GENEL HABERLER

ALTINDAĞ AK İLÇE İLE BİR BAŞKA GÜZEL

01-06-2018
* Altındağ denilince aklıma Ankara gelir, Ankara kalesi gelir, Atpazarı gelir, Çıkrıkçılar yokuşu, Aktaş gelir, Engürü mahallesi- Atıfbey gelir aklıma.

.

      Eskiden Ankara tarih ve kültürü ile bir başka unsurlarla anılırdı.. Aslında tarihi özellik ve diğer kültürel güzellikleri, gelenek ve göreneklerinden dem vuracak olursak Anlatmakla başolmaz özellikleri Ankara'nın.

   Şimdilerde iki ikilem içinde değerlendiriyorum ben Ankara'yı.

    Birincisi Ankara'nın Başkenti Altındağ, diğeri ise umduğunu bulamayan, gerekli hizmetleri alamayan, Büyükşehir Belediyesinin kıskacından kurtulmayan, bu kıskaç içinde kaldığı için modernize olamayan, İstanbulvari ÇILGIN Projelerden nasibini alamayan Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti Ankara.

                             ***

    Zaman zaman ziyaret ederim veya organizasyonlarına katılırım AK Parti Altındağ İlçe Başkanlığını. Altındağ AK Parti ilçe denilince benim aklıma birlik-beraberlik gelir, çünkü AK İlçe ile belediye arasında büyük bir uyum vardır. Altındağ İlçe Başkanı güzel, Altındağ Belediye Başkanı bir başka güzeldir.    

     İsterseniz her ikisi de birbirinden özellikli ve karizmatik diyelim..

***

    Son günlerde erkeklerde iki türlü moda türedi, bıyık ve sakal modası.. Başkan sayın Veysel Tiryaki bıyık bırakarak modaya uydu, AK Parti İlçe Başkanı sayın Ahmet Karaca ile de -son ziyaretimde- kirli sakalı ile müşerref oldum. Her ikisine de yakışmaması mümkün değil çünkü yakışıklı adamlar. Her neyse, magazin bölümünü bir kenara bırakıp işin özüne inelim.

SEÇİMLERE AZ BİR ZAMAN KALA

    Seçimler var malumunuz 24 Haziranda. Partiler muammalı bir şekilde çalışıyor. Ben bu seçimlerde siyasi partilerin ne seçim karargahlarına gittim ne de ilçe başkanlıklarına. Ancak Altındağ benim için çok özel. Bu nedenle bu seçim arifesinde AK Parti Altındağ İlçe Başkanlığını özel olarak ziyaret etmek istedim.

   Başkan Ahmet Karaca'yı telefondan arayıp halihazırda bulunduğu yeri öğrenmek istedim. " Seçim Karargah Merkezindeyim " dedi.

   Atlayıp gittim. Bir de baktım ki seçim karargah denilen yer koskoca bir bina !.. Sanırım bir katını veya bir dairesini geçici olarak seçim için tahsis etmişlerdir diye düşündüm.  Ayağımı apartman kapısından içeri atar atmaz karşıma ilk çıkan hanım kardeşimize başkanın makamını sordum " Dördüncü katta " dedi. Tekrar sorup doğrulattım...

     Ancak şaşırmadım da değil hani...

      Başkan Ahmet Karaca makamında bir grup partili ile çalışma yapıyorlarmış. Ben içeri girince toplantılarına ara verdiler.

   Başkanla öncelikle binanın durumu ile ilgili konuştuk. " Şimdilik seçim karargahı olarak kullanıyoruz ama burası bizim ilçe binamız " dedi.

    Şaşkınlığım biraz daha arttı. Başkan sanırım benim şaşkınlığımı gidermek için olacak, " Ağbi haydi gel önce sana ilçe binamızı gezdireyim " dedi.

   Başladık gezmeye ama ne ilçe binası!...

   Tam bu sırada aklıma AK Parti il binası geldi, arkasından AK Parti Altındağ ilçe teşkilatının İtfaiye meydanındaki ( bit pazarındaki ) eski yerini hatırladım. Ora neree, bura nere?... Aman Allah'ım, (Ankara il başkanlığı yöneticiler duymasın ) öyle güzel tanzim edilmiş, öyle güzel düşünülmüş ki her şey birbirinden fevkalade.

     Makam önemli değil ama olunca da insan huzur buluyor. Her birim başkanına bir makam-bir oda tahsis edilmiş. Bir toplantı salonu var ki 250 kişilik. Daraltıp genişletebilme imkanı var. Kadın kolları için ayrı bir oda, gençlik kolları için de öyle..Gelen misafirler için dinlenme-bekleme salonu mevcut.  Mutfak ve yemek salonu, okuma odaları, ders çalışma alanları, mescit ve aklınıza ne geliyorsa her biri birbirinden mükemmel muhteşem bir ilçe binası.

ALTINDAĞ HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL

Ankara'nın en meşakkatli, en çetrefelli, hizmet götürmenin en zor olduğu ilçesi Altındağ. Ancak işin başında Veysel Tiryaki gibi, iş bilen-kılınç kuşanan bir başkan olunca işler kolaylaştığı gibi performans da zirve yapar işte böyle. İsterseniz bir başka ifade ile, " Altındağ tüm zorlukları Veysel Tiryaki ile yenebilen bir ilçe oldu " diyelim.

    Nasıl oldu bu?..

    İki başkanın omuz omuza vermesi, güç birliği yapması, halkla bütünleşmesi ve ikna kabiliyetlerinin mevcudiyeti ile mümkün oldu. Yoksa Aktaş semtini, Atilla mahallesini, Çinçin bağlarını, Gültepe'yi ve taa ilçe hudutlarının uzandığı ücra gecekondu semtlerine kadar uzaklıkta ikamet eden vatandaşların gecekondularını yıkıp yerlerine modern ve çağdaş binalar yapıp, sosyal tesislerle donatmak, Hakk için halka hizmeti bir ibadet olarak kabul etmenin ötesinde -Allah'ın yardımının dışında- kim bu işin üstesinden gelebilir ki?...

***

Ben bir zamanlar bir yazıma şöyle bir başlık atmıştım,

" Yıka yıka yapıyor !.."

Evet Altındağ'ı ıslah etmek mümkün değildi yıkmadan.. Taa yıllar önce ( belkide kırk yıl öncesinde ) bir gazetede muhabir olarak çalışırken Ankara’yı bir baştan diğer başa geziyor ve  ' Semt Semt Ankara ' başlığı ile seri röportajlar yapıyordum. Çinçinbağlarına girmiş, Gültepe'ye, Yenidoğan'a girişim olmuş ama çıkışım kolay olmamıştı. Samimi olarak ifade ediyorum; Atilla mahallesi ile Asri mezarlık arasında bulunan Gültepe mahallesinde canımı zor kurtardığımı hala hatırlıyorum.

İşin ilginç yanına bakar mısınız... Gültepe mahallesi, Çinçinbağları ile Asrimezarlık arasına Altındağ belediyesi bir de saray yaptırdı.

    Hey gidi günler hey !...

           ALTANDAĞ İLÇESİ SINIRLARINDA MAZLUM BIRAKILAN SEMTLER

         Gidenin arkasından kem söz söylemek istemiyorum ama, bu semtte bazı manzaraları gördükçe içim sızlıyor ve ister istemez " Allah ıslah etsin Ankara'yı-Altındağ'ı bu halde bırakanları " demek mecburiyetinde kalıyorum.

    Büyükşehir belediyesi diye bir unsur var maalesef başımızda. Ankara kalesini Altındağ belediyesi şimdiye kadar çoktaan ihya ve imar etmişti.. Hala sürümcemede duruyor şu talihsizliğe bakar mısınız !...

   İskitler ( Ankara'nın en merkezi yeri ) buranın tanzimi Altındağ belediyesine bırakılmış olsaydı çoktaan ihya ve imar olmuştu. Atıfbey semti Altındağ Belediyesi'nin elinden alınmamış olsaydı bugünkü hali ile Ankara'nın karabahtı olarak utanç tablosu görüntüsünde olmazdı.

     ***

      Verilecek örnek çok, ancak kıskançlıktan mı, yoksa bizim bilmediğimiz başka bir unsurlar mı var bilinmez ama benim bildiğim kadarıyla " rant beklentisi " nin var olduğu muhakkaktı. Ve işte bu ve daha başka nedenlerden ötürüdür ki, Altındağ belediyesi hudutları içinde yer alan, yukarıda saydığımız yerlerin büyümesi, modernize olması, her bir yerinin aynen Altındağ Belediyesi'nin güneş ışığı gibi parlayan Hamamönü gibi olması maalesef engellendi. Ben bu alanları, bu mahalleleri mazlum ve kadersizlikle başbaşa kalmış semtler olarak görüyoru. .

İLÇE BAŞKANI AHMET KARACA'NIN GÖRÜŞLERİ VE AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI ZEYNEP YILDIZ İLE YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMELER DAHA SONRA.   (Mehmet Akyol ) 

 
 
 
Etiketler : ALTINDAĞ - AK - İLÇE - İLE - BİR - BAŞKA - GÜZEL -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları