ALTINKÖY ( HADİ GEL KÖYÜMÜZE DÖNELİM )
.
 Altındağ Belediyesi, 100 yıl öncesinin köy hayatını “Altınköy” projesiyle Ankaralıların ayağına getirdi. 1930’lar- da, 40’larda, 50’lilerde Anadolu’nun bir köyünde ne varsa, bu köyde de hepsi var. Hatta daha fazlası... Altındağ Belediye Başkanı bu eseri ortaya koymakla ne yapmak istedi bilmem ama ben bu şahane tabiat tablosunu gördükçe ‘ imreniyorum ‘ veya ‘ beğeniyorum ‘ demenin ötesinde tek kelime ile mest oluyorum. Hayallerimi süsleyen, rüyalarımı renklendiren bu harika yapıt, yani Altınköy benim geleceğe ümitle bakmama vesile oldu.    
   
 
Atatürk Orman Çiftliğinin lime lime parçalanıp yatağa düşürülmüş hasta haline getirilmesinden sonra Altındağ Belediyesi’nin imar ve ihya ettiği Altınköy Başkent Ankara’nın- Ankaralıların kor ateşte yanmakta olan yüreklerine su serpti. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ‘nin bir doğa delikanlısı olduğunu, çocuk ve gençlik yıllarında  tahsil hayatından boş kalan zamanını köyde geçirip, tabiatla haşır-neşir olduğunu biliyorum. O Köyün ve köylünün ne demek olduğunu iyi bilir. Şu an itibarı ile anne ve babası yaz boyu aylarca köylerinde kalmaktadırlar. Sayın Tiryaki de fırsat buldukça köyüne giderek hasret gidermektedir. 
   Bir başka husus vardır ki fevkalâde öneme haizdir. 
   Şehir hayatının günden güne çekilmezliği, köylerde yaşayan vatandaşların şehirde yaşama hevesinin günden güne arttığı veya arttırıldığı, kahrolası şu ‘ köyden şehre göç ‘ unsurunun verdiği zayiatı, Büyükşehir Belediye Kanununun  hayata geçmesi ile birlikte köy demenin hürriyet anlamına geldiğini,  üretim ve verimliliğin azaldığını, köylerde bitme noktasına geldiğini, köy arazilerinin ekilip biçilmeme sonucu mera konumuna geldiğini, hayvancılığın can çekiştiğini, vatandaşların emek vermeden, kahırsız ve gayretsiz bir yaşam biçimini tercih ettiğini farkına varmış olacak ki, “ Haydi Köyümüze Dönelim “ sloganı ile Altınköy’ü imar etmiş. 
    Aslında bu sütunlarda Altınköy’ü anlatacak değilim. Altındağ Belediye Başkını Veysel Tiryaki ‘ nin sevgiden aşka, aşktan sevdaya, sevdadan kara sevdaya döndüğü Altınköy’ün tanıtımını yapmak için ne gibi güzellikler ve güzellikler yapılması gerekiyorsa yapıyor. Biliyorum ki Altınköy O’nun altın eserlerinden biri. ( Allah gecinden versin ) Hakk’ın rahmetine kavuştuktan sonra anılıp yad edileceği, arkasından dualar yapılacağı muazzam bir tabiat şaheseri Altınköy.  
    Adettendir her sene başında önemli kuruluşlar gerekli kişi ve kuruluşlara hediyeler verilir. Altındağ Belediye Başkanlığı da böyle yapmış.  Yapmış yapmaya da kimsenin aklına gelmeyeceği bir şaheser yaratılmış. Diyeceksiniz ki hediyenin şaheseri mi olur. Olur olur, hem de bal gibi olur. Bal dedim de aklıma geldi, hediye paketinin içinde bal bile var biliyor musunuz?... Peki daha başka neler var... Saymakla bitmez ama yine de saymaya gayret edeceğim. Evet yine baldan başlayalım, tulum peyniri, ceviz reçeli, tarhana, yumurta, köy ekmeği, un, tereyağ, yoğurt ( vs ) En dikkatimi çeken de bu her biri birbirinden leziz taamların köy tipi küp, içi peynir dolu tulum, testi, köy işlemeli minik minik torbalar oldu... Hepsi bir sepete konulmuş, itina ile köy usulü süslenip paketlenmiş. Bu arada rahat kullanılabilen küçük ve sevimli bir takvimle Altınköy’ü anlatan kitapçık unutulmamış. Ha bir de minik bir ktük koymuşlar. Bütün bunları tartıya koysanız terazinin bir kefesini doldurmaz. İşte mühim ve orijinal olan da burası. 
     Pek iyi anlatabildiğimi sanmıyorum, yine de siz karşı sayfadaki fotoğrafa bakarak ne demek istediğimi anlayın ne olur. 
    Bu arada mutlaka hatırlatmam gereken bir husus var; böylesine orijinalitesi olan bir ürünü bir araya getirip paket yapmayı kim akıl etmiş, kim seçmiş o sevimli torbaları ve o sepet o hale nasıl getirilmiş !...
   Başta sayın başkan Veysel Tiryaki olmak üzere o sepetin o hale getirilmiş olmasına, akıl edenlere, emek verenlere binlerce teşekkür. Hatta teşekkür yetmez hepsinden Cenab-ı Hakk razı olsun. 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları