GENEL HABERLER

ANKARA BELEDİYE BAŞKANI ADAYI KİM OLACAK ?

05-10-2018
Yerel seçimler yavaş yavaş yaklaşmaya başladı. Partiler önümüzdeki bir veya iki ay zarfında adaylarını belirleyecekler. Hatta bazı partilerin adayını açıklayacağından bile söz ediliyor.

.

    AK Parti’de muhtemel adaylar üzerinde çalışmalar-araştırmalar yapılıyor. “ Kim aday yapılırsa Ankaralı oy vermekten imtina etmez, kim rahat kazanır ? ” hesabı oldukça derinleştirildi. Ben de bu manada -Ankara politikasında tecrübeli bir isim olarak-bir hayli araştırma yaptım ve araştırmalarım devam ediyor.

·         Şu an itibarı ile AK Parti’nin aday göstereceği iki önemli ismin üzerinde duruluyor. Peki Başkentliler bu önemsenen isimlere oy verirler mi?.. Veya Başkentlilerin oy vermekte tereddüt etmeyecekleri isim kim olmalı?.

·         Bu arada öne çıkan isimler arasında yer alan hali hazırdaki belediye başkanı Mustafa Tuna aday olacakmışçasına çalışmalarını sürdürüyor. Ankaralıların yararlı gördükleri ve hoşlarına giden çalışmaları hizmete sunuyor. Mesela bunlardan biri belediye ekmeğine zam yapılmaması. Melih Gökçek’in istifa ettirilmesi iyi oldu ama şimdiye kadar bu şehre verdiği zararların hesabı sorulmalıdır. Bu konuda Mustafa Tuna ciddi manada icraatlar yapıp Gökçek’in izlerini bir hayli sildi. Hatta bazı yolsuzluklarını bile açığa çıkarıcı söylemlerde bulundu. Peki Reis Mustafa Tuna’nın aday olmasını ister mi?.

·         Başkent Ankaralılar AK Parti Genel Merkezinin şimdilik düşündüğü isimlere oy vermez. Peki AK Parti kimi aday gösterirse kazanır veya adayda hangi vasıflar olmalı, daha doğrusu Ankaralı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayında nasıl bir özellik arar?. Bütün bunların cevabını verecek ve gösterilmesi düşünülen adayların isimlerini açıklayacağım.

·         CHP ile İYİ Parti bu manada bir hayli yol kat etti. Başkan CHP’den Başkan Vekilinin İYİ Parti’den olması kararlaştırıldı. Gösterilecek aday ise şimdiden belirlendi.          

BAŞKENTLİ, ANKARALI ADAY GÖSTERMEYEN PARTİYE OY VERİR Mİ ?

   Bu konu oldukça hassas. Partiler de zaten konunun hassasiyetini anladılar ve mümkün olduğu kadar yerli bir adaya, yani Başkentli bir isme oy vermeyi tasarlıyorlar. Bu konuda ciddi manada çalışmalar yapılmaya başlandı. Hatta sivil toplum kuruluşları harekete geçtiler bile.    

•Konu ile ilgili olarak bir sivil toplum kuruluşu lideri şunları söyledi: “ Bizim düşündüğümüz asla bölgecilik değil. Elbette Ankara’nın köylerini de hesaba katarsak hala Ankaralıların nüfusu daha fazla. Ayrıca lobi faaliyetleri de iyiye gidiyor. Biz Ankara’dan söz ederken Başkentte yaşayanları bir bütün olarak görüyor ve artık Ankaralı diyoruz. Başkent Ankara’da elbette Anadolu’nun her bölgesinden çok sayıda insanlar var. Genel nüfus kesafetine bakacak olursak Başkent Ankara’da Ankaralılardan sonra İç Anadolu insanı gelir. Yani Çorum, Sivas, Çankırı, Yozgat, Kırşehir (vs) illeri gibi.. Ancak bu illerden olup da dışarıdan gelen, yani Ankara’da hayatını idame ettirmeyen bir ismin aday gösterilmesini de istemeyiz.”

·         Hangi parti kimi aday gösterecek, hangi parti daha şanslı, Ankaralı nasıl bir aday istiyor?

Bu konuları en derin noktalarına kadar işleyecek, isimler üzerinde tahlil yaparak siz değerli okurlarımızın görüş ve düşüncelerini, önerilerini -yorumlarınızı- değerlendireceğiz. Bu yazı aynı zamanda Haslet dergisinde geniş bir şekilde yer alırken;  ankarameclisihaberleri.com  haber sitesinde  Facebook Başkentliler Haber Gurubu ve Mehmet Akyol’a ait 3 Facebook adreslerinde, Mehmet Akyol’un twitter adresinde.

Etiketler : ANKARA - BELEDİYE - BAŞKANI - ADAYI - KİM - OLACAK - ? - -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları