GENEL HABERLER

Ankara Anmasında Pankart Gerginliği

11-01-2016
İzmir'de, 3 ay önce Ankara Garı yakınlarında düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenleri anmak için toplananların, Alsancak Garı binasına üzerinde saldırıda ölenlerin adlarının yazılı olduğu pankartı asması kısa süreli gerginliğe neden oldu.

.
     İzmir'de, 3 ay önce Ankara Garı yakınlarında düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenleri anmak için toplananların, Alsancak Garı binasına üzerinde saldırıda ölenlerin adlarının yazılı olduğu pankartı asması kısa süreli gerginliğe neden oldu. Pankartın indirilmesinin ardından basın açıklaması yapıldı.
 
Geçen 10 Ekim'de barış mitingi için Ankara Garı yakınlarında toplananlara yönelik düzenlenen bombalı intihar saldırısında ölenler için bugün saat 10.00'da, İzmir'deki Alsancak Garı önünde anma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, bazı siyasi partilerin temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 150 kişi katıldı.
 
PANKART GERGİNLİĞİ
 
Gruptakilerden bazıları, Alsancak Garı binasına, üzerinde Ankara'daki saldırıda ölenlerin adlarının yazılı olduğu pankartı astı. Bunun üzerine çevrede önlem alan polis, pankartın indirilmesini istedi, aksi halde müdahale edileceğini anons etti. Gruptakilerle polis arasında yaşanan kısa süreli gerginlik, pankartın indirilmesiyle son buldu.
 
Grup adına basın açıklamasını Makine Mühendisleri Odası İzmir Şube Sekreteri Melih Yalçın okudu. Yalçın şöyle dedi: 
 
"Diyarbakır, Suruç ve Ankara katliamları bugün Kürt illerinde devam ediyor. Ülke tarihinin en büyük saldırısının üzerinden tam üç ay geçti. Bu sürede ne failler bulundu, ne işbirlikçileri. Sorumlular hakkında yaptığımız suç duyuları sonucunda bir soruşturma dahi açılmadı. Bu süre içinde ne acımız, ne de öfkemiz dindi. Kendi iktidarı için yüzlerce insanı katletmekten çekinmeyen AKP iktidarı yalanlarının, soygunlarının, talanlarının, katliamlarının ve zulmünün duyulmaması için bugün basın emekçilerini işten attırıyor, gözaltına alıyor, tutuklatıyor, işkence ediyor. İzmir Emek Barış ve Demokrasi Güçleri olarak buradan bir kez daha katliamın fail ve işbirlikçilerinden hesap soracağımızın sözünü veriyoruz."
 
Açıklamanın ardından bir süre 'Katil devlet hesap verecek', 'Ankara'yı unutma unutturma' ve 'Faşizme karşı omuz omuza' sloganları atan grup, kısa süreli oturma eyleminin ardından dağıldı. - İzmir 
 
Etiketler : Ankara - Anmasında - Pankart - Gerginliği -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları