ANKARA 'ASPAVA'LARIN HÜKÜMRANLIĞI HALİNE GELDİ

04-01-2018
Ankara şehri Aspava adındaki kebapçılarla doldu taştı. Nereye baksanız bir Aspava tabelası var.

.
    Ankara şehri Aspava adındaki kebapçılarla doldu taştı. Nereye baksanız bir Aspava tabelası var. Aspava'nın açılımı “ALLAH SAĞLIK, PARA, AFİYET VERSİN, AMİN!” Ancak henüz bu açılımı kim ortaya koydu ve ilk Aspava nerede faaliyet gösterdi belirlemeye çalışıyoruz.
 
      Aspava, özellikle Ankara'da çok yaygın olan bir kebapçı grubu.  Aspavalarda müthiş ikram kültürü var. Ayrıca yemek sonunda irmik helvası ve çay ikramı yapılır.
 
    Aspava'nın en temel besini  gerçek Ankara döneridir. Yani kıymasız ve katkısız parça etten yapılmaktadır.  Bu arada, Aspavalar sadece dönerle kalmaz, tüm kebap çeşitleri ve pide çeşitleri bulunur. Bir bilgiye göre, Ankara'daki Aspavaların büyük bölümünün sahipleri Kırıkkale’nin Sarıkaya köyünden gelmiştir. Ancak bu ünvanın bilahare nasıl ve ne şekilde çoğaldığını araştırma yaptık. Ankara’da bu kadar Aspava işletmecisinin olduğu düşündürücü Mesela Kırıkkale’nin Sarıkaya köyünden Ankara’da Aspava ünvanı ile kebapçılık yapan bir hayli müessese var. Sayılarının  70-75 civarında olduğu söyleniyor. Bunların 50-55 adedi Aspava adı ile faaliyet gösteriyor. Ankara’da ilk Aspava’yı Ulus şehir çarşısında faaliyete geçiren ünlü milli pehlivanımız merhum ( Çorumlu ) Mahmut Atalay’dır.
 
Doğrusunu söylemek gerekirse ' tadını kaçırdılar ' diyeceğiz ama mevcut Aspavalar müşteri bulmakta güçlük çekmiyorlar çünkü çoğunlukla müşteri yoğunluğu var. Bunun nedeninin en başında bol garnitürün ikram olarak verildiğidir. Bazı Aspavalar 7-8 çeşit ikram sunuyor ki bu usul Aspavalar dışındaki diğer firmalara da sıçrayıp adet haline geldi.
 
    Peki olumsuz tablo çizenler yok mu Aspavalar arasında?... Var tabii. Kısa sürede kepenklerini kapatıp gidenleri görüyoruz veya devredenleri.. Tabii bunda biraz da piyasanın ekonomik manada daralmaya girmesinin etkisi var. Temennimiz ve arzumuz tüm Aspavalar ve tüm esnafımızın-sanatkarımızın işlerinin rast gitmesi. Hepsine bol kazanç temenni ederiz.
 
 Bulaşıkçılıktan kalfalığa, daha sonra komilik ve garsonluğa, bilahare de  patronluğa ulaşan Yıldız Aspava adı ile bir merkez, iki şubesi ile faaliyet gösteren Kırıkkale’nin Sarıkaya köyünden Haydar Şimşek ‘in anlatımı ile  Ankara’daki işletmelerin tanımı şöyle:  “ Ankara yiyecek kültürünün en önemli unsurlarından olan Aspava kendine has dili, bonkörce sunulan ikramları ve özenli hizmeti ile Ankara’nın yaşam tarzındaki ayrıcalıklı yerini koruyor.
 
   Aspava Lezzet Ustaları günden güne çoğaldı. Şöhretleri de bu oranda arttı ve bu lezzet mirası taçlandı. Ankara’yı ziyaret edenlerin öncelikli tercihi haline gelen lezzet ustaları yani Aspavalar , misafirlerine sunduğu patates, tarator ezme, salata, cacık, çiğ köfte semaverde çay, dondurmalı irmik helva gibi birbirinden lezzetli ikramlarıyla mest eder.  
 
“ Ahilik kültürünü Ankara’da yaşatıyoruz”
 
    Türklerin Anadolu’yu vatanlaştırmasında, millet hayatına geçmelerinde, üretici insan olmalarında, meslek edinmelerinde büyük etkisi olan lezzet yolculuğunun Ankara’daki performansı ile zirve yapmıştır. Başarının  en önemli sırrı ise Ahilik geleneğinin en önemli değerlerinden olan ‘ Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışan insanlar’ halinde yetişmeyi odak noktamıza koymamızdır. 
 
   Aspava’nın açılımı; “Allah Sağlık, Para, Afiyet Versin, Amin!”dir. Ankara ile özdeşleşen onlarca lezzetin bulunduğu restoranlar Ankaralıların hem lezzet hem de yaşam kültürlerine uygun olduğu için yaygınlaştı ve günden güne çok sevildi, beğenildi. Aspavaların kendilerine göre özellik ve güzellikleri vardır. Aspavalarda ustalar adeta müşterinin ağız tadını biliyormuşçasına üretimde bulunurken garsonlar müdavimlerinin en son ne zaman geldiğini her zaman hatırlarlar.  Aspava geleneğinde müşteriler misafir olarak kabul edilip, gelen misafirler selamlanarak karşılanır, bu imkansızlık dahilinde yapılamamış olsa bile çıkarken mutlaka elleri sıkılarak uğrlanır.
 
     Aspavaların çoğunlukla tüm yiyecekleri meşhurdur ancak bunların içinde en çok bazı müesselerde ön plana çıkan döner, Ahi pidesi döner, kapama olarak tabir edilen pide ve vali kebabıdır. Vali kebabı tüm kebapların oluşturduğu zengin bir kebap çeşididir ve Aspava’nın tüm lezzetlerini bir arada deneyimlemek isteyenlerin öncelikli tercihidir. Ahi pidesi ise döner kapama olarak bilinir. Döner, kaşar, domates, biber ve kaşardan oluşan kapalı bir pidedir. Çoğunlukla  misafirlerin sipariş ettiği lezzetlerin öncesinde gelen ikramlar ise sınırsızdır. Misafirlerin siparişleri servis edilmeden önce gelen tarator ezme, salata, patates kızartması, cacık  ve çiğ köfte ana yemekle birlikte lezzete lezzet katar.    
 
      Salata ise Aspavaların en önemli lezzetlerindendir. Başlı başına bir öğün olarak tüketilebilecek güzellikteki ikramlarımız, misafirlerin önce gözünü, sonra midesini doyurur. Özel olarak sosuyla servis edilen patates kızartması ise  ayrı bir mutluluk verir. Yemek sonrasında sunulan dondurmalı irmiğe eşlik eden semaverde çay ise günün tüm yorgunluğundan kurtulmasını sağlar. Aspavalar, eve servis hizmeti ile de gerçek bir Ankara efsanesi olmaya devam etmektedir.”
 
Bizim notumuz:  Ancak hemen belirtelim, birçok Aspava’da patates kızartması bizzat kendi mutfaklarında kızartılmayıp dışarıdan kızartılmış hazır patates olarak alınır ve servisi yapılır, bu da bazı müşteriler tarafından pek makbul sayılmaz; yani şık ve zarif olan patatesin hemen sevris yapılırken kızartılması makbul ve muteberdir. Ancak çok zahmetli bir iştir ki bu işlemi az sayıda müessese icra ediyor.
 
·         Not: Aspavalarla ilgili araştırmalarımız devam ediyor, veriler geldikçe biz de bu sütunlardan yayınlayacağız.
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları