GENEL HABERLER

AK Parti'nin Gölbaşı eski ilçe başkanı gözünü Başbakanlığa dikti

18-12-2011
AK Parti Ankara İl nihayet bir ilçe kongresini daha yaptı. Günlerdir yaşanan karmaşa, inanılmaz rekabet ve adaylar arasındaki çekişme teşkilatın gözünü bu ilçeye dikmesine neden oldu. Başarılı bir grafik çizerek göreve geldiği günden itibaren partinin başarısını zirveye taşıyan Ramazan Şimşek bazı çevrelerin fesat ve fitne yaymaları sonucu yeniden aday olması engellendi ve üst kademelerin baskısı ile adaylıktan çekilerek partinin diğer ilçelerde olduğu gibi tek liste ile gitmesi sağlandı ve Osman Karaaslan aday gösterildi.

.

     Eski ilçe başkanı Ramazan Şimşek yaptığı veda konuşmasında önemli mesajlar verdi ve adeta "BU İŞ BURADA BİTMEZ" dergibiydi. Hedefinde daha üst kademeler olduğunu alenen ifade eden Şimşek, verdiği mesajında zaman gelecek il teşkilatı ile, bölge milletvekilleri ile  ve genel merkezden bazı yöneticilerle planlı programlı mücadele vereceğini  ima etti ve milletvekilliğine aday olacağını, hatta başbakanlığa kadar yolunun uzanacağını alenen ifade etti. Bu mesajı alan ilçe gençlik kolları ve bazı partililer eski başkanlarını alkışlayarak,"Sen neredeysen biz oradayız" tezahüratında bulundular.

     Kongrenin devamında siyasi konuşmalar bölümünde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli yaptığı konuşmada Ramazan Şimşek'e atfen,"Siz bu ilçede önemli görevler yaptınız, yalnız bu hizmetleriniz burada kalacak değil, bunun ili de var" diyerek Ramazan Şimşek'in il yönetimine alınacağının mesajını verdi. Fakat Ramazan Şimşek'in kendi yerine göz diktiğinin, önce Bülent Bey'in yerine milletvekili olmak istediği, daha sonra da başbakan olma arzusunda olduğunun mesajını galiba anlamamıştı.

     Kongrenin ilginç bir yönü de giden ve gelen ilçe başkanlarının her ikisinin de Gölbaşı'nın yerlisi olmalarıydı. Ramazan Şimşek Yavrucuklu, Osman Karaslan ise Hacılarlı idi. Her ikisi de önümüzdeki yerel seçimlerde Gölbaşı belediye başkanlığını AK Parti'ye kazandıracakları teminatını verdiler.

     Kongre büyük bir atmosfer içinde geçti. Özellikle her zaman olduğu gibi AK Parti'nin Kadın Kolları ve gençleri salon hakimiyetini tamamen ellerinde bulundurmuşlardı. Her gelenle en iyi şekilde ilgilendiler, büyük tevazu örneği gösterdiler ve kusursuz bir kongre olması yolunda gayretlerini alenen ortaya koydular.

     AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan da yaptığı konuşmasında, AK Parti iktidarından önce millet egemenliğine itibar edilmediğini belirterek şunları kaydetti: "AK Parti'den sonra sözde, kararda millet dendi. Başbakanımız "Bu partiyi millet kurdu. Biz sadece tabelalarını astık." demişti. Genel Başkanımız ayrıca AK Parti bir dünya markası olacak demişti. AK Parti bugün tüm dünyada itibar sağlamış bir partidir."

Türkiye'nin dünyada ''Acaba Türkiye bu konuda ne der?'' diye merak edilen lider bir ülke konumuna geldiğini ifade eden Alparslan, şunları kaydetti:

''Bize teveccüh arttıkça, oy oranımız fazlalaştıkça tembelliğe ve rehavete düşmüyor, bilakis omuzlarımızdaki yükün daha da fazlalaştığını anlıyor, o sebeple bir çalışacaksak bin çalışıyoruz. Sevdamızıhizmet, gücümüzü millet bileceğiz. Çalışmalarımızı zaten gelecek seçimlere dönük değil gelecek nesillere dönük olarak yapıyoruz. O sebeple 2011 genel seçimlerinde 2023 projesini ortaya koyduk. Ramazan kardeşimiz yaptığı konuşmada zaten siyasetin uzun soluklu bir iş olduğunu, görev tanımlarının değişebileceğini ve bizimle beraberliğini diri ve canlı tutacağını ifade etti. Bu özverisinden, bu samimiyetinden, tüm süreçlerdeki başarılı katkılarından ve olumlu yaklaşımından dolayı teşekkür ediyorum. Bundan sonra burada oluşacak yönetimle beraber hep birlikte çok daha güzel günleri imar edeceğimizi temenni ediyor, kongremizin hayırlı olmasını diliyorum.''

   Bu arada AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli güzel bir konuşma yaptı. Ancak konuşmasını uzatınca salonda homurdanmalar zuhur etti. Bunu farkeden Gedikli konuşmasını bitirmek zorunda kaldı.

   AK Parti Gölbaşı 4. Olağan Kongresi yapıldı. Kongreye sayılı günler kala Genel Merkezin belirlediği isim olan Osman Karaaslan kongrenin tek adayı oldu. Mevcut Başkan Ramazan Şimşek, kongrede bir konuşma yaparak, bu zamana kadar kendisine destek olanlara teşekkür etti. Şimşek´in konuşması sırasında AK Partililer `Gölbaşı seninle gurur duyuyor´ tezahüratları yaptı.  

 


 

Gölbaşı kamuoyunda merakla beklenen Ak Parti Gölbaşı İlçe kongresi çok sayıda AK Partilinin katılımıyla gerçekleştirildi. Kongreye, Ankara Milletvekillerinden Bülent Gedikli, Tülay Selamoğlu, Fatih Şahin, Yalçın Akdoğan, Cevdet Erdöl, AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alpaslan, AK Parti Çankaya İlçe Başkanı Av.Süleyman Yılmaz ve bazı yönetim kurulu üyeleri, diğer ilçe Başkanları, Belediye Başkanları, muhtarlar, STK temsilcileri, AK Parti yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda AK Partili vatandaşlar katıldı.

Osman Karaaslan tek aday olarak kongreye katıldı.

Kongrede divanın oluşturulmasının ardından Mevcut Başkan Ramazan Şimşek bir konuşma yaptı. Konuşması sırasında duygulanan Şimşek, bu zamana kadar kendisine destek olan ve herkese teşekkür etti.

Şimşek, AK Partinin ürettiği politikalarla ülkenin temel değerlerine sahip çıkan bir parti olduğuna değinerek, "AK Parti milletiyle bütünleşmiş ve ülkemizi güven ve istikrara taşımıştır. Ülkemizi bütün olarak ele alan partimiz her alanda sorunları çözüp yoluna koymuştur. Türkiye AK Parti ile fırsatlar ülkesi haline gelmiştir" dedi.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK

2008 yılında yola çıktığı bu yolda hedeflediği çalışmaları anlatan Şimşek, "Biz Gölbaşı´nın çocuğu olarak, dün de Gölbaşı´ndaydık, bugün de Gölbaşındayız, yarın da Gölbaşı´nda olacağız. Biz Gölbaşı için üzerimize düşen fedakârlıkları yaptık. Bundan sonra bu fedakârlıklarımıza devam edeceğiz. Ben Gölbaşı´nın her sokağını, her mahallesini çok iyi bilen bir kardeşinizim. 2008 yılında il başkanı olduğumda üye sayımız 4463 iken, şuadan 11 bine çıkarmış durumdayız. Bu oran Genel Merkez ve ilimizin koymuş olduğu oranın 5 puan üstündedir. Parti çalışmalarımız çerçevesinde her mahallede bir toplantı yaptık. 2004 yerel seçimlerinde partimizin aldığı oy %34 iken biz 2009 yerel seçimlerinde %38 aldık. Referandum da ise Gölbaşı´nda %64´lük bir oy oranına ulaştık. Biz gece gündüz çalıştık. 2011 genel seçimleri bizim için çok önemliydi. 2011 genel seçimlerinde %56 oy oranına ulaştık" dedi.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Şimşek, `Ben sizin çocuğunuzum, kardeşinizim´ diyerek, "Siyaset Gölbaşı´nda bitmiyor. Bunun milletvekilliği var, Mahalle Başkanlığı var, Başbakanlığı var. Hepsi var. Biz burada bir olacağız diri olacağız. Ülkemizin geleceği için birlik ve beraberlik içerisinde çalışacağız. Ben partimin neferiyim. Hangi görevi verirse versin yapmaya hazırım. Genel Merkezin aldığı karar saygı duyuyorum. Üzülmedim, kırılmadım. Ben bu partinin sevdalısıyım. İlçe Başkanımız Osman Karaaslan kardeşimiz bayrağı teslim aldığında, çalışmalarını takip edeceğim. Biz çıtayı her zaman yukarı çıkardık daha da yukarı çıkarmak için birlik ve beraberliğimize devam edeceğiz." Şeklinde konuştu.

Şimşek konuşmasında destek veren herkese teşekkür etti. Bu yolda hiçbir zaman fedakârlığını esirgemeyen eşi ve çocuğuna da teşekkür eden Şimşek, gözyaşlarını tutamadı. AK Partililer Şimşek´i kürsüden `Gölbaşı seninle gurur duyuyor" sloganları eşliğinde uğurladı.

Şimşek´in konuşmasının ardından Ankara İl Başkanı Murat Alparslan ve Ankara Milletvekili Bülent Gedikli de bir konuşma yaparak, AK Parti´nin yapmış olduğu çalışmalardan ve başarılı politikalarından bahsederek, Ramazan Şimşek´e bu zamana kadar yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ettiler.

Yapılan konuşmaların ardından Divan´a sunulan tek liste ile seçime gidildi. Tek adayın olduğu kongrede Osman Karaaslan Ak Parti Gölbaşı İlçe Başkanı oldu. AK Parti Gölbaşı İlçe Teşkilatının yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

AK Parti Gölbaşı İlçe Başkanlığı 4.Olağan Kongre Yönetim Kurulu Listesi:

Başkan: Osman Karaaslan

ASIL ÜYELER

 1. Ahmet Turan Kaya
 2. Arif Küçük
 3. Aydoğan Can
 4. Bilal Şimşek
 5. Erol Akbaş
 6. Fatih Kandemir
 7. Giray Kalkay
 8. Gökhan Erdinç
 9. Gökhan Koç
 10. Gürsel Demirci
 11. Hacı Okman
 12. Hürmet Cenk
 13. İbrahim Yılmaz
 14. İlhan Erdoğan
 15. Y. İsa Albut
 16. Mehmet Aktay
 17. Murat Elmas
 18. Murat İpek
 19. Nejat Alp
 20. Selim Kaymak
 21. Tuhan Yılmaz
 22. Yasin Dayanç
 23. Yalçın Coşkun
 24. Yasin Özer

Yedek Üyeler: Murat Ali Koç, İdris Erçetin, Hasan Tomak, Fatma Koçak, Murat Doğan, İbrahim Işıldar, Satılmış Elmadağ, Nurgül Yıldırım, Fehmi Sayımlar, Yasettin Ünal, Serdal Namalan, Özgür Sümer, Şükrü Koçak, Vedat Çal, Muhammet Gözen, Serdar Tekin, Serkan Aydoğan, Selçuk Karaca, Serhat Yaman, Murat Koç, Mehmet Çelikay, Tamer Özmen, Cengiz Güngör, Tahir Eliman, Zeki Yıldız

ÜST KURUL DELEGELERİ:

ASIL

 1. Osman Karaaslan
 2. Ramazan Şimşek
 3. A. Nasır Haşlak
 4. Asker Yıldız
 5. Elif Özer
 6. Ahmet Dinç
 7. Adem Küçük
 8. Fatih Duruay
 9. Namık Kemal Doğan
 10. Hakan Han Özcan
 11. Önder Akdoğan
 12. Hasan Oğuz
 13. Fevzi Çağlayan
 14. Ertuğrul Cenk
 15. Halil Bal

YEDEK: Emre Şen, Murat Doğan, Salih Koçak, Ali Efendi Okman, Murat İpek, Murat Ali Koç, Aydoğan Can, Arif Küçük.

                      MUHALEFETİN SEVİNCİ KURSAĞINDA KALDI

   AK Parti ilçe teşkilatındaki kongre öncesi sıkıntı çeşitli dedikodulara yol açmış ve özellikle ilçede muhalif yayın yapan bazı basın yayın organları ve siteler ayrılık ve kaos şarkıları söylemeye başlamışlardı. İşte kongreden önce yapılan haberler ve beklentilerden bazı haber başlıkları:

Ak Parti´de Kaos!

Ak Parti Gölbaşı İlçe kongresine sayılı günler kala önemli gelişmeler yaşanıyor... İlçe başkanlığı için mevcut başkan Ramazan Şimşek´in yanı sıra, Mehmet Aktay, Ahmet Dinç, Hasan Oğuz ve Fatih Çakıroğlu adaylığını açıklarken, genel merkezin ilçe başkanı Ramazan Şimşek´e hizmetleri için teşekkür ettiği, yeni dönemde Osman Karaaslan´ı ilçe başkanı olarak görmek istediklerini adaylara ileterek seçimlere müdahale ettiği öğrenildi...

İlçe başkan adaylarını davet eden genel merkez yetkililerinden Ekrem Erdem´in ilçe başkanı Ramazan Şimşek´e partiye yaptığı hizmetler için teşekkür ettiği, kendisinin hizmetine il başkanlığında devam edebileceği, ancak yeni dönemde kendilerinin ilçe başkanı olarak Osman Karaaslan´ı görmek istediklerini bildirdiği ve aynı kararı diğer adaylarla da paylaştığı öğrenildi...

Aktay, Dinç ve Çakıroğlu Sineye Çekti, Şimşek ise İstifanın Eşiğinde...

Genel merkez yetkililerinin bu düşüncelerini öğrenen adaylardan Aktay, Dinç ve Çakıroğlu´nun kararı saygıyla karşıladıktan sonra, Osman Karaaslan lehine seçimden çekilmesi beklenirken, Ramazan Şimşek´in alınan bu kararının şaşkınlığını üzerinden atamadığı ve kabullenemediği ve genel merkezin bu niyetine rağmen demokratik hakkını kullanarak seçime girmek istediği, aksi halde de yönetimi ile birlikte istifa etmeyi düşündüğü gelen bilgiler arasında...

Genel merkezin bu müdahalesi ise partilileri ve kamuoyunda önemli fikir ayrılıklarına düşmesine neden oldu... Alınan bu kararın ardından, Ramazan Şimşek ve yönetiminin genel merkezin tavrına rağmen seçime girmesi ile Osman Karaaslan´a karşı kazanma ihtimalinin çok yüksek olduğu, böyle bir durumda da kendisine görevden alınmaya kadar ulaşan yaptırımlar uygulanabileceği tahmin ediliyor...

Karaaslan `Risk´ mi?

Öte yandan partililerin bir kısmının ise, 2009 yerel seçimlerinde 17.sıradan belediye meclis üyesi adayı olabilen ancak meclise giremeyen Osman Karaaslan´ın, bundan kısa bir süre önce il başkanlığında Gölbaşı koordinatörlüğü görevine atanması ile sürdürdüğü görevinin dışında yaşının ve siyasi tecrübesinin oldukça yetersiz olduğunu, böyle önemli ve kritik bir görevi ne ölçüde ifa edebileceğini tartıştıkları öğrenildi...

MHP ve CHP Kaostan Memnun...

Parti içi çekişme nedeniyle 2009 Mart yerel seçimlerinde Gölbaşı Belediye Başkanlığını altın tepsi içinde MHP´ye sunan Ak Parti Gölbaşı ilçe teşkilatında, partiyi yerel seçime taşıyacak kongre öncesinde yaşanan bu kaos MHP ve CHP cephelerinde ise büyük bir memnuniyetle karşılanırken, gelişmeler üzerine il başkanı Murat Alparslan´ın ilçe teşkilatını ziyaret ederek, yaşanan karmaşaya müdahale etmesi bekleniyor...

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
 • Ahmet İşcan tarafından 18-12-2011 20:41:08 tarihinde yazıldı.
  Ben de kongreye Ankara'dan katıldım. Gerçekten kongre salonunu doldurmuşlardı. Kadınları ve gençlerin performanslarını beğendim. Ancak iki şey dikkatimi çekti; birincisi eski ilçe başkanını göz göre göre harcadılar, ikincisi ise kongrede fazla kalabalık vardı diyorlar, galiba bunlar AK Parti Çankaya ilçe kongresini görmemişler 5 bin kişilik salonu doldurduk.

HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları