ANKARA MİLLETVEKİLİ LİSTELERİ HARMAN YERİ GİBİ

11-06-2018
Ankara siyasi partilerin, daha doğrusu parti genel başkanlarının beynelmilel harman yeri gibidir. Bazı köylerde herkesin kullanabileceği harman yerleri olur. Kimseye ait değildir.

.
    Ancak yalnız muhtarın inisiyatifindedir.
 
 Gerçi köylerin mahalle yapılması ile birlikte bu alanlar da devletleştirildi ama her neyse. Ankara’da seçim öncesi listelerin hazırlanması esna-sında genel başkan-ların kontenjanına tahsis edilir. Parti genel başkanı istediği ada-mını  - en yakınını- Ankara listesinin en münasip yerine yazar. Kimse müdahale edemez, Ankaralılar hiç tepki göstermezler çünkü onlar da kanıksamışlardır. Zaten AK Parti’de millet aday-lara değil, genel başkana oy verirler. 24 Haziran seçimleri öncesi hazırlanan listeler de bu bu düşünce yapısı ile tanzim edilmiştir. edilmiştir.üzere olmuştur.   
     Ülkücülerin kapışacağı bir liste oluşturmuş siyasi partiler Ankara’da. Hele 1.Bölgede AK Parti Tuğrul Türkeş’i aday gösterirken,  MHP Mevlüt Karakaya’yı, İyi Parti  Koray Aydın’ı aday gösterdiler. .
     Ankara 1.nci bölgeden 13 milletvekili çıkacak. Bunun 3 veya dördünü AK Parti alır, CHP 4 alacak olursa, MHP 1 İYİ Parti ise 1 milletvekili çıkarır diye düşünüyorum. HDP geçen seçimlerde bir milletvekili çıkarmıştı ancak eski performansını kaybettiğini tahmin ediyorum.
    Bu bölgede aslında İYİ Parti 2 milletvekili de çıkarabilirdi belki. Koray Aydın'ın hemen arkasından gelen H.İbrahim Oral eski bir milletvekili iyi bir insan. Seçilebilirse faydalı da olur ama tahmin yürütmek kolay değil.
     Çankaya ilçesi ağırlıklı bu bölgede CHP milletvekili sıralamasını iyi yapmış görünüyor. Özellikle Levent Gök ve  Bülent Kuşoğlu sevilen parlamenterler. Liste başı Tekin Bingöl ise partinin bel kemiğini oluşturan isimlerden biri, ayrıca genel başkan yardımcısı. 
    ANKARA İKİNCİ BÖLGE 
     AK Parti bu bölgede BBP Genel Başkanı Mustafa Testici'yi aday göstermekle hata yaptı. AK Partililer Testici'yi kabullenebilmiş değiller. Ayrıca BBP'li arkadaşları da Testi'ye kem gözle bakıyorlar. söylentiler çok ağır ve bu milletvekilliği BBP'nin pek hayrına olmayacağa benziyor.. AK Parti'ye de bu bölgede kaybettireceği düşüncesinde olanlar var. Bölgenin milletvekili, bakanlık yapmış  Prof.Dr. Emrullah İşler'in 3.sıraya atılmış olması kafa karıştırıyor. 
    CHP'nin bu bölgeden liste başı ünlü bir isim Murat Emir.. Aslında anne ve babası Malatyalı ama kendisi Başkentli. İncirli lisesinde okudu, sağlık alanında önemli görevlerde bulundu. Özellikle Keçiören ve Altındağ bölgelerinde tanınan ve halkla bütünleşerek yaşayan bir siyasetçi. 
    CHP'nin ikinci sıra adayı da bölgede sevilen bir insan. Ayrıca parti meclisi üyesi. Eğitimci, Kırşehirli olması ayrı bir avantaj, çünkü bölgede yoğun bir Kırşehirli nüfusu var. 
   Bu bölgede benim en fazla dikkatimi çeken isim 4.sıradaki Kenan Nuhut. Çorumlu olması büyük avantaj. Bu bölgede Çorumluların sayısı bir hayli fazla. Çorumlular parti farkı gözetmeden Kenan Nuhut'u desteklediklerine şahit oldum. Ayrıca yıllarını Başkent Ankara'da geçirmiş, spor camiasının yakıynen tanıdığı ve kendisi de bu alanda çeşitli görevlerde  bulunmuş önemli bir isim. Dördüncü sırada olmasına rağmen rahat seçileceğini düşünüyorum. 
      İYİ PARTİ'nin Ankara genelinde iyi bir liste hazırladığı düşünülemez. Bu bölgede de eski bir MHP'li (Ülkücü ) olan  ŞENOL BAL liste başı oldu. İkinci sıradaki Ersönmez Yarbay ile Gökhan Beker listeyi sürüklüyorlar. Ersönmez Yarbay hem politikayı iyi bilir hem de Ankara'yı iyi tanır. AK Parti'nin kurucu il başkanı ve daha sonra milletvekili olduğu sürelerde kendini ispat etmiş eski bir Milli Görüşçü. Gökhan Beker ise ANAP camiasında siyaset yapmış, genç ve dinamik bir iş adamı. İYİ Parti'nin 3.sırasından seçilebilmek için gece-gündüz demeden çalışıyor. 
      MHP'nin bu bölgeden 1.sıra milletvekili adayı Sadir Yılmaz aslen Kırşehirli. İki dönem Yozgat'tan milletvekilliği yaptı. Ekonomist, inançlı bir insan. Bölgede Kırşehirlilerle irtibatı ne kadar bilinmiyor. 
    Bu bölgeden 2.sıradan aday olan NEVİN TAŞLIÇAY da Kırşehirli. Eczacı. Ülkücü ve de Genel Başkan Danışmanı.  
Bölgenin MHP'den 3.sıra adayı olan  ABDULLAH AĞAR Ankara'nın Çamlıdere ilçesinden. Terör uzmanı, çalışkan, azim ve iradesi ile öne çıkan bir isim. Sıkı bir şekilde çalışıyor. Ancak bu bölgeden MHP'nin 3 milletvekili çıkarması kolay değil. 
ANKARA ÜÇÜNCÜ BÖLGEDE KIRAN KIRANA BİR KAPIŞMA OLACAK
     Üçüncü bölgeye gelince, enteresan verilerle karşılaştım. O nedenle kıran kırana bir kapışma olacak diyorum.
 AK Parti'nin liste başı Amasyalı…Yani sayın M.Naci Bostancı. Biliyorsunuz AK Parti'nin Grup Başkan vekiliydi. İyi adamdır. İlim ve irfan adamıdır ve de ülkücü camianın içinde yetişmiştir. Bir ara ( 5-6 yıl önce Amasya'ya kadar uzanıp soyunu sopunu araştırmış ve uzun uzadıya yazmıştım. Ancak ben onun benim Ankara'mda olmasını istemiyorum. Çünkü seçildiği günden itibaren arayın bulabilirseniz, yanına gidebilir, aşkolsun meramınızı anlatabilirseniz. Göreceğiz. Ancak bu kadar makbul ve muteber bir insanın kendi memleketinden aday olmasını isterdim doğrusu. 
     AK Parti'nin 2.sırada yer alan adayı da bir başka özel maşallah. Erdoğan ailesi yalnız İstanbul'da olacak değil ya… Ankara'da da var. Hem de Rizeli. Hani şu Eskişehir yolundan Konya yoluna dönerken o köşe başında iki kambur bina var ya.. O binaların adı gavurca ya hani.. Duyduğuma göre o binaların sahipleri Rize'liymiş. Birinin adı Ahmet, diğerinin adı Hasan veya Mustafa. Sayın Cumhurbaşkanımızın köylüleri canım !.. Ankara 3.Bölgeden aday gösterilen sayın Asuman Erdoğan acaba bu Erdoğanların kızı veya yakını olmasın?.. Ve hatta sayın Cumhurbaşkanımız sırf köylüsü-akrabası olduğu için aday göstermiş olmasın?.. Ancak böyle değilse şayet bir başka yönü var ki kıvanç verici. Mesela AK Parti MKYK üyeliğine kadar uzanmış bir hanımefendi. Keçiören'de doğmuş tahsilini tamamlama döneminde bile siyasetle uğraştığı kadar aynı zamanda özel sektörde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.
-----
         CHP'den AHMET HALUK KOÇ Ordulu. Geçen dönem milletvekili oldu Ankara'dan Ankaralılar hiç hayrını görmedi… Yüzünü gören, sesini duyan oldu mu (?) hayır. Ayıp denen bir şey varKarakterli ve iyi bir insan ama seçilmişliğin gereğini yapmıyor.  Bu bölgede CHP'den MURAT  EMİR, AHMET  ERSEN ÖZSOY,  ALİ BAŞKARAAĞAÇ var. CHP'yi bu bölgede kurtaracak olan Ali Başkaraağaç .. Ayaş eski belediye başkanı olan Ali Başkaraağaç dördüncü sırada ama sayesinde CHP bu bölgeden 4 milletvekili çıkarır diye düşünüyorum. 
------
    Bu bölgede İYİ Parti'nin liste başı meşhur bir isim… Merkez Bankasının eski başkanı DURMUŞ YILMAZ… Sayın Yılmaz Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde yıllarca ikamet etmiş, Merkez Bankası Başkanlığı yaptığı günlerde aile efradını burada barındırmış ve çocuklarını bu ilçede yetiştirmiş bir insan. Doğrusunu söylemek gerekirse İYİ Parti'nin yalnız Ankara'da değil, Türkiye genelinde en süper milletvekili adayı. Ankaralılar ona çok güveniyor ve 3. bölgeden aday olmasına rağmen tüm bölgeleri etkiliyor.
----------   
       Gelelim MHP'ye ve pek tabii ki Yaşar Yıldırım'a… Yaşar Yıldırım'ın çok önemli özelliği var. Tam da bu bölge için aday olabilecek bir isimdi çünkü;
1- Bu bölgenin çocuğu (Kızılcahamamlı ve bu ilçede Belediye Başkanlığı yaptı )   
      2- Yenimahalle'den belediye başkanı adayı oldu ve tahminlerin üzerinde oy aldı. 
3 - Ülkücü camianın önemli isimlerinden-tam bir dava adamı. MHP Genel Başkan Yardımcısı. 
4 - İşin en önemli noktası ne biliyor musunuz; her ne kadar 3.Bölgeden aday olsa da 2.Bölgeyi de fevkalade etki alanına alabilecek bir siyasetçi. 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları