GENEL HABERLER

Altındağlı kadınların okuma bayramı sevinci yaşadı

13-06-2014
Altındağ Belediyesi Kadın Eğitim ve Kültür Merkezlerinde açılan okuma yazma kurslarını tamamlayan Altındağlı kadınlar, okuma bayramı sevinci yaşadı.

.

Kadın Eğitim ve Kültür Merkezilerinde açılan okuma ve yazma kursunu başarıyla tamamlayan 250 Altındağlı kadın, sertifikalarını düzenlenen bir törenle aldı.                                                                                                                               

Okuma yazma öğrenmenin mutluluğunu yaşayan kadınların sevinci görülmeye değerdi. Geçmişte çeşitli nedenlerden dolayı okula gidemeyen ve okuma yazma dahi bilmeden yaşamlarını geçiren Altındağlı kadınların azmi, tüm katılımcıları duygulandırdı.

Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen sertifika töreninde, Altındağ Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Eranıl ve Altındağ Halk Eğitim Merkezi Müdürü Turgay Aydın da yer aldı.

 

“Korkmayın, utanmayın. Okuma yazma öğrenin.” 

Okuma yazma öğrenen kursiyerlerin okuma sevinci, renkli görüntülere sahne oldu. Karapürçek Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi’nden Cemanur Bilseoğlu (45), kendi duygu ve düşüncelerini ifade ettiği konuşmasıyla büyük beğeni topladı. Okuma yazma bilmemenin eksikliğini çok hissettiğini söyleyen Bilseoğlu’nun “ Karapürçek Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi sayesinde okuma yazmayı öğrendim. Açıktan ilkokulu bitirdim ve en büyük hayalimi gerçekleştirdim, ehliyet aldım.” sözleri salondakilerden tarafından bolca alkışlandı. “Ben yaptıysam herkes yapabilir. Korkmayın, utanmayın. Okuma yazma öğrenin.” diyen Bilseoğlu, tüm kadınların duygularına tercüman oldu.

Seyfi Demirsoy Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi üyesi, 73 yaşındaki Zehra Ataytür ise, bir şiir okuyarak duygularını paylaştı. Ataytür “Okuma yazma öğrenmem için bana destek olan herkese ve bana bu imkanları sunan Altındağ Belediyesi’ne Başkanımız Veysel Tiryaki’ye çok teşekkür ederim.” dedi. Törende sertifika alan tüm kadınlara azimlerinden dolayı hediyeler de verildi.

 

Bu güne kadar 7000 kadın sertifika aldı

Altındağ Belediyesi tarafından 2006 yılında başlatılan okuma yazma seferberliği, bu zamana kadar 7000 kadının hayatını değiştirdi. Her yıl düzenlenen kurslara katılan ve başarıyla tamamlayan kadınlar, yalnızca okuma yazma öğrenmekle kalmadı. Pek çok kadın açıktan ilkokulu, ortaokulu ve liseyi bitirdi. Hatta bazı kadınlar, kendi çocuklarıyla birlikte üniversite sınavlarına dahi girdi. Yüzlerce Altındağlı kadın ehliyet almaya hak kazandı. 40 ve 75 yaş aralığındaki 250 kadının daha sertifikasını almasıyla, Kadın Eğitim ve Kültür Merkezleri sayesinde okuma yazma öğrenen kadın sayısı 7000 kişiye ulaştı.

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları