GENEL HABERLER

AK Partililerin taban teşkilatları toplantısında verilen mesaj...

27-05-2019
" YİĞİT DÜŞTÜĞÜ YERDEN KALKAR " * Şu bir gerçek ki AK Parti 31 Mart seçimlerinden yara alarak çıktı.

.
   Daha da önemlisi, kültür seviyesi ve ekonomik özgürlüğü ile öne çıkan illerin çoğunda kaybetti. 
* Ne demek 11 Büyükşehir Belediyesini kaybetmek !. Hatta Millet İttifakı hata yapmasaydı Bursa bile gidiyordu az bir farkla kazanıldı. Hatay'dan tutun da Adana, Mersin, Antalya, Aydın, Eskişehir, Muğla, İzmir, Edirne ( Trakya'nın tamamı ) İstanbul, Ankara vs... 
    Zaten 4 büyük şehri kaybetmek bile başlı başına büyük handikaptır. Hele hele Ankara'yı kaybetmek !... Yani Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti Ankara'yı... 
      * Bu gerçeği gören ve kabul eden AK Parti Ankara taban teşkilatları mensupları seçimlerden sonra kendi aralarında toplanmaya başladılar. Ancak bu hareketi yapanlar eskiler... Daha ziyade de Ankara il kurucuları. Ramazan dolayısıyla zaman zaman bir araya gelen eski teşkilat mensupları değerlendirmelerinde mevcut Ankara il teşkilatını eleştirerek 31 Mart yerel seçimlerinde Büyükşehir belediyesinin kaybedilişinin sorumluluğunu mevcutlara tahvil ettikleri görülüyor.
    Bu arada ve Van’da 4 dönem milletvekilliği yapan ( Eski Ankara İl Başkan Yardımcısı ) Burhan Kayatürk de iftar yemeği vermeye talip olmuş. Ancak o halkayı biraz daha genişletmeyi düşünüyor ve eski il genel meclisi üyelerini, belediye meclisi üyelerini, hatta Ankara teşkilatlarında aktif görevlerde bulunmuş AK Partilileri vereceği iftar yemeğine davet etmeyi planlamış.
    Sayın Kayatürk’ün verdiği yemek neyse de önemli olan yemek sonrası… Bunun içindir ki bir salonda buluşulup 100 kişilik bir halka oluşturulmuş. Davetliler arasında AK Parti’nin kurucularından, parti genel merkezinde muhtelif görevlerde bulunan Ankara eski milletvekili Haluk İpek, Ankara’nın yeni milletvekillerinden (Reisin prenslerinden) Orhan Yegin, Van eski il başkanlarından Av.Zahir Soğanda, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ( sonradan katıldı )  var.   
• Bir başka davete avdet ettiğimiz için , Ankara ve Civarı Dernekler Federasyonu Genel Başkanı ve BAŞKON Genel Başkan Yardımcısı (Ayaş-Sinanlı Eski Belediye Başkanı) sayın Alaettin Süer ile ancak toplantının yarısında katılabildik. 
Bir de ne görelim, bizim eski yıllardan kalma AK Parti'nin Ankara teşkilatından ne kadar dost ve arkadaş varsa -mihank taşlarının- hepsi orada... Çoğunluğu da eski il genel meclisi üyeleri teşkil ediyor. 
    Doğrusu böyle bir tablo ile karşılaşmaktan ve onlarla birlikte olmaktan son derece mutlu oldum. Konuş dediler konuşmadım, dinlemeyi tercih ettim ve toplantı sonunda da konuşmamakla iyi ettiğimin farkına vardım. 
   Toplantı ile ilgili olarak izlenimlerimi, yapılan eleştiri ve konuşmaları burada değerlendirmeye alacak değilim ama konuşmacılardan aldığım ilham sonucunda görüş ve düşüncelerimi kısa birkaç cümle ile aktarmak istiyorum:
1- Her şeyden önce sayın milletvekilimiz, AK Parti’nin Ankara il kurucularından Burhan Kayatürk’e hem teşekkür ediyor, hem de tebrik ve takdirlerimi sunuyorum. O’nun il başkan yardımcılığı günlerini hatırlıyorum. Her şeyden önce kibarlığı, evrensel görüşleri, dostâne ilişkileri ile müstesna bir insandı. AK Parti’nin o yallarında  demokrasi vardı, nezaket vardı, zarafet vardı, birlik-beraberlik vardı, dostluk-arkadaşlık vardı, hoşgörü vardı; uzun lafın kasası güçlü bir AK Parti Ankara il teşkilatı vardı. Bir itirafta bulunayım mı?... ANAP döneminde de siyaset yapmış bir insan olarak ( ki o günler bambaşkaydı ) AK Parti’nin ilk günlerinin özlemini çekiyorum.   
2-Van ilinden toplantıya misafireten katılan Van eski il başkanı Av.Zahir Soğanda, Van’da AK Partili olmanın ve seçim kazanmanın zorluklarını anlatırken çok duygulandım. 
3- Toplantı ile ilgili olarak çok önemli bir tahlil yapmak gibi bir düşüncem yoktu ama toplantının ana hatlarını değerlendirmenin yararlı olacağı hissiyatına kapıldım
a- AK Parti ulu bir çınardır. Ancak köklerinde biraz körlenme olmuş gibi görünüyor. Bana göre ağacın öznesi konumundaki o kökler yapılacak ufak tefek operasyonla eski haline getirilmesi lazım.. Toplantıya katılanları ben o kökler olarak telakki ettim. Ancak bunu yapacak olan elbette ki genel merkez yöneticileri, tabii en başta da partinin genel başkanı sayın R.Tayyip Erdoğan’dır. 
b- Söz konusu Ankara olduğu için bu vesile ile -bir iki cümle ile- Ankara il teşkilatını ve bazı ilçeleri mercek altına almak istedim. 31 Mart seçimlerinde Ankara il teşkilatı iyi bir performans gösteremedi. Bunun nedenlerini araştırdığımda şöyle bir tablo ile karşılaştım. Okumamak, üretmemek, şımarıklık, kıskançlık, en iyisini ben bilirim havası, acemilik, halkın değişim ve gelişiminden haberdar olmamak ve de umursamamazlık.     Aynı duyguları bazı ilçe yönetiminin ve özellikle de seçim karargahlarında görevli parti mensuplarının yaşadığını söylemek mümkün. 
c- Toplantıda konuşulanları gündeme taşımak istemem ama bir husus var ki çok önemli… İl Başkanının randevu vermekte cimri davrandığı konusunda hassasiyet gösterildi ki yüzde yüz doğrudur. Çevresinin de aynı şekilde bu manada sıkıntılı bir hava yarattığı kesin.                            
     Belki de kendi kafa yapılarına uygun olmayan, partili olmadığı kanaatine kapıldıkları, veya partili olup da küskün olduklarına ve hatta partiye karşı bazı yanlış davranış ve tahvillerde bulundukları olanlara randevu verilmediği, görüşülmeye layık görülmediği konusundaki istihbaratlarım ve yaşanan olaylar neticesinde edindiğim intiba bu.                                                                                 
      Oysa, il başkanı ve ilçelerde-seçim karargahlarında görevli arkadaşlar özellikle kendi kafa yapısına uygun olmayanlara karşı tavır takınmak yerine, partiye karşı yanlış yapanlar veya dargın olanlara bile daha fazla yaklaşım göstermeleri ve de partiye yeniden kazanmaları gerekirdi ki bunu yapmadılar. 
d- İşte bunun içindir ki Ankara’da Büyükşehir Belediyesi kaybedilmişse nedenlerinden biri veya bir kaçı, Ankara il başkanı ve il teşkilat mensupları ve hatta bazı ilçe teşkilatlarında görevli; kibirli, şımarık, kendini beğenmiş, hırçın ve de halkı tanımayan, hatta söz verip sözünde durmayan (vs) teşkilat mensuplarıdır. 
e- Tabii bir de varlıkları ile yoklukları belli olmayan, seçildikten sonra halkla irtibatı kesilen ve kendilerini bir başka mecrada-güzergahta-  gördüğümüz, seçmenlerinin-Ankara halkının- % 95’inin tanımadığı AK Parti milletvekilleri var ki onların durumları daha da hazin !.. 
4-Tekrar toplantıya dönecek olursak, katılımcılar arasında yer alan sayın parti büyüğü Haluk İpek AK Parti’nin oyunun % 42 civarına düştüğünü söylemişti. Mesele bu oran değil, Trakya’nın tamamında, Akdeniz, Ege bölgesi ve İstanbul ile Ankara’yı kaybetmiş olmak önemli, bu çerçevede yara nasıl sarılacak (?) esasen bunun muhasebesini yapmak lazım. 
Sonuç olarak evet, AK Parti 31 Mart seçimlerinden yara alarak çıkmıştır… Peki telafi edilemez mi- yara tedavi edilemez mi?.. Toplantıda bir arkadaşın ifadesi yerli yerinde kullanılmış bir vakiadır. Ne demişti; “ Yiğit düştüğü yerden kalkar .“  
      AK Parti Ankara milletvekillerini tanıyor musunuz veya görüşe biliyor musunuz?... İşte mübarek oylarımızla seçtiğimiz ama Ankaralıların-Başkentlilerin % 95’inden daha fazlasının tanımadığı AK Parti Ankara milletvekillerinin listesi. 
BİRİNCİ BİLGE  1- Yıldırım Tuğrul Türkeş 2- Fatih Şahin 3- Yalçın Akdoğan 4- Ali İhsan Arslan
ANKARA 2. Bölge 1- Mustafa Destici 2- Lütfiye Selva Çam 3- Emrullah İşler 4- Orhan Yegin 5- Arife Polat Düzgün 6- Zeynep Yıldız
ANKARA 3. Bölge 1- Mehmet Naci Bostancı 2- Asuman Erdoğan 3- Nevzat Ceylan 4- Barış Aydın  5- Hacı Turan
 
( MEHMET AKYOL ) 
 
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları