ANKARA'DA EZAN OKUMASINI BİLMEYEN MEZZİNLER
.
      Ankara merkezde ezanlar Kocatepe camsinden okunur.  Orada görevli 4 müezzin vardır. İkisi ( Hasan Turallıoğlu ve İbrahim Çakıllı ) Hendek ilçesinin merkez camisinden transfer edilmişler. Müezzinlerden birisi ( Mustafa Biliz ) Erzurumlu. Diğer bir müezzin ( Furkan Taşçı ) ise Kur’an-ı kerimi de, ezanı da çok iyi okuyan bir kardeşimiz. Zaten TRT tarafından gerçekleştirilen Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasında birinci oldu.
     Hendek’ten gelen müezzinler hemşerileri Çankaya Müftüsü Hamdi Gevher ‘in torpili ile Ankara’da görev yapmaya başlamışlar. Ancak ünlü mevlithan-hafız ve zamanların en önemli müezzinlerinden İsmail Coşar bu iki müezzini Hendek ilçesine bizzat giderek  getirdiğini, ancak umduğu gibi çıkmadıklarını, hayal kırıklığı yaşadığını söylüyor. “ Neden eğitmiyorsunuz “ dediğimde ise “ Ben onlara kırgınım, birkaç kez uyarmak istedim  beni dinlemiyorlar, kendi kafalarına göre ezan okuyorlar, doğrusu çok pişmanım” serzenişinde bulundu. 
      Kocatepe Caiinde görevli Ankara’nın ezanlarını okuyan müezzinlerin dördünün de sesleri çok güzel; ancak güzel sesli olmak yeterli değil. Her vaktin bir makamı vardır ve ezan bu minval üzere okunur. Müezzinlerden ikisi her şeyi ile mükemmel, Hendek’ten gelen müezzinler kendi kafalarına göre bir sistem kurmuşlar ve kendi bildikleri gibi avaz avaz bağırıyorlar. ( İnşaallah istihbaratım ve tespitimde bir yanlışlık yapmamışımdır. Bu manada bir kusurum olduysa peşinen özür dilerim.) 
    Konu ile ilgili olarak Ankara’da Diyanet camiasında yaptığımız araştırmada bir yetkili, “ biz bu olumsuzlukların farkında değil miyiz zannediyorsunuz, ancak bazı nedenler var ki bu arkadaşlara laf anlatabilmek mümkün değil. Kendi bildiklerini yapıyorlar, şimdilik kimsenin bir şey dediği yok, ancak bu demek değildir ki böyle gidecek ”  diye yakındı.
   Düşünebiliyor musunuz TC’nin Başkenti Ankara’nın ezanı kimlerin eline bırakılmış (!) Bu müezzin kardeşlerimize kimse laf anlatamıyorsa Muhterem Diyanet İşleri Başkanı, Başkan Yardımcıları hiç mi ezan dinlemiyorlar, neden müdahale etmiyorlar ?. Bu kardeşlerimiz radyolardan, televizyonlardan hangi vaktin, hangi makam ile okunacağına kulak vermiyorlar anlamış değilim. Başkent’te ezan okuyacak hocaların biraz daha makam itibarı ile teçhiz edilmeleri gerekmez mi? Öğretmek-öğrenmelerini sağlamak bu kadar zor mu?.. Ben Allah’a havale ediyor ve en kısa zamanda bu konunun sağlıklı bir hale getirileceği kanaatını taşıyorum.
Lütfen bunu bir uyarı olarak kabul etsinler müezzin kardeşlerim, yanlışım olduysa -tekrar ediyorum- haklarını helal etsinler. 
                          
                                       
                Tel: 0530 464 63 77 - 0532 169 63 77 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
 • kemal tarafından 2017-07-30 21:17:25 tarihinde yazıldı.
  Memleketin tek meselesi ezan mı be kardeşim?

 • can tarafından 2017-07-17 13:04:45 tarihinde yazıldı.
  hakikaten çok önemli bir konu.

 • Keriman Gözalan tarafından 2017-07-06 11:47:31 tarihinde yazıldı.
  SN. Akyol Ankaranin çok önemli bir sorununa değinmiş inizi teşekkürler Ben Maltepe Caminin yanıbaşında ikamet ediyorum aynı sorunları biz o civarda olan herkes yaşıyor o kadar yüksek bir ses söz konusu ki yaşamadan anlatmak mümkün değil .İnsanın hastası var bebeği var vb.. ... Saygılarımla

 • can tarafından 2017-07-05 12:35:13 tarihinde yazıldı.
  Git sen oku o zaman.

Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları