GENEL HABERLER

ALİ BABACAN'DAN HERKES MEMNUN

04-09-2014
İçinde iman gücü var.İyi bir aile çocuğu. Helal ve haramı bilen. Yolsuzluklara adı karışmamış. İmanlı ve inançlı olması nedeniyle ve de paralelcilerle maralelcilerle kafa yormadığı için O'nu Hakk'da seviyor halk da...

.


        
    
Başmüzakereci Babacan, iş dünyası ve AB memnun
 

 

 

 

 

 

Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği ile üyelik görüşmelerinde başmüzakerecinin Ali Babacan olacağını açıkladı.
● AB, Babacan tercihini olumlu karşıladı
● [Analiz] 'Benim için de sürpriz oldu'
● [Analiz] 1994’te Ankara için masadaydı

Başmüzakerecinin kim olacağı yönündeki tartışmalara Başbakan Tayyip Erdoğan son noktayı koydu. 3 Ekim'de başlayacak AB üyelik görüşmelerinde masada hükümeti Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan temsil edecek. Babacan'ın başmüzakereci olması iş dünyası, piyasalar ve bazı sivil toplum örgütleri tarafından olumlu karşılandı. TÜSİAD ‘beklenen bir tayindi' değerlendirmesini yaparken, Odalar ve Borsalar Birliği kararla görüşmelerin başarıyla yönetileceğini belirtti

Türkiye'nin AB kriterlerine uyumu anlamına gelen ve 10 yıldan fazla sürmesi beklenen müzakere sürecinin zorlu geçmesi bekleniyor. AB'ye tam üyelik adayı olan ülkelerin başmüzakerecileri görüşmelerde temel bir rol oynuyor. Erdoğan, AK Parti grubundaki konuşmasında, "Uzun süredir beklenen bir şeyi de açıklamak istiyorum. AB başmüzakerecisi olarak Devlet Bakanı Ali Babacan'ı görevlendirdim." dedi. Milletvekillerinin bakışları ile Babacan'ı aradığını gören Erdoğan, "Daha kendisinin bundan haberi yok. Oturup konuşacağız ve bu süreci onunla beraber devam ettireceğiz. Yükü biraz daha ağırlaşıyor, gençliği ve dinamizmi ile bu işin üstesinden geleceğine inanıyorum. Allah yardımcısı, yardımcımız olsun." ifadelerini kullandı. Erdoğan grup toplantısından ayrılırken gazetecilerin, "Babacan, devlet bakanı olarak kalacak mı?" sorusuna, "Aynen. İlave, yeni bir görev daha geldi." karşılığını verdi. Erdoğan, müzakere heyetinin, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Devlet Bakanı Ali Babacan'ın çalışması sonucu belirleneceğini kaydetti. AB Başmüzakerecisi Devlet Bakanı Ali Babacan bu göreve getirildiğini öğrenmesinin ardından Meclis'e gelerek, Başbakan Erdoğan ile Meclis'teki Başbakanlık makamında kısa bir görüşme yaptı.

Görüşmeden sonra duygularını soran ve gerçekten bu göreve getirildiğini bilip bilmediğini soran gazetecilere şu cevabı verdi: "Böylesine önemli bir görev için Sayın Başbakan’ımız beni layık gördü, bundan onur duyuyorum. Türkiye'nin AB üyeliği hayati bir süreç. Bu reform süreci ülkemizi her geçen gün daha ileriye doğru adımlar atan ülke haline getirecektir. Hazine'de Türkiye'ye yatırım yapan bir grupla toplantı halindeydik. Arkadaşlarımız televizyondan duymuşlar, bana haber verdiler. Daha önce haberim yoktu." Bundan sonraki süreçte Türkiye'nin sadece bölgesi ve AB için değil, dünyadaki gelişmelere ışık tutacak ve yakından izlenen bir ülke olacağını dile getiren Babacan, "Önümüzde kolay olmayan bir süreç var. Allah hepimize kolaylık versin. Hep beraber, toplumun tüm kesimleriyle kol kola, bir bütün halinde çalıştığımız zaman mutlaka iyi bir gelecek bizi bekliyor." dedi.

İsveç'te bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Babacan'ın başmüzakerecilik görevini başarılı şekilde götüreceğine inandığını kaydetti. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise Babacan'ı kutladığını belirterek, "Nihayet bir başmüzakereci atandı. Sayın Babacan yetenekli, başarılı bir insan. Kritik bir noktada görev yapacak, işi kolay değil." şeklinde konuştu.

Gruptaki konuşmasında, "AB'ye tam üyelik, toplumuyla, devletiyle Türkiye'nin temel tercihlerinden biridir." diyen Erdoğan, 3 Ekim'de müzakere sürecinin resmen başlayacağını, bu süreçte sorunlarla karşılaşılmasının muhtemel olduğunu, ancak bunların 'Türkiye'nin temel tercihini, yani AB'ye tam üyelik hedefini' asla zaafa uğratmaması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin 40 yıllık AB sürecinde yapılması gerekenleri yapamayanların şimdi siyaset yapma adına farklı sesler çıkarmaya hakkı olmadığını kaydeden Erdoğan, sonuç almak için hükümette olduklarını, bunu Kıbrıs ve Irak'ta gösterdiklerini ve bundan sonra da göstermeye devam edeceklerini söyledi.

Babacan'ın başmüzakereci olarak görevlendirilmesi, ilgili çevrelerce 'olabilecek en iyi seçim' olarak yorumlandı. Türkiye'nin ekim ayında başlaması öngörülen ve en az 10 yıl sürmesi beklenen ‘zorlu müzakere sürecinde' Babacan, hem içerde hem de dışarıda en çok hedef gösterilen isim olacak. Teknisyenlere göre, Babacan'ın, bundan sonraki gelişmeler konusunda, "Her şeyi Başbakan biliyor." şeklindeki sözleri bugüne kadar kabine içinde en güçlü bakanlardan biri olmasına karşın, sivri çıkışları olmamasının bir göstergesi. Bu durum, aynı zamanda ‘gücünün' de bir ifadesi. Hazine'den sorumlu bakan olmasına karşın aslında ekonomiden sorumlu bakan olarak görev yapıyordu. Ekonomi ile ilgili diğer bakanların ne dediklerinden çok, uygulamalarda ve açıklamalarda Babacan'ın tavrı referans olarak alınıyordu. Özellikle IMF ve Dünya Bankası ile ABD ve AB ülkelerinde iş, finans ve siyaset aktörleriyle kurduğu iyi ilişkilerle ön plana çıkan Babacan'ın, başmüzakereci olarak seçilmesinde, uluslararası ilişkilerdeki deneyimi, iletişim biçimi ve müzakerelerin ekonomik boyutunun ağırlıklı olmasının etkili olduğu belirtiliyor. Bir teknik yetkili, "Babacan'ın seçilmesini çok iyi buldum. Yurtdışı performansını görünce ‘bu bizim adamımız' dedim. Bilgisi, konulara hakimiyeti, kültürü, yabancılarla teması ve iyi huylu olması, bunların hepsi önemli." yorumunu yaptı.

Babacan'ın başmüzakereci olarak seçilmesinde diğer önemli iki etkenin de iyi İngilizcesinin yanı sıra Türkiye'nin halen IMF ile sürdürdüğü ekonomik programındaki 'başarısı' olduğu belirtiliyor. IMF'nin yanı sıra Avrupa'da da dikkati üzerine çeken Babacan bazı çevrelerce ‘parlak çocuk' olarak adlandırılıyor. Babacan'ın başmüzakereci olmasının ardından AB müzakerelerini yürütecek heyetin yapısının Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Türkiye'ye döndükten sonra oluşturulması bekleniyor.

[KİM, NE DEDİ?]

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu:
Halihazırda mevcut 31 müzakere başlığının 24'ü doğrudan ekonomi ve iş dünyası ile ilgili. Bu sürecin başına Türkiye ekonomisini iyi bilen ve son 2,5 senede Türkiye ekonomisinin gösterdiği pozitif gelişmede büyük katkısı bulunan Babacan'ın gelmesinin, sürecin başarıyla yönetilmesini sağlayacağına inanıyoruz. Babacan'ın 'Başmüzakereci' olarak görevlendirilmesini, Türk özel sektörü olarak son derece olumlu buluyoruz.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş:
Siyasi sorumluluğu bulunan biri olması, genç, dinamik, birikimli, uluslararası ilişkileri bilen ve ekonomi konusundaki uzmanlık gibi özelliklerinden dolayı Babacan başmüzakereci görevi için uygun bir isim. Bu göreve ekonomi ağırlıklı bir bakanın getirilmesi bende ayrıca memnuniyet oluşturdu. Babacan'ın hedefe varılması için ne gerekiyorsa yapacağına eminim. İTO olarak Sayın Babacan'a her türlü desteği vermeye hazırız. Elimizdeki imkanları seferber edeceğiz.

İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Davut Ökütçü:
Bu görev Babacan'ın çok daha yoğun bir program ve sorumluluğu üstlenmesi anlamını taşıyor. Babacan'ın genç ve dinamik oluşu, öteden beri yürütülmekte olan yapısal reformların içinde yakından bulunmuş olması kişi olarak kendisini yoracak; ama sonuç itibarıyla yararlı olacak. AB sürecinde Türkiye'nin yeniden yapılandırılmasının ağırlıklı olarak ekonomi ve iş yapış tarzı odaklı olacağı düşünüldüğünde de Babacan doğru bir seçim.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı ve TÜSİAD International Başkanı Aldo Kaslowski:
Babacan'ın başmüzakereci olarak görevlendirilmesi uzun zamandan beri beklediğimiz bir tayindi. Nihayet gerçekleşti ve çok mutluyuz. Başmüzakerecilik, yılbaşından bu yana doldurulması gereken bir görevdi; en iyi şekilde, bu şekilde yerini bulmuştur diye düşünüyoruz. Bundan sonra AB ile ilişkilerimizde kaybedilen zamanı da hızla yakalayacağımızı ümit ediyorum. Başmüzakereci olması, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı görevine güç katacaktır. Sürdürülemeyeceğine dair herhangi bir endişe de taşımıyoruz. Babacan, Avrupalılar tarafından da çok yakından tanınan bir kimse. Bu açıdan da bir sorun yaşayacağımızı tahmin etmiyorum. Sayın Bakan'a da bu konuda destek vereceğimiz kesindir. Candan kutluyorum. Bence çok yerinde, çok isabetli bir karar.

Yabancı Sermaye Derneği Başkanı Şaban Erdikler:
Babacan'ın başmüzakerecilik ve bakanlık görevi çok ağır sorumluluk gerektiriyor. Ali Bey gençliği ile dinamizmi ile bu görevi çok iyi yapacak kişilerden biri. İsabetli bir karar olarak görüyoruz. Umarım iyi sonuçlar görürüz.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ömer Bolat:
Sürpriz değil. Babacan hem Dünya Bankası ve IMF ile yapılan görüşmelerde büyük deneyim kazandı, hem de batı dünyasında müzakere birikimi elde etti. Bundan sonra kendisine Türkiye'nin ve halkın menfaatlerinin savunulmasında büyük görev düşüyor. İş dünyası ile yakın işbirliği yapmalı.

Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı Murat Saraylı:
İsabetli bir tercih. Konuyu yakından bilen, başarılı bir bakan. Global perspektife hakim Sayın Babacan'ın bugüne kadar Türk ekonomisinin elde ettiği başarılarda büyük payı var. Bu görevinde de başarılı olacağına yürekten inanıyor ve kendisini destekliyoruz.

Raymond James baş ekonomisti Özgür Altuğ:
Babacan'ın başmüzakereci olarak seçilmesi piyasalar açısından da olumlu. Özellikle bu hassas dönemden geçerken, ki bu dönem AK Parti'yi Babacan ismini açıklamaya itmiş olabilir, IMF ile ilişkileri oldukça iyi götüren Babacan'ın Devlet Bakanlığı görevini de bırakmayacak olmasının kritik önemde olduğuna inanıyorum.

Etiketler : ALİ - BABACAN'DAN - HERKES - MEMNUN -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları