ALİ SEMERKANDİ TORUNLARININ ÖZLEMİ
.
 
Güreşte; cesaret güç mertlik dürüstlük çeviklik ve beceri sergilemek tüm kasların çalışması, barışta askerler arasında idman, savaşta, düşmana karşı mertlik, dürüstlük, çeviklik ve beceri güç cesaretlerini sergilemek göstermek ve daha da arttırmak amacıyla yapılan çalışmalara bağlı olarak güçlü sağlıklı dinamik ve atılgan bir gençlik iyi bir nesil ve dünya ülkeleri arasında sağlami cesur kuvvetli ve vatanına bağlı birer insan olarak yetişmesindei yaşlanınca da kireçlenmelerden ve romatizmadan uzak olma adına Türkler ata sporumuz olarak adlandırılan ve Peygamber Efendimizin sünneti olan güreşi sevmiş kasabalarda, panayır yerlerinde yüksek seyirci katılımlarıyla, kara kucak ve yağlı güreşler düzenlemişlerdir.
 
 
 

 Güreşçi yetiştirilmelerin de temel ve özel kuvvet çalışmalarında Hz. Ali’nin cenklerini anlatan menkıbeler savaşlar sırasında yapılan güreşler çocuklarımızın bu spora olan ilgisini artırmıştır. Günümüzde yapılan kara kucak ve yağlı güreşlerin dualarında pehlivanların piri olarak Hz. Hamza anılmaktadır.

Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’da ve Edirne’de güreş tekkeleri yaptırdığı ve bu tekkelerde 300’den fazla güreşçiye idman yaptırıldığı bilinmektedir. Bu devirde birçok padişah ve beylerin güreş yapmaları ve güreşçilerin yüksek mevkilerde görev aldıkları görülmüştür. Sultan Abdülaziz’in ve IV. Murat’ın saltanat devrinde Kırkpınar güreşlerinde pehlivanlar saraya alınıp güreş çalışmalarını sürdürmüşlerdir.

Günümüzde ise güreş; bütün vücut bölümlerinin ortak çalışmalarını gerektiren akıl, güreş oyunları, cesaret, rekleks, beceri, dayanıklılık ve kuvvet isteyen bir spor dalı olması nedeniyle hazırlıklarını erken yaşlarda başlanılmayı gerektiren bir yakın mücadele sporu olarak önem kazanmaktadır.

Çamlıdere İlçemizde;1967 yılında Çamlıdere Turizm ve Güzelleştirme Derneği civar il ve ilçelerinde Şeyh Ali Semerkandi diyarının yiğit evlatlarını ve ilçemizin tanıtımını yapmak, hem de ilçe ekonomisine katkı sağlamak amacıyla Çamlıdere Aluçdağı Er Meydanı Güreşleri‘ ni Başlatırlar. Yoğun halk katılımı ile Aluçdağı Er Meydanı Güreşleri kısa zamanda adını ülke genelinde duyurur.1980 sonrası Çamlıdere Belediyesi tarafından organize edilmeye başlayan festivaller ilçe tanıtımlarında yıllarca yer almış, ilçe için büyük tanıtım, turizm gelirinde pay sahibi olmuştur.

İlçenin güzide evlatlarından olan; Batuhan DEMİRÇİN 74 ilo Türkiye ve Avrupa Şampiyonu, çeşitli Dünya güreş turnuvalarında dereceler elde etmiş, Muharrem ERŞAHİN 84 ilo Türkiye ve Avrupa Şampiyonu, çeşitli Dünya güreş turnuvalarında dereceler elde etmiş, Kadir PARMAKSIZ; Mehmet YEŞİL, Ali ASLIM ise Kırkpınara katılmış derece elde etmişlerdir.

 Rıza DOĞAN; 1959 yılı İstanbul TÜRKİYE de Greko-Romen stil 67 Kg da Balkan 1. 1955 yılı Barcelona İSPANYA da Greko-Romen stil 63 Kg da Akdeniz Oyunları 1. 1959 yılı Beyrut LÜBNAN da Greko-Romen stil 67 Kg da Akdeniz Oyunları 1. 1958 yılı Budapeşte MACARİSTAN da Greko-Romen stil 67 Kg da Dünya 1. 1961 yılı Yokohama JAPONYA da Greko-Romen stil 67 Kg da Dünya 5. 1962 yılı Toledo A.B.D. de Greko-Romen stil 63 Kg da Dünya 3. 1956 yılı Melbourne Olimpiyatlarında Greko-Romen stil 67 Kg da 2. Kendine has en iyi uyguladığı güreş teknikleri Kafakol, Tek kol, Salto, Suplex, Bel- kündesi, Çırpma tekniklerini spora kazandırmıştır.

Bahattin DEMİRAY; 1968 yılında Türk ocağı spor kulübüyle 68 kilo Türkiye Şampiyonu olan 1969-1971de 68 kilo Balkan Şampiyonluğuna katılmış, İstanbul’da yapılan 1978Yaşar Doğu Turnuvasında Şampiyonluğu kazanmıştır. Bu bölgeden güreş sporuna gönül vermiş sporcularımızdır

Güreşler her yıl Temmuz ayında Merkez Camiinde Şeyh Ali Semerkandi Hazretleri başta olmak üzere ilçenin manevi kalkınmasında emeği geçen, alimlerin, hafızların, şehitlerin ve mezarlıkta metfun bulunan ilçe halkı için hatimler ve mevlitler okunur, namazın ardından toplu halde Türbe ziyareti yapılır dualar edilir. Cumartesi günü ise ilçede Sünnet olmamış çocuklar ücretsiz olarak sünnet şenliği sonunda toplu sünnet edilir, gün ilçedeki fakirler tespit edilir, güreş organizasyonundan elde edilen gelirden onların, ihtiyaçları giderilir.

Pazar günü ise Festivalin asıl amacı olan Yağlı Güreşler Aluçdağı Er Meydanında, Yağlı güreşler televizyonlardan canlı yayınlanır, Cazgırların sesi davul sesleri ile karışır, Aluçdağı Er meydanı bu coşkuya ev sahipliği yapmanın gururunu yaşardı. Yalcavuştan, Ömerağadan Beyler’den ve Çamlıdere’nin nice köy ve mahallesinden Küçüklüğünde er meydanına pantolonları ile girip “Bende güreşeceğim” diyen çocuklarla dolardı. Er meydanı. Uluslar arası ödül almış güreşçilerin ilk heyecanı bu meydanda atılırdı, böylece. Küçük boydan başlayıp Baş Pehlivanlığa kadar heyecanla süren güreşleri pür dikkat nefes almadan Türkiye’nin her yerinden akın akın gelen tüm güreş severlerce izlenirdi.

2006 yılında seyirciyi çeken organizasyon olmadığı, önüne gelen herkesin meydana indiği, oyun havaları oynadığı, seyirci teraslarının, kimin ne yaptığı belli olmayan söz sahibi güreşçilerin katılmadığı Ankara Büyük şehir Belediye Başkanımız Sn.Melih Gökçek organizasyonda Güreş Ağası seçilmiş, Gökçek: “Çamlıdere’yi inşallah Kırkpınar’a rakip yapacağız. Güreş alanındaki çimleri tamamen yenileyeceğiz. Seyirciler için tribünler projelendireceğiz. Çevre düzenlemesi yapacağız. Yarışmaya büyük ödüller de koymak istiyoruz. Miniklerden büyüklere kadar çeşit çeşit ödül dağıtalım diyoruz. Miniklere bisiklet, tablet bilgisayar olabilir, en büyük hediye araba olabilir. Bu seneye yetiştirmeye çalışacağız.” şeklinde yaptığı açıklama ise belki unutulduğundan, belki de yerel yönetimlerin takipsizliğin den dolayı, yüzüstü kalmış durumdadır. Bizler biliyoruz ki, ilçe yönetimi Melih Başkanımızdan şimdiye kadar ne istediyse kendileri Çamlıdere için hiç bir fedakarlıktan kaçınmamış ve yerine getirmiştir. Melih Başkan Çamlıdere Aluçdağı Er Meydanı Güreşlerini Kırkpınara Rakip yapmak istiyorsa eğer, Çamlıdere halkının bu isteğine karşı İlçe Belediye Başkanlığı yönetimiyle, birlikte Peygamber Sünneti olan Çamlıdere Aluçdağı Güreşlerinin, Şeyh Ali Semerkandi torunlarının yiğitlik türküleri tekrar tarih de sahnelenmesinde yer alması adına gençlerin güreş sporuna yönelmesi, kötü alışkanlıklardan uzaklaşması için spor Bakanlığımızın, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı ile Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın, İlçe Belediye Başkanlığımızın, Çamlıdere Aluçdağı Güreşlerinin başlamasını ve destelenmesini sağlıklı sporcu çevik gençlerimizin yetişmesini  temenni ediyorum.

 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları