ANKARA VE ANKARALILAR İLE İLGİLİ OLARAK MEHMET AKYOL'A GELEN MEKTUP

19-08-2017
Lütfen bu yazıyı yalnız sıradan vatandaşlar değil, aynı zamanda yetkililer de okusun. Özellikle de Ankaralıların mübarek oyları ile milletvekili seçilenler okusun.

.
 
        Evet, öncelikle bize gönderilen mektubu okuyalım ondan sonra yorumumuzu yapalım. İşte bir spor adamının bize gönderdiği heyecan dolu mektup.       
     “ Ankara deyince içimiz yanıyor. Ankara o kadar sahipsiz ve yalnız ki anlatılamaz. Bu konuda çok dertliyiz. Değerli Mehmet Akyol, şahsınızı  Ankara için bir şans olarak görüyoruz. İnanılmaz bir çapa veriyorsunuz. Bu konuda sayenizde ciddi  bir duyarlılık oluştu. İyi ki varsınız. Sizinle çok sık birlikte olmasak da çok şey paylaşıyoruz. Seninle her beraberliğimizde tarifi imkansız duygular yaşıyoruz. İhmalin ve geri kalmışlığın en gaddarına terk edilmiş yöremiz için verdiğiniz çabalar için neler söyleyeceğimizi inanın bilemiyoruz
        Gelelim esas konumuza. Bizim araştırmamızı istediğin konuda geniş bir araştırma ve çalışma yaptık. Umarız sizi memnun eden bir rapor olmuştur.    
       Yılan hikayesine dönüşen Ankara'nın iddiasına ve konumuna yakışır bir stat yapımı. Bu konuda seni bilgilendireceğiz. Bu işi başarırsak çok büyük bir iş yapmış olacağız. İçimizdeki bir his sizin güçlü kaleminiz, tecrübeniz, sayın milletvekillerimiz ve sayın Başbakanımızın etrafındaki etkin insanlara ulaşma noktasında imkanlarınız, her alanda olduğu gibi onlarla da iyi ilişkiler içinde olmanız bu işin gerçekleşeceğini söylüyor. Bu nefsi bir talep değil, doğru bir istek. Bu konuda samimiyetimizden ve bilgimizden şüphen olmadığından emin olarak konuyu detaylı bir şekilde size izah edeceğiz.
    İSTANBUL'U GEÇTİK, ANKARA'NIN    ŞANLIURFA KADAR DAMI KIYMETİ YOK?.
       Türkiye'nin dört bir tarafına modern statlar inşa ediliyor. Ne hikmetse İstanbul'dan sonra Türkiye'nin 2.büyük ili olan Ankara'ya stat yapma konusunda çabalar çok yavaş ilerliyor. Şanlı Urfa'ya 30 bin kişilik Gap Arena'yı diken zihniyet Türkiye Profesyonel Futbol Lig'lerinde 10 takımı olan Ankara'ya hak ettiği stadın inşasına bir türlü başlayamadı.  Profesyonel futbol kulüplerin yanında 150 Amatör Spor Kulübü ve 500'e yakın takımı bu işin içine kattığınız zaman, Şanlı Urfa'ya 30 bin kişilik stadı yapmışlarsa Ankara 'ya nasıl bir stat yapacaklar  çok merak ediyorum. Sadece Şanlı Urfa'ya değil bir çok ilimizde bu iktidar zamanında futbol mabetleri yapıldı. Örnek mi;  Kayseri Kadir Has Stadı  (32 .864 ) Mersin Stadı, Rize Yenişehir Stadı. Bunun yanında Afyon Karahisar, Malatya, Trabzon, Sivas, Eskişehir,Samsun, Antalya, Adana, Sakarya, Kocalı statların ihaleleri tamamlandı ve faaliyete geçti. İnşaatları başlama aşamasına geldi.
      ANKARA'YA HAK ETTİĞİ STATIN YAPIMI İÇİN VERİLEN SÖZLER
     Ankara'ya hak ettiği stadın yapımı için yıllar yılı öncesinden sayın E. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, sayın Cumhurbaşkanımız  Recep Tayip Erdoğan, Eski Spor Bakanlarımız Murat Başeskioğlu, Faruk Nafiz Özak, Suat Kılıç, E. Spor Genel Müdürleri Mehmet Atalay, Yunus Akgül, Mehmet Baykan 10 yıldır konuyu dile getiriyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek stat konusunda çok söz vermesine bu konuda kendisinin atacağı çok adım olmasına rağmen maalesef her nedense atmamıştır. Gökçek'in uzun yılları kapsayan döneminde,  ölümsüz şehir-ebedi Başkent Ankara'ya yalnız 2 milli maç verilmesi bile sayın Gökçek'i harekete geçirmemiştir. 28.10.1992 yılında 19 Mayıs Stadı'nda San Marino ile Dünya Kupası maçı  oynanmıştır. Bu resmi maçın yanında bir de 2003 yılında Moldova ile özel maç oynanmıştır o kadar. Yani 1992 yılından bu güne kadar Ankara'ya  milli maç verilmemiştir.  Sebebi, 19 Mayıs Stadı'nın yeterli olmaması. 1936 yılında hizmete giren stadın hali gerçekten işler acısı değil mi?... 
      NİHAYET SIRA ANKARA'YA GELDİ
     Nihayet Ankara'ya sıra gelmek üzere.  İş Ankara olunca inanmakta zorlanıyor insan. Bir şehir bu kadar sahipsiz olursa benim yerime siz de olsanız bırakın ihaleye çıkmasını, açılış maçına tanıklık etmeden inanamazsınız. Çünkü Ankara kimsenin umurunda değil.
     Mehmet Ağbi, önce Ankara'ya yapılacak stadın yeri tartışıldı. Mevcut 19 Mayıs Stadı'nın yıkılıp yerine modern bir stadın yapımı için söz verildi. Bunun için Cebeci İnönü Stadı TOKİ'ye verilecek buradan gelecek para ile maliyetin bir kısmı karşılanacak diye açıklama yapıldı. Spor Bakanlığı, Ankara'ya yakışır bir stadın projesini bilbordlarda Ankaralının beğenisine sunacağını ilan etti. Bunları gazeteciler de haber yaptı.
                 KARAR DEĞİŞTİ
         Sonra birden karar değişti. Yeni stadın yeri Eskişehir Yolu üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait Ümitköy köprüsü yakınında bir yer olarak değiştirildi. Ancak ihale yapılmadı. Biz yapılmasını da istemiyorduk çünkü, bu seçilen yer asla  Ankara için ideal bir yer değildi. Ankara'da sporun ne anlama geldiğini bilen herkes bu karardan dönülmesini arzu ederdi böylede oldu. Bu konuda birçok gazeteci yıllarca yazdılar, konuştular..Biz de aynı şekilde elimizden geldiği kadar yazılarımız, haberlerimiz ve ilişkilerimizle katkı sağlamaya çalıştık. 
   19 Mayıs Stadı 1936 yılında inşa edildi. Başkentli sporu, onun kültürünü  stadında içinde yer aldığı 19 Mayıs Spor Kompleksi'nde öğrendi. En ideal yer burasıdır. Atletizmden yüzmeye, bokstan cimnastiğe, tekvondodan eskrime, tenisten atıcılığa aklınıza hangi spor branşı gelirse 70 yıldır Ankaralı burada şahitlik yapmıştır. Selim Sırrı da en heyecanlı voleybol maçlarına, Atatürk Spor Salonu'nda nefes kesen basketbol karşılaşmalarına, Yaşar Doğu Güreş Salonu'nda kündenin, saltonun en muhteşemine Ankaralılar olarak burada şahitlik ettik.
                                                           ***
       Spor kültürü öyle kolay oluşmuyor. 1974 yılında yapılan Yenikent Asaş Stadı'nda kaç kişi maç izlemeye gidiyor?. Bu kararı verenler hiç araştırdılar mı ?   2001 yılında Karşıyaka Mezarlığı yakınlarına yapılan ASKİSpor Salonu'nda spor müsabakaları yapılıyor mu hiç sordular mı ?
     Kesin olarak yapımına karar verilen  19 Mayıs Spor Kompleksi içine stadın inşa edilmesinin spor kültürü yanında bir sürü avantajları var ki  saymakla bitmez. Spor organizasyonlarında ulaşım çok önemlidir. Metro var mı ? Var. Demiryolu var mı ? Burnun dibinde. Dolmuş, otobüs yanından geçer mi ? Geçer. Hava alanına yakın mı ? Yakın. Gençlik Parkı gibi muhteşem bir rekraasyon  alanı var mı ? Sadece bir kaç resmi bayram ve hemşehri günleri için hizmet veren Atatürk Kültür Merkezi'ni de spor alanına dahil edersen Ankara muhteşem bir spor kompleksine kavuşur.
    ANKARA'YI DAHA TALİHSİZ GÜNLER BEKLİYOR DESEK OLMAZ ÇÜNKÜ DAHASI OLMAZ BU İŞİN 
     İnanın Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Başkenti  Ankara'yı daha çok kötü günler bekliyor. Ankara'da yaşamanın, bir ağırlığı, bir sorumluğu, bir avantajı vardı eskiden. Şimdi öyle mi herkes Ankara ile dalga geçiyor. Bazı kesimler ve hatta kuruluşlar Başkentlilik bilincinden zerre kadar etkilenmiş değiller.  İnsanların doğdukları yerler için duyarlıklarını bir noktaya kadar saygı ile karşılarız. Ama bu yaşadıkları kentin (Başkentin) değerlerine sırt dönme noktasına gelmişse bu çok tehlikeli. 
    Sayın Akyol, bu durumun farkına varan ender insanlardan biri olarak yaptığınız tüm çalışmaları çok yakından takip ediyoruz. Bunun tarafınızdan bilinmesini diliyoruz. Dilerim sizin verdiğiniz mesajlar artık alınır . Selam ve saygılarımla…»
       Değerli Başkentliler, saygı değer Ankaralılar !..
      Bu konunun dışında Ankara ile ilgili olarak başka proje ve düşüncelerimiz de var. Ancak bu konu yalnız sportif anlamda değil, aynı zamanda manevi olarak da, (yani Ankara'ya değer verilip verilmemesi konusu bakımından ) büyük anlam ifade ediyor.
     Düşünebiliyor musunuz, 1992 yılından bu güne kadar Ankara'da milli maç oynanmamış. Adana'da oynanıyor, Rize'de oynanıyor, Mersin'de oynanıyor ama Ankara'da oynanmıyor. Bu demek oluyor ki Ankara önemsenmiyor, İstanbul'a kaçıncı stat yapıldı, en son olarak stadı olduğu halde Trabzon'a yeni stadın temeli atıldı ve yapıldı.  Daha birçok il ve hatta ilçeye stat yapılıyor ancak Başkentimize yeni bir stat yapılacak deniliyor ama hala nafile olduğunu, yapılsa bile münasip bir yerde yapılmayacağını düşünüyorduk ki 19 Mayıs Stadı'nın yıkılıp yerine ve civarına bir spor kompleksi yapılacak. 
    Görüldüğü gibi Ankara'ya üvey evlat muamelesi yapıldı şimdiye kadar, yapılmaya da devam edilecektir hadise bu. Bizim maksadımız da bu stat yapımını örnek göstererek Başkent'in sahipsizliğine vurgu yapmak, kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz.
                           SÖYLEYECEKLERİMİZ BU KADAR DEĞİL 
               Biliyor ve inanıyoruz ki bazı sayın milletvekillerimiz en az bizim kadar Ankara'yı seviyor ve her şeyin daha iyi olması için gayret gösteriyor. Bazıları da var ki bir nevi ayaklarına pranga vurulmuş gibi hissediyorlar kendilerini.  Lütfen geçmişteki ihmallikleri bir tarafa bırakalım ve bu konuda ne olur duyarlı olalım. 
    Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul Milletvekili olmanın sorumluluğunu yerine en iyi şekilde getirdi ve getirmeye devam ediyor. Ancak yıllar yılı, yani Başbakan olduğu günden itibaren Başkentli oldu. Sanırız bundan sonra Ankara için cilalı, yağlı -boyalı, göz boyayıcı  işler, yollar ve çiçek ve ağaç dikimlerinin dışında kalıcı yatırımların yapılması için talimat verir ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti Ankara hak ettiği  hizmetleri alır. 
Saygı değer Başkentliler-Ankaralılar;
Değerli milletvekillerimiz, Ankaralıların helal oyları ile seçilip milletvekili şerefine nail oldunuz,  ne olur sizler de Ankara'ya Ankaralıya sahip çıkın; çıkın ki geçmişe bir çizgi çekip bundan böyle hep birlikte geniş ufuklara kulaç açalım ve bu vesile ile helalleşelim. Helalleşelim ki sizler de aldığınız oyların helal olduğu düşüncesinin mutluluğunu yaşayın.
     Selam olsun, başarı dileklerimizle.   
                                                                                          M.A.
Etiketler : ANKARA - VE - ANKARALILAR - İLE - İLGİLİ - OLARAK - MEHMET - AKYOL'A - GELEN - MEKTUP -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları