet Damar var.  Mehmet DamarYenimahalle’nin merkez köylerinden. İyi bir Ülkücü, iyi bir milliyetçi, iyi bir dava adamı ve her bakımdan saygı duyulabilecek bir isim.

 

      Listenin 6 ve 7.sırada yer alan önemli iki isim daha var. Gül Gülser Kılıçarslan ve 30 Mart 2014 MHP Keçiören Belediye Başkan adayı partinin MYK üyesi M.Ali Tanrıverdi. 

·       CHP ANKARA 2. BÖLGE

o   ŞENAL SARIHAN

o   MURAT EMİR

o   AHMET HALUK KOÇ

o   NİHAT YEŞİL

o   ALİRIZA ERBAY

CHP Ankara 2.Bölgede öyle bir aday listesinin halk tipi olmadığı Ve mezhepçilik vurgusu öne çıktığı konuşuluyor.  

         CHP’nin listesi hiç iç açıcı olmadığını kendi tabanıda dile getiriyor. Yine adaylar şehir merkezlerinde yaşayanlara göre tanzim edilmiş.

   Nitekim CHP'nin Ankara  2.Bölgede liste başı Av. Şenal Sarıhan oldu.

     Madımak Katliamı davası avukatlarından, eski Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı ve Robert Kennedy Vakfı İnsan Hakları ödülü sahibi.  Çağdaş Hukukçular Derneği’nin üç dönem genel başkanı.

   Ankara 2.Bölge ikinci sıradaki  MURAT EMİR var..  Allah'tan halk tarafından aranan özelliklere haiz. Keçiören'de politik bir geçmişi var. AK Parti ve MHP'nin Keçiören'den yerel denilebilecek adayı yok. Murat Emir bunu iyi kullanırsa 1 milletvekili çıkaracak kadar oyu yalnız bu ilçe seçmeninden bile rahatlıkla alabilir.

         3.Sıradaki Haluk Koç var.

4.sırasında Nihat Yeşil var... Havalı ve yakışıklı. Aynı zamanda karizmatik bir politikacı. “Ankara’ya geldiğim günden beri, sevinçlerimi, hüzünlerimi, mutluluk ve acılarımı hep bu kentte yaşadım” diyor.

5.sıra adaylarından Prof.Dr.Ali Rıza Erbay aslen Trabzonlu. Tıp Doktoru-Aynı zamanda Öğretim üyesi.

 

AK PARTİ’NİN ANKARA ADAYLARI İLE İLGİLİ NELER YAZDIK NELER ?

Bütün bu konuları ele alıp adayları isim isim değerlendireceğiz.

AK Parti ANKARA-1.Bölge Milletvekili Adayları

o   YALÇIN AKDOĞAN

o   AHMET GÜNDOĞDU

o   ALİ İHSAN ARSLAN

o   JÜLİDE SARIEROĞLU

o   MURAT ALPARSLAN

o   ERTAN AYDIN

o   TÜLAY SELAMOĞLU

o   FATİH ŞAHİN

o   MEHMET EMİN ZARARSIZ

o   HASAN ALBAYRAK

o   ERCAN KINACI

     Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın hakkıydı liste başı olmak. Ancak şimdiye kadar Ankara şehrine ne verdi?.. Ankara taşrasına hizmet götürülmesine vesile oldu da biz mi duymadık?.. Bundan sonra ne hayrı dokunacak?.. Teşkilatla ne kadar bağlantısı var?.. Partinin Ankara’da ivme kazanmasına mı katkı sağlar?..

Bu Bölgede 2.sıradan listeye giren Ahmet Gündoğdu’nun yerini fazla abartılı bulduk.

Kayıtsız şartsız itaatın karşılığını aldı!  Ak Partiteşkilatları ile hiçbir alakası yokken gelip listenin 2.sırasına oturdu.   (Cumhurbaşkanı adayı )  

Ali İhsan Arslan Diyarbakırlı babası eski milletvekili, sayın Cumhurbaşkanının hep yanındaki isim.      ( Cumhurbaşkanının adayı )

•  Jülide Sarıeroğlu  AK Parti’nin eski belediye meclisi üyelerinden. HAK İŞ ‘te baş danışmanlık yaptı  ve listeye de Hak İş’in kontenjanından Cumhurbaşkanı ve Başbakanın adayı olarak listeye girdi. 

• AK Parti Ankara E.İl Başkanı Murat Alparslan 5.sıradan aday gösterildi.

Ertan Aydın : Cumhurbaşkanının danışmanı ve adayı.

• Cumhurbaşkanı tarafından tavsiye edilip listeye alınan Tülay Selamoğlu.

 • Geçen dönem milletvekili olup da Ankaralıların adını bile bilmediği Fatih Şahin’i hangi babayiğit listeye koydu demeye gerek yok, Cumhubaşkanı’nın adayı.

Mehmet Emin Zararsız : ( Cumhurbaşkanının adayı )

Hasan Albayrak  (Karadeniz kökenli- Yenişafak Gazetesi sahipleri olan Albayrakların amca oğlu akrabası ve Cumhurbaşkanının adayı. 

Ercan Kınacı: Hem Ankaralıların hem de teşkilatın adayı

   AK Parti 2.Bölge Milletvekili Adayları

o   EMRULLAH İŞLER

o   AHMET İYİMAYA

o   LÜTFİYE SELVA ÇAM

o   VEDAT BİLGİN

o   AYDIN ÜNAL

o   AYHAN YILMAZ

o   MAHMUT SAMİ MALLI

o   NEVZAT CEYLAN

o   *   Emrullah İşler için çok şey söylendi ve bir hayli dedikodu üretildi

o   * Ahmet İyimaya beklenen bir adaydı, Gürcü asıllı ve Amasya kökenli.

Lütfiye Selva Çam: Kültür düzeyi yüksek, bürokrat, (Cumhurbaşkanının adayı.)

Vedat Bilgin: Sosyolog- Bilim adamı, Başbakanın danışmanı.

 Aydın Ünal: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yazmanı, (Cumhurbaşkanı aday gösterdi.) 

*  Ayhan Yılmaz : Teşkilatın adayı-Yöresel özelliği var.

Mahmut Sami Mallı : ATO ve MÜSİAD üyeliği yaptı. AK Parti Gençlik Kolları kontenjanından aday oldu.

Nevzat Ceylan: Başkent Meclisi Başkanı. DYP-DP kökenli. Süleyman Soylu'nun aday gösterdiği bir isim.

Ankaranın en çok nüfüsuna sahip illerin başında gelen Çankırı kökenli bir adayın olmaması Başkent kulislerinde  şaşkınlıkla karşılanmıştır. Ankara’dan Mustafa MİT, konuşulmaktadır.

·       CHP

o   AYŞE GÜLSÜN BİLGEHAN

o   NECATİ YILMAZ

o   TEKİN BİNGÖL

o   AYLİN NAZLIAKA

o   LEVENT GÖK

o   ALİ HAYDAR HAKVERDİ

o   BÜLENT KUŞOĞLU

o   HİKMET TEPE

o   GAMZE TAŞCIER

o   EMRE DOĞAN

·       HDP

o   SIRRI SÜREYYA ÖNDER

 

VE GELELİM ÇANKIRI’YA

AK PARTİ Çankırı da tam bir şok yaşanmaktadır. 1. sıra adayını çankırı ilinde tek bir kişi bile tanıdığını söyleyemiyor. Ak Partililer adeta tam bir isyan içerisindeler.

Halen milletvekili olan Hüseyin FİLİZ’in 2. sıra olması teselli gibi yorumlanmaktadır. Tepeden inme 1. sıra Adayı için bildiğimiz birisi değil denilmektedir.

AK Parti

M. EMİN AKBAŞOĞLU

 

Ak Parti Çankırı listesinde sürpriz ve tepeden inme şekilde 1. sırada aday gösterilen Muhammed Emin Akbaşoğlu ismi kamuoyunda büyük bir merak uyanmasına yol açtı.

Çankırı'da kimsenin tanımadığı, ismini dahi duymadığı  Akbaşoğlu'nun, kökleri Kurşunlu Taşkaracalar köyüne dayanıyormuş. 

  Emin AKBAŞOĞLU Kimdir?

Milli Görüş geleneğinden olan Akbaşoğlu 1968’de İstanbul Gaziosmanpaşa’da doğumlu. Gaziosmanpaşa Milli Görüş Vakfı İlçe Başkanlığı yaptığı öğrenildi. Gaziosmanpaşa Belediyesinde Özel Kalem Müdürü ve Adli Tıp Kurumu Başkanlığında; Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Reyhan Dergisinin Editörlüğünü yapmaktadır.

Akbaşoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

      HÜSEYİN FİLİZ

Halen Çankırı milletvekili olan Hüseyin FİLİZ 2. sırada olsa da yerini koruması çankırı seçimlerine renk getireceği konuşuluyor. Ayrıca seçilmesi durumunda ise Ak Parti dönemlerinde üst üste seçilen ilk milletvekili ünvanını’da almış olacak.

Mevcut milletvekili İdris ŞAHİN dahillisteye giremeyenlerin ve parti teşkilatlarının kırgın olduğu gözlenmektedir. Hele vekillik için istifa eden eski il başkanı Salim Çivitçioğlu’nun ise büyük bir şok yaşadığı ve hayal kırıklığı içerisinde olduğu söyleniyor.

Bu durumda MHP 2-0 yaparsa şaşırmayın diye konuşulduğu söylenmektedir.

MHP’de 11 aday adayının kıyasıya yarıştığı bir anda listeni başına Genel Merkezce  partinin MYK üyesi ve genel kurul öncesi genel sekreter yardımcısı Recep DUMANLI’nın gönderilmesi sesizliğe sebep oldu. DUMANLI Uzun yıllar Devlet Planlama Teşkilatına Planlama Uzmanı ünvanı ile MHP’den aday gösterildi. MHP Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ ile uzun yıllardır yakın mesai içerisinde çalışan Recep DUMANLI; “Ben Türkiyenin geleceğini planlayan DPT teşkilatlarında çok uzun yıllar çalıştım. Memleketimizin bütün meselelerini çok iyi bliyorum” dedi.

DUMANLI, “Parti Teşkilatlarımızla ve 2. sıra adayımızSayın Fehmi BÖLÜKBAŞI ile çok uyumlu ve iyi ikiliyiz. Geri kalmışlığa ve kaderine terk edilmiş Çankırı’mız için birlikte çalışıyoruz. Ekibimiz çok iyi. İnşallah Çankırıyı 2-0 yapacağız” diyor.

2. sıra adayı Fehmi BÖLÜKBAŞI’nın Çankırılılarca bilinen bir kişi olmasını avantaj olduğu konuşulmaktadır.

Bölükbaşı çalışmalara hızlı başladı.

Adaylığını açıklamasının ardından gözler üzerine çevrilen Bölükbaşı, 2 dönemdir Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası’nda başkan yardımcısı.

Bölükbaşı, “bu toprağın evladı olduğunu belirterek, bu şehirde doğup hayatını bu şehirde sürdüreceğini kaydetti.

Çankırı’nın sorunlarını yakından bildiğini dile getiren Bölükbaşı, Sanayicinin, üreticinin sıkıntılarını yakından biliyorum. Bu sorunları çözmek, Çankırı’yı geleceğe taşımak için yola çıktım” dedi.

Bölükbaşı, “üreticinin, çiftçinin ve tüccarın sıkıntılarını bugüne kadar yakından takip ettiğini aktararak, bu sorunları çözmek amacıyla aday olduğunu” dile getirdi.

Fehmi Bölükbaşı, “Türkiye’nin birçok hukuki kriz ile karşı karşıya olduğunu ifade etti “İnsanların adalete güvenmesi o ülke için çok önemli.” diye konuştu.

    CHP, Çankırıda çıkış yakalamak istiyor. MURAT BERAT ATALAY ve İLHAN TEKİN açıkladı ve çok hummalı ve sürpriz çalışmalar yaptıklarını ifade ediyorlar.

SP-BBP ittifakı; 1. MURAT ÇİFTCİ ve 2. SAİT YILMAZ’ı aday gösterdi.

 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları