GENEL HABERLER

ANADOLU KADINLARI YENİMAHALLE'DE

09-03-2014
Yenimahalle Belediyesi tarafından Dünya Emekçi Kadınlar Günü, gün boyu süren etkinliklerle kutlandı.

.

Etkinlikler kapsamında Güngör Dilmen’in  yazdığı ve Hakan Alkan’ın yönettiği 2010 yılında prömiyer yapan “Anadolu Kadınları” adlı tiyatro oyunu, Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda seyirciyle buluştu. 

İlkçağdan günümüze kadınlarımız

Kimi zaman uğruna savaş yapılmış, kimi zaman erk'in yanında, kimi zaman da erk olmuş kadınların hikayelerini  anlatan oyunda Düşevi oyuncularından Ferda Kaynar, Derya Cesur, Mübeccel Yalçın, Aysun Dolu, Manolya Kul performanslarıyla Yenimahalleli kadınları büyüledi. Müziklerini Caz Sanatçısı  Olcay Saral’ın yaptığı oyun İlkçağdan başlayarak, günümüze kadar Anadolu Coğrafyası üzerinde yaşamış, yüzyıllar boyunca Anadolu coğrafyasının sosyo-ekonomik- kültürel  yönelişine yol açan kadınların hikayeleri konu alıyor. Ana Tanrıça Kibele ile açılan oyun ticarete yön veren Lamassi ile devam ederken, Amazon Kadınları, ilk kadın tarihçi Anna Komnnena, Bizanslı iken bir Türk Gelini olan Nilüfer Hatun, entrikanın ve saray oyunlarının en büyük ismi Hürrem Sultan, İsmet İnönü’nün eşi Mevhibe Hanım  ve finalde de Türkan Saylan gibi birçok ünlü kadını anlatıyor.

Başkan Yaşar şal dağıttı
Anadolu kültürünün temel taşı olan kadınların, üretimde, yönetimde, sosyal yaşam alanlarında daha aktif rol alması gerektiğini düşüncesiyle Yenimahalleli kadınlara her zaman kapılarını açan ve destek olan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar; gün boyu ilçenin farklı noktalarında kadınlarla bir araya geldi. Özel günlerde de vatandaşları yalnız bırakmayan Yenimahalle Belediyesi, Kadınlar Günü’ne özel olarak Karşıya İş Merkezi, Meydan AVM, Acity AVM, Beştepe’de ve Batıkent’de de gün boyu 5 bin adet şal dağıttı.

Etiketler : ANADOLU - KADINLARI - YENİMAHALLE'DE -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları